Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce ET offset imi trebuie pt Patrol Y61, '99 ?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Ce ET offset imi trebuie pt Patrol Y61, '99 ?

pt un Nissan Patrol '99 ?

as vrea sa scot un pic inafara jantele/rotile odata ce le schimb
    am observat ca sunt f.multe offset'uri de ales, care din ele ar fi potrivit pt jante pe 15" cu cauciucuri BF Goodrich 35x12.5 ???

am vazut offset de -40, -35, -30, -15, 0 ...
    Inteleg ca la un cauciuc de 12.5 ar fi necesar o janta de 10" latime dar in acelasi timp nu vreau sa am probleme cu atinsul PE INTERIOR, la jantele cu mult negative offset...caut doar sa aduc noile jante/cauciucuri inafara sa ajunga egal (sau un pic sa depaseasca) muchia aripei de plastic.

Cine are cunostinta in acest domeniu va rog..."school me" ... poze cu jante/offset'uri diferite ar ajuta imens

PS- ce ET offset au jantele originale Nissan de tabla?

Re: Ce ET offset imi trebuie pt Patrol Y61, '99 ?

Incepi si tu cu inceputul.....
    http://forum.club4x4.ro/showthread.p...elope-si-jante

Si la un moment dat, exista un link catre "carbibles".....un fel de "biblie a masinilor"...

Comentariu

Observatie: la roti de 12.5 se foloseste adesea janta de 10J, DAR, pentru dat in teren ar fi de preferat o janta gen 8J, pentru a scadea riscul de dejantare. Evident merg si cle de 9 :)

Raspuns la intrebarea ta: ma indoiesc profund ca iti vor incapea rotile de 35 sub masina fara modificari semnificative: suspension lift + taiat aripi sau suspension lift + body lift.

Esti SIGUR ca vrei sa faci toate astea?
      De ce?
      De ce nu te opresti la 33 uri?

Comentariu

Postat în original de watcher Vezi post
        Observatie: la roti de 12.5 se foloseste adesea janta de 10J, DAR, pentru dat in teren ar fi de preferat o janta gen 8J, pentru a scadea riscul de dejantare. Evident merg si cle de 9 :)

Raspuns la intrebarea ta: ma indoiesc profund ca iti vor incapea rotile de 35 sub masina fara modificari semnificative: suspension lift + taiat aripi sau suspension lift + body lift.

Esti SIGUR ca vrei sa faci toate astea?
        De ce?
        De ce nu te opresti la 33 uri?
        As vrea sa ma descurc cu ea asa cum e...ai dreptate. Auzisem ca intrau 35's cat timp erau pe latimea 10.5"
        Daca nu e f.posibil sa raman cu 33's (bf goodrich mud) pe jantele originale si adaug distantiere daca vreau sa o cracanez un pic

Este primul meu Patrol si nu stiu inca limitele suspensiei originala...si pt vanatoare e posibil sa fie ok asa cum e.
        Ultima editare de bibanu67; 18.ian.2013, 21:17.

Comentariu

Salut,

35 poti pune doar daca pui un body lift, suspension kit ( arcuri + amortizoarea de + 40/50mm)
          Ptr vanatoare si eu folosesc 33 si ma descurc.

Ptr distantiere
          http://house4x4.ro/ro/component/djca...se-distantiere

Succes la modificari.
          Marcel
          0744 353 201

Comentariu

ms tuturor pt pareri

cred ca ma opresc la BF Goodrich KM2 pe 33x12.5 cu jante Dotz 15x8" ET-30 si las susp originala sa vad cum ma descurc cu ea la vanatoare
            sunt curios doar daca offsetul de -30 va aduce janta inafara destul sa nu necesite distantiere
            Ultima editare de bibanu67; 19.ian.2013, 11:24.

Comentariu

Procesare...
            X