Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Anvelope 4 sezoane - pareri

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Anvelope 4 sezoane - pareri

Eu ma uit mai nou dupa niste gume de 4 sezoane, pentru ca , la vitara saworma al doilea rand de jante cu gume de iarna costa - 900 jantele de tabla, 750 senzorii , si de la 1400 gumele dedicate de iarna si nu tocmai performata intruchipata....in total minim 3200 lei cu montaj.
    Cum masina a venit cu gumele de iarna cu care a fost livrata in iarna lui 2016-2017....fata este praf si spatele 50%.
    In concluzie , gume de vara pe 17' necesar repede ,nu cele mai ok calitate~1400- pana la 2000 lei plus 3000 iarna....m-am scos de minim + 1000 euroi....
    sau varinata ieftina cu jantat-dejantat anual si doua randuri de gume minim 3000 lei...plus timp,vulcanizari,nervi...

Cum va merge 10.000-12.000 km/ an, cred ca cel mai avantajos ar fi sa iau un set de BFG urban terrain pe 17+jantele originale de aliaj si gata. costuri 1800-1900 lei ....

le are cineva de 1-2 ani? cum se comporta dupa 20-25000km?
    stiu ca-i topic pt ele, dar mai are cineva ceva alte recomandari pt gume de 4 sezoane care sa fie si ok?
    Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
    Dream It, Do It, Live It....

Re: Anvelope 4 sesoane - pareri

Pe RAV am Cooper AT3; asta iarna am testat prin zapada mai mare, inclusiv pe o urcare, s-au comportat decent.
    Am mers ~10.000km, de vreo 2 ani, nu par sa fie afectate de mersul 4seasons..
    Sunt un pic cam zgomotoase, totusi.

Am mai avut Toyo AT+ pe Touareg; sunt mai cuminti decat AT3, mult mai silentioase, mai slabe iarna (dar si masina era de 2 ori mai grea).

Am cautat doar gume relativ usoare (si relativ ieftine), nu pietroaie gen BFG AT sau General AT2..

On topic: nu am avut Urban Terrain :D
    ex-Iulika0069

Comentariu

Pe Panda 4x4 am niste Hankook Kinergy 4S dupa 2 ani si 30.000 km se prezinta decent si abuzata zi de zi in oras, iar pe RR am niste Lassa Competeus AT care la fel dupa 2 ani si 15.000 km sunt ca noi si nu m-au dezamagit nici pe zapada, noroi sau nisip iar pe asfalt sunt putin mai zgomotoase.

Una peste alta daca nu folosesti masina dedicat pentru offroad all season-urile sunt un compromis mai mult decat decent.

Comentariu

Buna, multumesc pt raspuns.

Pai caut exact asa: gume allseason pret de la bfg urban terrain in discutie in jos....

Masina nu face offroad.Ceva nisip la mare ,plimbari ,drumuri forestiere si strazi cu zapada aferenta iarna. Strazi nu expeditii prin troiene.
        pun si doua exemple de gume unde ma invart,poate are cineva ceva experiente cu ele:
        vreau sa stiu cum sunt dupa 2 ani si 15-20mii....
        Multumesc.

https://www.anvelodrom.ro/maxxis-ap2...17-98v-xl.html

http://www.anvelope-autobon.ro/anvel...-60-r17-30054/

alte recomandari?
        Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Comentariu

Maxxis este un producator bun de anvelope poti merge linistit cu ele, iar confortul pe care il ai, nu mai stand in fiecare an de 2 ori pe la cozi la vulcanizare si tot ritualul, este incomparabil.

Practic, pe orice masina 4x4 PE care o folosesti in conditii normale nu as pune niciodata altceva decat anvelope all season.
          Ultima editare de Astral; 18.mai.2018, 15:52.

Comentariu

Re: Anvelope 4 sezoane - pareri

NU stiu ce sa spun...eu sunt fan anvelope dedicate.Sau cel putin eram pana acum.
            Dar cum masina asta-i o struto-camila probabil ca ar fi mai ok sa aiba un set de gume.... la toate celelalte masini au fost si sunt cate doua randuri si ii tare incomod.plus ca au costat ceva...
            Am studiat gumele de pe masina...ar mai merge un sezon de iarna...dar ramane aceeasi problema- cozi, jantat-dejantat,stresul ca nu ai schimbat....

nu stiu ce sa spun....inca ma invart in jurul cozii.

Comentariu

La fel eram si eu, cu anvelope dedicate pentru fiecare sezon, dar odata cu trecerea timpului si inevitabila imbatranire prefer lucrurile cat mai simple si mai confortabile.

Sunt satul de a scoate din pivnita de 2 ori pe an anvelopele de vara sau iarna si stat pe la cozi la vulcanizare, prefer sa dau mai mult putin pe o anvelopa all season si o sa o schimb mai des, 2-3 ani, decat in aceasta perioada sa fac de cel putin 6 ori operatiunea mai sus amintita.

Ca si costuri nu am facut niciodata calculul cum iesi mai bine, stiu doar ca siguranta si confortul costa oriunde in lume, chiar daca in aceasta situatie am facut putin rabat la siguranta in favoarea confortului.
              Ultima editare de bogdanp; 19.mai.2018, 11:08.

Comentariu

Postat în original de RZV Vezi post
                NU stiu ce sa spun...eu sunt fan anvelope dedicate.Sau cel putin eram pana acum.
                Dar cum masina asta-i o struto-camila probabil ca ar fi mai ok sa aiba un set de gume.... la toate celelalte masini au fost si sunt cate doua randuri si ii tare incomod.plus ca au costat ceva...
                Am studiat gumele de pe masina...ar mai merge un sezon de iarna...dar ramane aceeasi problema- cozi, jantat-dejantat,stresul ca nu ai schimbat....

nu stiu ce sa spun....inca ma invart in jurul cozii.
                Jantat-dejantat, moartea prematura a anvelopei......

