Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

General XP2000 WINTER, Cooper DISCOVERER vs. Bridgestone Blizzak vs. Dunlop Grandtrek


pasek

Postări Recomandate

Stimati colegi, va rog sa-mi dati si mie un sfat privind achizitia a patru anvelope 265/70/15 noi de iarna. Am de ales intre : General XP2000 WINTER, Cooper DISCOVERER, Bridgestone Blizzak si Dunlop Grandtrek.

Care ar fi cele mai bune dintre acestea?

Mentionez ca le voi folosi in general pe strada si pentru citeva drumuri la munte la schi ( sper :) )

Multumesc

In rest we are the best!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: General XP2000 WINTER, Cooper DISCOVERER vs. Bridgestone Blizzak vs. Dunlop Grandtrek

 

Singurele gume de iarna din viata mea le-am avut pe Pajero Pinin, Dunlop Grandtrek SJ6. Incredibile pe zapada de orice fel si gheata, atat onroad cat si offroad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: General XP2000 WINTER, Cooper DISCOVERER vs. Bridgestone Blizzak vs. Dunlop Grandtrek

 

am Cooper Discoverer M+S (de iarna) marimea 265/75/15. Foarte multumit de ele pe zapada, pe gheata sunt OK (nu la fel de bune ca pe zapada, dar OK) le folosesc ca anvelope all-seazon pe asfalt. Singurul meu regret e ca nu se mai fabrica, sau cel putin eu nu mai gasesc, marimea respectiva.

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: General XP2000 WINTER, Cooper DISCOVERER vs. Bridgestone Blizzak vs. Dunlop Grandtrek

 

Multumesc colegilor pentru raspunsuri.

Sa inteleg ca orice anvelopa de iarna e buna in general, fiecare proprietar fiind multumit de anvelopele pe care le are. Ma hotarisem la General xp200 winter ( fiind si cele mai ieftine - aprox 550 ron) dar dintr-o poza mi s-au parut cam " chinezesti" asa ca cred ca o sa trec la gama in jur de 600 ron /buc : Bridgestone sau Dunlop ? Sau oricare?

In rest we are the best!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: General XP2000 WINTER, Cooper DISCOVERER vs. Bridgestone Blizzak vs. Dunlop Grandtrek

 

Stiu ca sunt off-topic, dar recomandarea mea, pentru anvelopele de iarna, NOKIAN.....motivatia mea e una simpla : sunt concepute si produse in Finlanda, deci intr-o tara unde zapada si gheata face legea si daca nici astia nu stiu cu ce se mananca astea....

Peste NOKIAN, nu cred sa existe alte anvelope de iarna....parerea mea......plus ca am avut pe masinile de serviciu la doua companii unde am lucrat, care aveau flote de masini intre 100 si 200 masini.....

 

Si vad ca exista si la pretul dorit de tine ~600 lei......poti cauta pe net marimea pe care o doresti.....

 

 

nnn.JPG.8c912c7b3ab360647f9d5ec39d02ab4d.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: General XP2000 WINTER, Cooper DISCOVERER vs. Bridgestone Blizzak vs. Dunlop Grandtrek

 

Am folosit in timp multe modele de anvelope de iarna.

Dupa parerea mea ordine ar fi:

1. Pe primul loc, indiscutabil Nokian Hakkapeliitta.

2. Pana sa folosesc incepand de acum 2 ani Nokian, cel mai multumit am fost de Cooper Discoverer M+S

3. Pe locul 3 as pune Dunlop Grandtrek.

4. Pe patru cred ca sunt Bridgestone pe care le am de 3 ani pe jantele originale ca anvelope de iarna pt asfalt la Jeep. Din pacate nu sunt atat de multumit de ele cum am fost de Dunlop si nici pe departe fata de Cooper sau Nokian.

De General nu stiu nimic.

Clasamentul asta este personal si poate fi subiectiv in masura propriilor experiente traite in diverse situatii si diferite masini cu aceste anvelope, dar pe acesta ma bazez cand imi cumpar anvelopele de iarna.

In principiu, toate aceste modele le consider foarte bune in situatii obisnuite de utilizare iarna, pe zapada, pe drumuri mai mult sau mai putin accesibile, dar abordabile.

Diferenta insa, o fac situatiile limita, in care esti nevoit sa franezi in ultimul moment, sa faci manevre de evitare pe zapada sau gheata sau sa abordezi rampe abrupte nedezapezite.

Editat de atar
"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: General XP2000 WINTER, Cooper DISCOVERER vs. Bridgestone Blizzak vs. Dunlop Grandtrek

 

Va multumesc pentru raspunsuri. Intr-adevar prin prisma argumentelor voastre m-am hotarit la Cooper Discoverer m+s 265/70/15 - pretul fiind de 562 ron/buc. Prima optiune a fost Nokian Hakkapeliitta dar pretul pentru 31/10.5 R15 este de aprox 740 ron/buc.

Multumesc inca o data pentru sfaturi.

In rest we are the best!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare