Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Anvelope pentru iarna : MT, AT sau MS ?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: O dilema in alegerea gumelor pt iarna: MT, AT sau MS ?

Postat în original de Marius C alias Turagmes Vezi post
    cel mai sfant....vara MT sau Simex...iarna M+S plus lanturile aferente.....fiecare guma pe janta ei...si gata.....ca s-a zapacit omu
    Subscriu. Anvelopele de iarna sunt sfinte. Eu am facut iarna trecuta cu MT-uir (KM2-ul de le BFG) si am fost multumit, insa pe zapada batuta si gheata, cele de iarna fac legea.
    “E mult mai usoara dezintegrarea unui atom decat a unei prejudecati” - Albert Einstein

Comentariu

Pe masina am Cooper LT, in garaj mai am un set dar sunt BFG AT, sa cumpar MS-uri?
      Cu multumiri,
      Dan[/QUOTE]

Daca mergi la garaj si te uiti la AT-urile ce le ai, vei avea surpriza placuta sa vezi inscriptia de M+S si fulguletul de zapada.
      Ultima editare de Astral; 01.nov.2010, 13:00.
      Rubicon 2.8

Comentariu

Multumesc la toti ce au dezbatut o problema care nu este numai a mea din ce vad.
        Eu la toate masinile am cate 2 randuri de roti sau macar cauciucuri, si din experienta a 2 ierni cu WJ incaltat cu MS, pot spune sa se comporta exemplar, si asta in toate situatiile (gheta, zapada tasata sau afanata) fara a avea nevoie de lanturi.
        Intradevar pe BFG-uri scrie undeva mic de tot si M+S, mercic de info. Cu LT/AT/MT nu am avut inca ocazia sa ma dau si de aici si acesta intrebare.
        Dan
        Jeep - there is only one ... Si daca nu iti plac principiile mele, nu e problema ... mai am si altele
        SALVAMONT Predeal

Comentariu

Mai sunt argumente si aici!
          Pentru semnarea petitiei, aici: http://www.rosiamontana.net/

Comentariu

Postat în original de pitonul Vezi post
            Pe timp de ploaie MT-urile fac fata acvaplanarii mult mai bine decat multe anvelope, inclusiv la franare, dar probabil la o viteza modesta, referindu-ma la franare. In ceea ce priveste MT sau AT ,pe timp de iarna, din propria-mi experienta, nu din testari, exclud MT. AT-ul musca din zapada, pe cand MT-ul nu.
            Privind cauciucurile M+S: Pitonul, sti ca la Defender masina venea dotata cu M+S General Graber 235/85R16, minunate pe uscat, umed si zapada. Dar pe noroi in panta, mai ales daca era si inclinatie laterala, se incarcau rapid si nu mai faceau doi bani, ieseai greu! Am patit-o.
            Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!

Comentariu

Bridgestone Blizzak DM-Z3 sunt cele mai bestiale anvelope de iarna pe care le-am vazut. Le recomand cu toata increderea. Chiar daca vizibil, profilul nu spune foarte multe, materialul din care sunt facute si comportamentul pe zapada si gheata sunt de nota 10.
              Sunt curios daca importa cineva de la noi asa ceva.

Comentariu

daca tot ai pe acasa BFG A/T incearca cu ele prima data, cum a mai spus cineva. Eu am folosit 2 ierni la rand A/T si au fost foarte bune pt mine .
                Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
                Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
                Natura si aventura

Comentariu

Salut. Exact cum s-a mai spus: M/T sunt bune in zapada afanata. deci sunt si ele de iarna. Dar nu sunt bune pe gheata. Pentru gheata anvelope dedicate( de iarna) si/sau lanturi.

Comentariu

Postat în original de Max Vezi post
                    Bridgestone Blizzak DM-Z3 sunt cele mai bestiale anvelope de iarna pe care le-am vazut. ....

Sunt curios daca importa cineva de la noi asa ceva.
                    ma interesez dimineata la dealer meu de gume si te anunt
                    Jeep - there is only one ... Si daca nu iti plac principiile mele, nu e problema ... mai am si altele
                    SALVAMONT Predeal

Comentariu

Procesare...
                    X