Adica ti-ai luat masina noua si nu ai bani sa-ti cumperi inca un set de roti si sa ai un set de vara si unul de iarna ?!?

Regulament

Comentariu

greu cu anvelopele astea de urban offroad

un set de vara si unul de iarna sunt sfinte.....restul sunt undeva pe nicaieri vara si iarna....poate fac treba buna primavara si toamna

spray d-ala care imita noroiul nu cauti?

Comentariu

Alo, domnii dinozauri ai offroadului de tastatura, de batrinei ce sunteti va dor dintii sau de cand nu ati mai iesit sunteti nevorbiti ?
                    Asta fuse o gluma. Sper ca zambiti , ca altfel va injur direct. Stiti , nu?

@ Astral-man, 800 lei jante +750 senzori presiune + 1400-1800 lei gume de iarna = peste 3000lei

gume de vara - 1500 lei minim in total sunt 1000E.... versus 1800-2000 lei gume o data si gata.si noi la fiecare minim 3 ani, adica 30-40miikm
                    La Peugeot, in aproape 10 ani am schimbat doua randuri de gume iarna/vara....cu costurile aferente si nu prea a meritat.Dupa 3ani alea de iarna nu prea mai arau ce treb si cele de vara erau beton... in total 130k . daca faci un calcul matematic am mers cu fiecare 30.mii de km.....matematic si financiar sunt mai ok cele allterrain.

Intrebarea de studiu este daca tehnologia a evoluat atat de mult incat producatorii au scos gumele care sa satisfaca 70-80% din nevoi ?Ca la un singur rand de gume ma uit si intreb doar de calitate si randament ...

Intrebarea mea este _Eu cum si cand imi mai iau masina majora +18 Toyota sau Patrol in ecuatia asta? dand 1000E pe cauciucuri pt saorma?

Comentariu

BFG AT cumparate noi, mers 80000 km, vandut masina cu ele, s-au comportat foarte bine si iarna si vara. Alta Toyota, cumparat tot BFG AT, mers 60000 km fara probleme, vandut masina. Acum Toyota 100, tot BFG AT 😊
                      Deci de vreo 10-12 ani pe masinile de strada, gratar, ski, expeditie doar BFG AT.
                      • LJ 7O

Comentariu

Eu am echipat un Freelander 2 cu BFG UrbanTerrain in noiembrie anul trecut. Dupa +/- 6500 km feedback-ul e pozitiv.
                        Fiind masina sotiei, personal nu am condus decat vreo 2000 din km astia.
                        Cauciucurile s-au comportat bine la ninsoare si pe ploaie torentiala.
                        Inainte am avut tot All Seazon AT, Continental Cross Contact. Alea erau de-a dreptul geniale. De aia cred ca le-au scos din fabricatie.
                        Overall, recomand BFG UT, mi se pare un compromis f. bun pt all seazon/ AT.
                        Reality bites!

Comentariu

Salut, eu am anvelope 4 sezoane dar allseason nu at-uri, pentru ca sunt baieti care merg cu at-uri tot timpul (exemplu BFG AT KO2 sau Cooper AT3), eu am ales un allseason de strada pentru ca at-urile sunt mult mai grele mai exact Michelin Cross Climate plus cu semn M+S si fulg, ce au mai testat baietii si au fost ok Michelin Latidude Cross.
                          La noi la Bucuresti cu ceva drumuri pe la munte iarna cand dn-ul este curatat cat de cat si cu iernile care nu prea mai sunt cum erau odata un set de allseson bune (dar bune cu gusterisme de 150 de lei bucata) isi fac treaba, ale mele au clasa B la franare pe umed si au costat destul.Cand stai mai la frig da este ok sa ai un set de gume dedicate de iarna.
                          Lumea nu vede cu ochi buni anvelopele allseason pentru ca pana acum pe piata erau numai mizerii ierftine si de proasta calitate, Michelin Cross Climate plus este un pic sub Michelin Alpin 5 care este o guma de iarna foarte buna.
                          Atentie un pic cu BFG AT cum setati presiunea la masinile cu greutate mica, la presiune mai mare anvelopa nu calca cu toata suprafata pe sol.
                          Ultima editare de Caphonne; 22.mai.2018, 10:47.
                          Dacia Duster 4x4
                          Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

Nu vreau AT. masina nu este nici mare, nici grea...
                            Echiparea este pt o Vitara 2016. 4x4 si AT. Deci allseazon cuminti,pt strada si nimic deosebit. noroi in poze.

M-am oprit la doua optiuni :
                            BFG Urban Terrain -astea ar fi castigatoare dar..nu sunt dimenisunea mea, sunt cu 1,2 inch mai mari ~3,2 % adica de la 26 sar la 27,2 inch cu gumele.....simt ca ar treb sa fiu mai retinut, parca nu m-as baga - garantie, cutie AT si o masina firava 2016...nu stiu ce sa spun...
                            Maxxis Ap2 All Seazon- astea sunt dimensiunea 215/55/17 cu un pret mai mic....

Comentariu

Ce am eu te cam curenteaza la bani fiind pe 17 :), vezi ca mai vand baietii cu Dustere noi gumele de fabrica care nu stiu ce sunt cum sunt.
                              Dacia Duster 4x4
                              Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

Procesare...
                              X