Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Anvelope pentru iarna : MT, AT sau MS ?


Zimbrul

Postări Recomandate

Am o dilema, ce gume sa folosesc pe timp de iarna pentru TJ.

Pe masina am Cooper LT, in garaj mai am un set dar sunt BFG AT, sa cumpar MS-uri?

In medie merg 100k pe zi indiferent de vreme asa ca din punctul meu de vedere este o decizie importanta.

Intreb acest lucru deoarece la WJ am gume de vara si MS-uri pt iarna....

Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Cu multumiri,

Dan

Jeep - there is only one ... Si daca nu iti plac principiile mele, nu e problema ... mai am si altele

SALVAMONT Predeal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: O dilema in alegerea gumelor pt iarna: MT, AT sau MS ?

 

Buna ziua !

 

 

Depinde in ce teren faci acei 100km pe zi. Si depinde si ce dimensiuni de anvelope ai pe TJ.

 

Daca ai dimensiuni mari, peste 33" pe jante de 15" sau 16", ma indoiesc ca vei gasi anvelope de iarna, adica M+S. AT-urile merg mai bine pe zapada ca MT-urile, dar cu putin.

 

Daca cei 100km zilnici sunt facuti pe asfalt si ai dimensiuni rezonabile la anvelope, ia un set de M+S. Daca mergi mai mult in off-road, sa ai la tine un set de (patru) lanturi, indiferent de tipul de anvelopa.

 

 

Stima,

 

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: O dilema in alegerea gumelor pt iarna: MT, AT sau MS ?

 

sunt 100k pe asfalt ... drumul catre serv si retur acasa...

ca si gume am momentan niste Cooper LT de 33x12.5xR15, asa cum am mai scris intr-un post cand am cumparat masina mi-a dat si 4 roti cu jentile de tabla BFG AT de 215x75xR15, si ma tot gandesc daca sa ii cumpar si MS-uri sau sunt suficiente BFG-urile.

Jeep - there is only one ... Si daca nu iti plac principiile mele, nu e problema ... mai am si altele

SALVAMONT Predeal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: O dilema in alegerea gumelor pt iarna: MT, AT sau MS ?

 

bfg at sunt foarte bune de zapada, nu mai arunca banii de pomana. asteapta sa ninga si daca nu esti multumit de ele vezi atunci. eu fac a treia iarna cu ele si sunt foarte multumit. majoritatea timpului o petrec in zone montane, deci zapada din belsug.

  • LJ 7O

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: O dilema in alegerea gumelor pt iarna: MT, AT sau MS ?

 

Buna seara !

 

 

M + S = Mud + Snow, adica noroi si zapada.

 

Un M+S e mai moale ca si compozitie, e mai elastic la rece, iar designul lamelar il face ideal pentru grip in zapada afanata, cara zapada afanata are cel mai bun grip la alta zapada afanata, ca de-aia au fost concepute lamelele, ca sa retina omatu'.

 

Nici o guma nu are grip pe polei sau gheata, decat in Need For Speed II SE sau in Gone In 60 Seconds.

 

AT merge rezonabil pe zapada usor batatorita, si cam asta este ce intalnesti prima data. Apoi se transforma in gheata si tre' sa mergi frumos, si sa te gandesti ca poate ai locker pe spate si nu esti singur pe drum...

 

Stima,

 

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: O dilema in alegerea gumelor pt iarna: MT, AT sau MS ?

 

Dragos, nu degeaba am intrebat. Ca noroi, probabil cel de pe asfalt, iar ptr. zapada trebuiesc puse lanturile pe ele. Din cate stiu , acele lamele sunt concepute a lua forma unor ventuze(sub greutatea masinii) si a asigura o aderenta mai buna pe zapada batatorita spre gheata si a-i conferi acea elasticitate la rece.

P.S. Cum se comporta o astfel de anvelopa in noroi ?

Rubicon 2.8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: O dilema in alegerea gumelor pt iarna: MT, AT sau MS ?

 

Buna seara !

 

 

Nu am experienta cu M+S in noroi, dar nu-mi imaginez ca fac cine stie ce treaba. Acum, ideea e ca pentru mine noroi inseamna macar 4", nu fleasca de un deget sau cioafla aia de zapada uda.

 

Stiu in schimb ca AT la franari pe ploaie sunt aiurea de tot. Eu merg cu MT tot timpul, si inca nu am avut situatie din care sa nu ies, cu exceptia cazului cand am ramas suspendat pe grupuri si m-au tras altii afara din rahat...

 

 

Stima,

 

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: O dilema in alegerea gumelor pt iarna: MT, AT sau MS ?

 

Pe timp de ploaie MT-urile fac fata acvaplanarii mult mai bine decat multe anvelope, inclusiv la franare, dar probabil la o viteza modesta, referindu-ma la franare. In ceea ce priveste MT sau AT ,pe timp de iarna, din propria-mi experienta, nu din testari, exclud MT. AT-ul musca din zapada, pe cand MT-ul nu.

Rubicon 2.8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: O dilema in alegerea gumelor pt iarna: MT, AT sau MS ?

