Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Bfg A/T sau Nokian Hakkapeliitta LT

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Bfg A/T sau Nokian Hakkapeliitta LT

Salut,

Momentan am simexuri pe mașină și cu toate ca circul foarte puțin pe asfalt, uzura apare la un drum de peste 100 de km.

Astfel m-am oprit la cele doua menționate în titlu, amândouă cu dimensiunile 31x10,5 r15. Vreau sa le folosesc iarna la munte și pentru deplasările pe distante mai lungi (sa evit uzura la simex) deci la ele mai interesează mai mult rezistenta decenta la uzura pe asfalt vara și iarna și performanta iarna, eventual și prin zăpadă mai mare. Prețul la care pot sa le cumpăr e același (500-550 bucata) deci ăsta nu influențează alegerea.

Ce părere aveți? Nokian-urile le pot distruge rău dacă fac pe temperatura mai ridicata 2000-3000 km / sezon sau merita sa aleg Bfg-urile sacrificand din performanta pe zăpadă?
    - G 300 TD - W460 - '90

Re: Bfg A/T sau Nokian Hakkapeliitta LT

BFG AT cu siguranta.
    • LJ 7O

Comentariu

Despre Hakkapeliitta nu stiu nimic, dar BFG AT am eu de vreo 25000 km, si am fost o data la Cheia, imediat dupa ce le-am pus pe masina anul trecut, si m-am dat pe coclauri, zapada adanca, urcat deal abrupt, etc, si s-au comportat excelent. Iar in iarna trecuta cand a fost zapada aia mare care a blocat Bucurestiul, n-am ramas blocat niciodata, chiar si cand am intrat pe stradute necuratate cu zapada pana peste genunchi, sau prin mormane de zapada adunata la marginea drumului.
      Sunt convins ca nu sunt gumele supreme pe zapada, dar se descurca mai mult decat onorabil, avand in plus avantajul rezistentei mari la uzura si la impunsaturi/taieturi in teren. In afara cazurilor de noroi grav, unde sunt necesare minim MT-uri, au facut fata cu succes la orice provocare.

Comentariu

Nokian-urile de care zici sunt exclusiv de iarna, deci, utilizarea lor pe timp de vara le uzeaza excesiv.
        AT-urile de le BFG sunt All-Season, am pe masina de aproape un an jumate si vreo 10000km (sosea si off): aproape ca nu se vede uzura si nu m-au dezamagit deloc indiferent de conditiile climatice.
        Ultima editare de teddybear; 23.sep.2012, 12:15.
        It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER !

Comentariu

Postat în original de Bogdan_mb Vezi post
          deci la ele mai interesează mai mult rezistenta decenta la uzura pe asfalt vara și iarna și performanta iarna, eventual și prin zăpadă mai mare.
          Se pare ca nu ai de ales... . Îti trebuie BFG-urile. Celelalte sînt numai de iarna.
          Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...
          http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ
          http://www.youtube.com/watch?v=Tfcjb_sTa30

Comentariu

E de înțeles că se uzeaza vara, dar eu circul foarte puțin pe asfalt cu mașină ăsta (e doar pentru offroad) doar să mă deplasez dintr-un loc în altul. Am văzut unele păreri ca ar rezista foarte mult, lafel ca și Bfg urile și am zis ca poate rezista câțiva ani cu extra uzură vara. Dar m-am convins, bfgurile pana la urma, diferenta nu e chiar așa mare comparativ cu cele dedicate de iarna.
            - G 300 TD - W460 - '90

Comentariu

Postat în original de Bogdan_mb Vezi post
              ...dar eu circul foarte puțin pe asfalt cu mașină ăsta (e doar pentru offroad) doar să mă deplasez dintr-un loc în altul.
              Înca un argument în plus pt. AT-uri. Cu AT-uri pe zapada te mai urnesti în 90% din cazuri, dar cu cauciucuri de iarna pe iarba cu roua sau noroi de 2 cm ba.
              Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...
              http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ
              http://www.youtube.com/watch?v=Tfcjb_sTa30

Comentariu

Eu am un G 350 TD si am optat pentru Nokian Hakkapeliitta LT,G-eul este o masina foarte grea si daca nu ai niste anvelope care sa se agate bine o sa ai mari probleme la coborari acoperite cu zpada si gheta.Eu am patit o cu Goodyer wrangler MS-uri si m-am speriat.Nokian Hakkapeliitta LT sunt super bune de iarna.
                Nu e rege ca LEU si masina ca GEU !

Comentariu

Si eu am Nokian pe una din masini, comportament exceptional iarna. Si vara rezista bine, nu se topesc ca inghetata - intr-un an nu le-am schimbat si nu s-a vazut uzura. Eu merg frumos, nu fac raliu.

Comentariu

Procesare...
                  X