Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Distanta intre prezoanele rotii: tot ce trebuie sa stii

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Distanta intre prezoanele rotii: tot ce trebuie sa stii

Am postat in ideea ca poate ajuta pe cineva.Eu unul am cautat mult o asemenea discutie.
    Sursa este afisata in josul paginii.

Inca sunt multi cei care nu stiu ce distanta intre prezoane are masina lor. Iar cazurile in care cineva a cumparat un set de jante noi sau second hand care nu se potriveau pe masina, sunt multe. E bine de stiut exact ce distanta intre prezoane au masinile noastre si cum se calculeaza ea exact.
    http://www.4tuning.ro/images/distant...225-2-95-1.jpg

http://www.4tuning.ro/poze/Masini-Tu...ntre-9586.html

Fiecare model de masina are o distanta intre prezoanele fuzetei diferita fata de alte masini. De exemplu, BMW are 5x120 iar Audi are 5x112. Dar ce inseamna asta de fapt?

Distanta intre prezoane este formata din doua numere: 5 si 120 (exemplul de la BMW). Numarul 5 indica numarul de prezoane iar 120 este distanta intre ele. Adica daca avem 4 x 100 inseamna ca masina are 4 prezoane cu o distanta de 100 mm intre ele (Dacia Logan).

Dar distanta intre prezoane se calculeaza ceva mai greu. In comert exista unelte speciale care masoara spatierea dintre gaurile unei jante, insa vom da destul de rar de asemenea ustensile. Ele in general se gasesc la vulcanizari. Dar putem calcula si noi singuri dimensiunile unei jante la prezoane (neaparat pe partea interioara a jantei se masoara!).

In primul rand, trebuie stiut ca numarul 100, 110, 112, 120, etc. din combinatia 5 x 120 este in milimetri si inseamna diametrul cercului imaginar pe care il face centrul prezoanelor (gaurilor).

La jantele cu numar par de prezoane, adica 4, 6 sau 8, este mai usor de calculat, pentru ca masuram distanta intre doua prezoane opuse. Dar la cele cu 3 sau 5 gauri, este o idee mai dificil. Adica trebuie sa masuram lungimea unei linii imaginare pe care o face centrul unui prezon cu partea indepartata a unui prezon opus (vezi imagine).

http://www.4tuning.ro/poze/Masini-Tu...za-255355.html
    Cum se masoara distanta la jantele cu numar par de prezoane

http://www.4tuning.ro/images/distant...0-0-1-95-1.jpg
    Cum se masoara distanta la jantele cu numar impar de prezoane

Masina ta ce distanta intre prezoane are?

Publicam mai jos o lista cu cele mai populare modele de masina si distanta intre prezoane pe care o au.

Audi A3, A4, A5, A6, A7, A8 - 5 x 112

Audi Q7 - 5 x 130

Audi TT - 5 x 100

BMW toate modelele - 5 x 120

BMW E30 - 4 x 100

Dacia Logan - 4 x 100

Ford Focus - 4 x 108

Honda Civic - 5 x 114,3 sau 4 x 100

Mazda 6 - 5 x 114,3

Mercedes ML - 5 x 112

Nissan Primera - 5 x 114,3

Nissan Skyline - 5 x 114,3

Opel Vectra - 5 x 110

Toyota Yaris - 4 x 100

Toyota Avensis - 5 x 114,3

Renault Megane - 4 x 100

Volkswagen Golf GTI - 5 x 100

Volkswagen Passat - 5 x 112

Volkswagen Touareg - 5 x 130

LR Freelander - 5 x 114,3

Sursa:http://www.4tuning.ro/tehnica-auto/d...stii-8474.html
    Ultima editare de Cristian S.; 18.feb.2011, 22:51.
    Captiva 4x4 2.0 VCDI
    Freelander 2.0 DIESEL
    Logan Pickup 1.5 DCI

Re: Distanta intre prezoanele rotii: tot ce trebuie sa stii

Si pentru 4x4, nimic ? Ca totusi......

Comentariu

Nu am gasit nici un articol inca si m-am hotarat sa adun eu informatii de peste tot si sa postez o lista cu distanta intre prezoane la cat mai multe.E greu sa nu gasesti astfel de informatii,am cautat si eu mult timp pt. masina mea.
      Captiva 4x4 2.0 VCDI
      Freelander 2.0 DIESEL
      Logan Pickup 1.5 DCI

Comentariu

Efortul tau e apreciabil, dar nu stiu cui va folosi aici, asta fiind un loc despre 4x4 si unde oamenii cauta informatii despre 4x4.....