 

Variantele ideale ar fi iarna M+S si lanturi, iar vara MT, probabil. Cum asta ar insemna doua randuri de anvelope, daca nu chiar doua randuri de roti complete, eu ma limitez la MT si lanturi, daca e cazul, ca am gasit cu greu in dimensiunea necesara, la un pret sub 500 Euro/perechea (de lanturi).

 

Si acum, cu doua perechi, nu-mi imaginez ca as avea probleme mai mari decat cu M+S fara lanturi.

 

De acord cu MT-urile mai slabe decat AT-urile pe zapada.

 

Poate, daca as gasi ceva M+S la 33"10.50R15 la un pret care sa nu ma faca sa lesin, m-as baga. Desi, dupa cum ziceam, inca nu am simtit nevoia de un M+S pur-sange.

 

Stima,

 

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: O dilema in alegerea gumelor pt iarna: MT, AT sau MS ?

 

cel mai sfant....vara MT sau Simex...iarna M+S plus lanturile aferente.....fiecare guma pe janta ei...si gata.....ca s-a zapacit omu :grin:

 

Subscriu. Anvelopele de iarna sunt sfinte. Eu am facut iarna trecuta cu MT-uir (KM2-ul de le BFG) si am fost multumit, insa pe zapada batuta si gheata, cele de iarna fac legea.

“E mult mai usoara dezintegrarea unui atom decat a unei prejudecati” - Albert Einstein
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: O dilema in alegerea gumelor pt iarna: MT, AT sau MS ?

 

Pe masina am Cooper LT, in garaj mai am un set dar sunt BFG AT, sa cumpar MS-uri?

Cu multumiri,

Dan

 

Daca mergi la garaj si te uiti la AT-urile ce le ai, vei avea surpriza placuta sa vezi inscriptia de M+S si fulguletul de zapada.

Editat de Astral
Rubicon 2.8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: O dilema in alegerea gumelor pt iarna: MT, AT sau MS ?

 

Multumesc la toti ce au dezbatut o problema care nu este numai a mea din ce vad.

Eu la toate masinile am cate 2 randuri de roti sau macar cauciucuri, si din experienta a 2 ierni cu WJ incaltat cu MS, pot spune sa se comporta exemplar, si asta in toate situatiile (gheta, zapada tasata sau afanata) fara a avea nevoie de lanturi.

Intradevar pe BFG-uri scrie undeva mic de tot si M+S, mercic de info. Cu LT/AT/MT nu am avut inca ocazia sa ma dau si de aici si acesta intrebare.

Dan

Jeep - there is only one ... Si daca nu iti plac principiile mele, nu e problema ... mai am si altele

SALVAMONT Predeal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: O dilema in alegerea gumelor pt iarna: MT, AT sau MS ?

 

Pe timp de ploaie MT-urile fac fata acvaplanarii mult mai bine decat multe anvelope, inclusiv la franare, dar probabil la o viteza modesta, referindu-ma la franare. In ceea ce priveste MT sau AT ,pe timp de iarna, din propria-mi experienta, nu din testari, exclud MT. AT-ul musca din zapada, pe cand MT-ul nu.

Privind cauciucurile M+S: Pitonul, sti ca la Defender masina venea dotata cu M+S General Graber 235/85R16, minunate pe uscat, umed si zapada. Dar pe noroi in panta, mai ales daca era si inclinatie laterala, se incarcau rapid si nu mai faceau doi bani, ieseai greu! Am patit-o.

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: O dilema in alegerea gumelor pt iarna: MT, AT sau MS ?

 

Bridgestone Blizzak DM-Z3 sunt cele mai bestiale anvelope de iarna pe care le-am vazut. Le recomand cu toata increderea. Chiar daca vizibil, profilul nu spune foarte multe, materialul din care sunt facute si comportamentul pe zapada si gheata sunt de nota 10.

Sunt curios daca importa cineva de la noi asa ceva.

 

http://www.qsrproductions.com/store/images/dmz3suv.jpg

 

http://www.vandmasini.ro/anvelope/poze-cauciucuri/bridgestone/bridgestone-blizzak-dmz3-235-60-R18.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: O dilema in alegerea gumelor pt iarna: MT, AT sau MS ?

 

daca tot ai pe acasa BFG A/T incearca cu ele prima data, cum a mai spus cineva. Eu am folosit 2 ierni la rand A/T si au fost foarte bune pt mine :wink:.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: O dilema in alegerea gumelor pt iarna: MT, AT sau MS ?

 

Salut. Exact cum s-a mai spus: M/T sunt bune in zapada afanata. deci sunt si ele de iarna. Dar nu sunt bune pe gheata. Pentru gheata anvelope dedicate( de iarna) si/sau lanturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: O dilema in alegerea gumelor pt iarna: MT, AT sau MS ?

 

Bridgestone Blizzak DM-Z3 sunt cele mai bestiale anvelope de iarna pe care le-am vazut. ....

 

Sunt curios daca importa cineva de la noi asa ceva.

 

 

ma interesez dimineata la dealer meu de gume si te anunt

Jeep - there is only one ... Si daca nu iti plac principiile mele, nu e problema ... mai am si altele

SALVAMONT Predeal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare