Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Distanta intre prezoanele rotii: tot ce trebuie sa stii

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Distanta intre prezoanele rotii: tot ce trebuie sa stii

Salut, spicule !

Inca tot nu mi-e clara treaba. Si incerc sa-mi imaginez cum vezi tu lucrurile, dar nu-mi prea reuseste.

Fa o poza-doua si pune-le aici, eventual descrie cu sageti pe poza ce si cum nu e bine. Sper ca bolt pattern-ul e cel corect la noile jante si sa nu fie de acolo problema. Altcumva chiar nu-mi dau seama ce se intampla acolo.

Despre venitul la Cugir saptamana viitoare, mai greu sa ne intalnim. Acum trei ore eram la Steyr, acum sunt la Regensburg, iar marti o sa fiu la sud-vest de Lyon. In Cugir o sa apar dupa 27 martie si o sa stau doua saptamani. Dar o sa mai am si drumuri "out of city limits", catre Cluj si Sebes, poate Brasov.

Oricum, pastram legatura. Si vezi cum faci cu pozele alea...

Stima,

Dragos

Comentariu

Salut,

Incerc si cu niste poze, jantele de pe masina, cele de tabla pe care vreau sa le pun si piulita in discutie....

Multumesc !
      Patrol 3.3

Comentariu

Acum e clar.

Piulitele tale sunt concepute doar sa tina presat janta de butuc, nu si s-o centreze acolo. Centrarea, la jantele tale de aluminiu, se face ori direct pe prezon, ori pe gaura centrala a jantei, ori pe un mix din cele doua.

Ai nevoie de piulite cu con la partea unde intra in contact cu janta de tabla. Si asigura-te ca ai destul filet pe prezon, astfel incat piulita sa stranga intr-adevar janta, nu doar sa ajunga la capatul filetului.

Posibil sa gasesti aceste piulite la dealer-ul Mitsubishi, dar sigur o sa coste cat nu merita. Ai putea in schimb sa "sensibilizezi" un strungar priceput, care, pe baza piulitei originale (pentru tip filet si marime hexagon), sa-ti faca piulitele necesare.

Ar mai fi varianta de a incerca prin dezmembrari, mergand odata cu masina acolo si demontand o piulita pentru a avea prezonul disponibil pentru proba.

Stima,

Dragos

Comentariu

ok, multumesc mult, o sa ma apuc sa caut...
          Patrol 3.3

Comentariu

Salut, spicule !

Ca sa te ajute, iti pun cateva poze cu piulie, ca sa stii ce sa cauti.

Deci, avem asa:

Piulita cu con tip 1:

Piulita cu con tip 2:

Piulita cu sfera:

La piulitele cu con, pe langa faptul ca in industria auto se folosesc doua forme diferite, conurile pot avea 60ș sau 90ș. Deci ar fi practic patru variante.

Stima,

Dragos

Comentariu

Salut,

Pe deplin edificat.Multumesc.
              Patrol 3.3

Comentariu

Procesare...
              X