Putem sa completam :

- japoneze mari : 6 x 139,7

Comentariu

Buna ziua !

In toate cataloagele de tuning si cele ale producatorilor aftermarket de jante sunt trecute aceste informatii...

Si asta de cel putin 15 ani.

Unii producatori lucreaza si cu patru, si cu cinci prezoane. Opel, de exemplu. Si sigur mai sunt si altii...

Alti producatori lucreaza cu diverse diametre de cerc de prezoane, pastrand numarul de prezoane nemodificat. Jeep, de exemplu. Si or mai fi...

Atentie la tipul exact de bolt pattern pe care-l are fiecare model in parte...

Stima,

Dragos

Comentariu

Eu am gasit si asta. Sper sa fie util.
            http://www.offroadpaja.fi/Rengasjutut.htm#PCD
            Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stand intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
            (Winston Churchill)

Comentariu

Chiar faceam lista copiind din acel link
              Captiva 4x4 2.0 VCDI
              Freelander 2.0 DIESEL
              Logan Pickup 1.5 DCI

Comentariu

Postat în original de Astral Vezi post
                Efortul tau e apreciabil, dar nu stiu cui va folosi aici, asta fiind un loc despre 4x4 si unde oamenii cauta informatii despre 4x4.....

Putem sa completam :

- japoneze mari : 6 x 139,7
                aici intra :nissan, mitsubishi,hyundai galloper,toyota,

-japoneze mici:5 x 139,7
                aici intra: samurai ,vitara,lada niva,daihatsu feroza,
                tractari auto profi cu o vechime de peste 18 ani
                tel 0744621055

Comentariu

Daca tot are cineva timp si energie sa faca lista, ar trebui sa o faca pe modele si ani - Asta pentru ca de exemplu Ford Focus - al meu din 2007 are 5(!) gauri la roata si nu 4 ca cel din lista. Nu vreau sa fiu carcotas, dar lista asta isi are rostul numai daca da informatii corecte si precise, alfel tot la "intrebat pe net" ajungem. Oricum e mult de lucru si e laudabil efortul!
                  Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul
                  NISSAN DRIVER

Comentariu

Pe langa nr. de prezoane si cercul imaginar pe care-l descrie, mai conteaza si gaura centrala.
                    Eu m-am uitat pe www.offroadmania.ro
                    4x4MANIA is where we are !!!

Comentariu

Decat sa umplem pagini de offtopic mai bine ne ajutam reciproc si adauga fiecare macar ce are pe masina,apoi le centralizam.Cate putin de la fiecare face mult.
                      Captiva 4x4 2.0 VCDI
                      Freelander 2.0 DIESEL
                      Logan Pickup 1.5 DCI

Comentariu

Mitsubishi L200 (2007) - 6x139,7
                        Patrol 3.3

Comentariu

salut,

Am o problema, poate ma ajute cineva: am cumparat jante de tabla pe care vreau sa le pun pe un L 200 (2007), acum am jante de Al, unde pot gasi piulite potrivite pentru prezoane?Cele de la jantele de Al nu strang suficient.Este putin pe langa subiect, dar nu am gasit unde sa postez.
                          Multumesc.
                          Patrol 3.3

Comentariu

Buna ziua !

Defineste "nu strang suficient". Ce se intampla acolo, se termina filetul pe prezon, sau piulita este inchisa la un capat ?

Mai este un aspect, dar in ultimul timp nu mai este chiar regula. La jantele de tabla piulitele sau prezoanele sunt cu sfera (juma' de sfera), la jantele de aliaje usoare sunt pe con. S-a cam generalizat treaba cu conul, dar nu se stie pana nu casti ochii atent.

Ceva info suplimentar, please !

Stima,

Dragos

Comentariu

Buna ziua,

Incerc sa detaliez: cand strang piulita, doar partea conica prinde janta, dar nu se lipeste de ea.piulita este inchisa la un capat cu o jumatate de sfera.O sa pun o fotografie, probabil nu ma exprim prea clar...
                              ( Saptamana viitoare trec prin Cugir, am o cabana la Curmaturi, poate ai un minut sa arunci o privire)
                              Multumesc.
                              Patrol 3.3

Comentariu

Procesare...
                              X