Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

anvelope diferite.

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• anvelope diferite.

Salut. Vreau să știu înainte de a monta .ce se poate intampla daca montez o anvelopa simex 235/70 /15 cu trei anvelope simex 235/75 r 15 .aș vrea pe axa spate dar le pot monta și pe față .multumesc

Re: anvelope diferite.

In primul rand masina va sta stramba . Este total contraindicat . Apar uzuri rapid pe anvelopele de pe axa unde sunt de dimensiuni diferite. Este total contraindicat sa utilizezi tractiunea integrala in aceasta configuratie . Rotile vor parcurge distante diferite si se va rupe permanent aderenta sau ceva de pe la transmisie . Totusi , de ce ai vrea sa faci asa ceva ? Strict ca sa ajungi acasa , la viteza mica si fara a cupla tractiunea integrala , probabil ca nu-i o tragedie , dar sa utilizezi masina in aceasta configuratie , in nici un caz .
    Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.

Comentariu

Postat în original de radu79 Vezi post
      Salut. Vreau să știu înainte de a monta .ce se poate intampla daca montez o anvelopa simex 235/70 /15 cu trei anvelope simex 235/75 r 15 .aș vrea pe axa spate dar le pot monta și pe față .multumesc
      La ce masina?
      Oricum, nu e indicat sa o faci, dar daca trebuie musai, atunci pe axa care nu are LSD, blocant sau autoblocant. Daca nu e 4x4 permanent, atunci pe fata.
      Ultima editare de stelea; 09.ian.2016, 19:28.
      4x4MANIA is where we are !!!

Comentariu

Salut!
        Banuiesc ca sunt resapate si mai sunt si folosite. Daca le masori s-ar putea ca una din cele pe 75 sa aibe acelasi diametru cu cea pe 70 si/sau sa fie nu fie la fel cele pe 75.

Cand am cumparat primul set de resapate doua cauciucuri erau 205/70/15 si doua 205/75/15 dar aveau acelasi diametru si nu am avut nicio problema la transmisie.
        An investment in knowledge always pays the best interest.
        Dacă crezi că educaţia este scumpă, să vezi ignoranţa cât te va costa.

Comentariu

Procesare...
        X