Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Roata rezerva mai mare !

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Heavy D.
    a răspuns
    Re: Roata rezerva mai mare !

Buna ziua !

@kato:

Am tratat problema la nivel general, pentru ca se poate intampla sa ai pana pe fata si sa ai si acolo blocant. Eu, de exemplu, adica Cherokee-le meu...

Cel putin Bobinator a inteles clar ce este de facut, si asta este mai important, mai ales daca e vorba si de bani in toata povestea.

Stima,

Dragos

Lasă un comentariu:

• Bobinator
    a răspuns

Multumesc Heavy D, si Kato . Daca era sa ma iau dupa restul baietilor trebuia sa o arunc la gunoi ! Thx again !

Lasă un comentariu:

• kato
    a răspuns

Postat īn original de Heavy D. Vezi post
    Buna ziua !

@axxel4you:

4x4 mare sau mic, diferential central blocat sau nu, nu au nici o legatura cu roata mai mare de pe o punte.

Diferentialul blocat de pe puntea cu roata mai mare nu ar trebui blocat, daca e din cel 100%. Cine are LSD nu are probleme cu asa ceva.

@Bobinator:

Daca faci treaba cu desumflatul, e perfect, n-o sa ai stres cu roata "fosta" mai mare, ca acum e cat cealalta...

@kato:

Unii dintre noi au blocante 100% si pe fata, si daca pana e pe fata, acolo ajunge roata mai mare... Dar si acolo se aplica treaba cu desumflatul, si cu ne-blocarea diferentialului respectiv.

Stima,

Dragos
    A fost mentionat foarte clar !...masina este un Patrol cu blocant doar pe puntea spate !

cu respect

kato

Lasă un comentariu:

• Heavy D.
    a răspuns

Buna ziua !

@axxel4you:

4x4 mare sau mic, diferential central blocat sau nu, nu au nici o legatura cu roata mai mare de pe o punte.

Diferentialul blocat de pe puntea cu roata mai mare nu ar trebui blocat, daca e din cel 100%. Cine are LSD nu are probleme cu asa ceva.

@Bobinator:

Daca faci treaba cu desumflatul, e perfect, n-o sa ai stres cu roata "fosta" mai mare, ca acum e cat cealalta...

@kato:

Unii dintre noi au blocante 100% si pe fata, si daca pana e pe fata, acolo ajunge roata mai mare... Dar si acolo se aplica treaba cu desumflatul, si cu ne-blocarea diferentialului respectiv.

Stima,

Dragos

Lasă un comentariu:

• kato
    a răspuns

Postat īn original de Bobinator Vezi post
    Totusi nu mi-a raspuns cineva suficient de clar : daca nu folosesc blocantul spate si desumflu roata sa fie pe inaltime cam la aceasi dimeniune intre teren si axul rotii , pot sa rulez sa zic 10-15 km ?

nu vei avea nici o problema !...poti sa o pui linistit... singura conditie este sa nu cuplezi blocantul daca esti pe teren cu tractiune buna...si asta este valabil doar daca respectiva rezerva este pusa pe spate !

kato

Lasă un comentariu:

• Bobinator
    a răspuns

Totusi nu mi-a raspuns cineva suficient de clar : daca nu folosesc blocantul spate si desumflu roata sa fie pe inaltime cam la aceasi dimeniune intre teren si axul rotii , pot sa rulez sa zic 10-15 km ?

Lasă un comentariu:

• Bobinator
    a răspuns

Corect Offroadrunner ! Am fost neatent ! Am precizat mai sus !
    Deci acum am o rezerva mai mica , si una mai mare , cand o sa o fac una buna nu stiu !
    Da poate fac o promotie si le dau pe amandoua pt un 33 !
    Am sa incerc sa vad cum ma descurc cu ea chiar sunt curios !
    Oricum roata de rezerva nu am de gand sa rulez cu viteza sau sa fac zeci de km in teren cu ea . Va fi strict sa ajung la vulcanizare !

Lasă un comentariu:

• Tractozaur
    a răspuns

Postat īn original de Bobinator Vezi post
    Vin si eu cu o problema care o am din neatentie :
    Am toate rotile 285/75/r16 Silverstone MT 117 sport .
    Ce se intampla daca am rezerva de 35 (285/85/r16) ? Precizez ca rezerva are acelasi profil !
    Pot rula in cazul in care am o pana in teren pana ajung la primul service de roti ?
    Am ajuns la intrebarea aceasta datorita unei neatentii !
    Te-ai grabit si te-ai aruncat sa cumperi pentru ca a fost super oferta... Si eu era sa-mi iau tzeapa, dar cand am vazut 285/85/16 din cauza acelui 85, am decis stop-joc , pentru ca 285/75/16 inseamna 33`-uri , iar 285/85/16 inseamna 35`-uri... ce una grande differenza

Lasă un comentariu:

• axxel4you
    a răspuns

Cand este cuplat 4x4 daca nu ai diferential central care sa preia diferentele intre puntea fata si puntea spate si transmite 50 % fata si 50 % spate se poate rupe ceva daca ai o roata mai mare pe una din punti. Poate merge pusa fara probleme la o presiune mai scazuta in asa fel incat diametrul ei sa fie mai mic si apropiat de cele pe care le ai pe masina ?!

Lasă un comentariu:

• Bobinator
    a răspuns

Postat īn original de Heavy D. Vezi post
    Buna ziua !

Daca nu ai diferentialele de pe punti blocate permanent, (autodeblocante fara sarcina), ca la mine, de exemplu, poti merge fara probleme.

Sau daca ai blocabile la buton/maner/ranga, diferentialul de pe puntea unde montezi rezerva trebuie sa fie liber, in special daca terenul pe care te deplasezi are aderenta buna.

Stima,

Dragos
    Merci Dragos !
    Deci cazul concret y61 lung din 98 , diferential blocant are doar la puntea spate . Faza e ca in cazul in care mi se intampla in teren trebuie sa nu folosesc blocantul . Este posbil sa am nevoie de tractiune 4x4 , hi sau low sa inteleg ca merge totusi sa bag 4x4?
    Faza este ca roata aceasta este de emergency nu am de gand sa o folosesc pe drum ,chiar e roata de rezerva si in cazul in care patesc ceva in teren sa pot sa ies si sa imi refac roata belita la primul service de roti !

Lasă un comentariu:

• alex22_xxx
    a răspuns

Sau daca iti permite terenul sa rulezi pe 4x2 atunci pui anvelopa mai mare pe puntea fara tractiune.(daca ai tractiune spate pui roata mai mare pe fata)

Lasă un comentariu:

• Heavy D.
    a răspuns

Buna ziua !

Daca nu ai diferentialele de pe punti blocate permanent, (autodeblocante fara sarcina), ca la mine, de exemplu, poti merge fara probleme.

Sau daca ai blocabile la buton/maner/ranga, diferentialul de pe puntea unde montezi rezerva trebuie sa fie liber, in special daca terenul pe care te deplasezi are aderenta buna.

Stima,

Dragos

Lasă un comentariu:

• Bobinator
    a creat un topic Roata rezerva mai mare !

Roata rezerva mai mare !

Vin si eu cu o problema care o am din neatentie :
    Am toate rotile 285/75/r16 Silverstone MT 117 sport .
    Ce se intampla daca am rezerva de 35 (285/85/r16) ? Precizez ca rezerva are acelasi profil !
    Pot rula in cazul in care am o pana in teren pana ajung la primul service de roti ?
    Am ajuns la intrebarea aceasta datorita unei neatentii !
Procesare...
X