Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Taietura in sidewall - se mai poate face ceva?


al_eugen

Postări Recomandate

Salut,

 

Luna trecuta, in drum de la Cluj la Bucuresti am constatat ca am capatat o taietura triunghiulara in flancul anvelopei de pe dreapta fata. Nu pierdeam aer dar nici nu arata bine, asa ca am mutat roata respectiva pe spate si am venit incet pana la Bucuresti unde am inlocuit anvelopa cu pricina.

 

taieura are laturi cam de 2 cm si intra progresiv in adancime pana pe la 0.7 cm, unde a intalnit deja ceva material textil din structura anvelopei.

 

 

As vrea sa va intreb daca se mai poate face ceva pentru remedierea respectivei anvelope - chiar daca doar pentru uz (foarte) limitat

 

Multumesc frumos,

 

Alex

Editat de Yonutz
Mitsubishi Outlander 2.2D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taierura in sidewall - se mai poate face ceva?

 

Teoretic se repara .

Practic - total nerecomandat .

E ultimul cauciuc pe care l-as folosi , poate doar rezerva nr. 3 ( si asta doar pentru ca mi-ar pare rau dupa bani . )

Dupa reparatie , practic scade foarte mult viteza maxima de utilizare , ca si sarcina , iar echilibrarea e o mare necunoscuta .

Reparatia se face numai daca straturile de armare in flanc sint nominale ( prezente fizic ) si nu echivalente ( unul sau doua straturi cu rezistenta echivalenta de 4-5 ...) La multe anvelope e mentionat numai straturi sint , fara vreo descriere de echivalenta straturi in flanc sau alta precizare .

Daca e combinat pinza ( orice fir sintetic - nylon , etc ) + metal ( steel ) ...poate mai faci ceva .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taierura in sidewall - se mai poate face ceva?

 

Eu folosesc si acum la turism o anvelopa care a fost vulcanizata asa, lateral si nu am nici o problema. AM deja vreo 5000 facuti asa si nu se simte deloc. E pe spate, acolo si era cand am ciupit-o.

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taietura in sidewall - se mai poate face ceva?

 

Multumesc frumos pentru sfaturi!

 

Inteleg ca mai exista o sansa, chiar daca nu va mai putea fi folosit la parametrii maximi.

 

@cos: nu vad nici un fel de fir metalic in taietura, doar un fir textil pare atins. Anvelopa e un bridgestone duelller h/p - dar la bridgestone pe site nu tin minte sa fi vazut ceva despre numarul de straturi de armatura in sidewall

 

Urmatoarea rugaminte ar fi: unde gasesc o vulcanizare unde ati mai reparat asa ceva in Bucuresti?

(am vulcanizari in cartier, dar as prefera o echipa care a dat rezultate :wink:)

Mitsubishi Outlander 2.2D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Taietura in sidewall - se mai poate face ceva?

 

salut, eu ti-as recomanda Sama Service, sunt destul de profi (depinde si peste ce meserias nimeresti, dar cand sunt probleme mai delicate cred ca se baga doar ala care stie bine, plus ca au si un inginer pe acolo, de regula, care supervizeaza).

eu am avut 2 cuie infipte intr-un Bridgestone Potenza pe o Honda Accord, pe care am reparat-o la ei, ce-i drept era pe zona de rulare, si n-am avut nici o problema, chiar mergeam cu 200-230 km/h. la ei am vazut si scule si profesionalism, comparativ cu atelierele de cartier de care zici. dar asta nu inseamna ca aia nu fac treaba buna, doar ca trebuie sa ai incredere in meserias, sa stii ca face treaba serioasa.

eu m-am obisnuit sa merg la Sama, dupa ce am vazut cum lucreaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Taietura in sidewall - se mai poate face ceva?

 

Salutare tuturor,

 

anvelopa cu pricina a primit un petec pe exterior si sta cuminte pe balcon.

 

sincer, nu-mi doresc sa ajung sa am nevoie de ea, dar la ce pret (~800 ron) au gumele la marimea asta si cat de greu gasesc marimea (chestie cu care are de-a face si pretul mare, evident) prefer sa o stiu acolo, la indemana, chiar obosita cum e.

Multumesc tuturor pentru sfaturi si sugestii.

 

Problema rezolvata, topicul poate fi inchis din punctul meu de vedere:banana

Mitsubishi Outlander 2.2D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare