Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Anvelope 4 sezoane - pareri


RZV

Postări Recomandate

Eu ma uit mai nou dupa niste gume de 4 sezoane, pentru ca , la vitara saworma al doilea rand de jante cu gume de iarna costa - 900 jantele de tabla, 750 senzorii , si de la 1400 gumele dedicate de iarna si nu tocmai performata intruchipata....in total minim 3200 lei cu montaj.

Cum masina a venit cu gumele de iarna cu care a fost livrata in iarna lui 2016-2017....fata este praf si spatele 50%.

In concluzie , gume de vara pe 17' necesar repede ,nu cele mai ok calitate~1400- pana la 2000 lei plus 3000 iarna....m-am scos de minim + 1000 euroi....

sau varinata ieftina cu jantat-dejantat anual si doua randuri de gume minim 3000 lei...plus timp,vulcanizari,nervi...

 

Cum va merge 10.000-12.000 km/ an, cred ca cel mai avantajos ar fi sa iau un set de BFG urban terrain pe 17+jantele originale de aliaj si gata. costuri 1800-1900 lei ....

 

le are cineva de 1-2 ani? cum se comporta dupa 20-25000km?

stiu ca-i topic pt ele, dar mai are cineva ceva alte recomandari pt gume de 4 sezoane care sa fie si ok?

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope 4 sesoane - pareri

 

Pe RAV am Cooper AT3; asta iarna am testat prin zapada mai mare, inclusiv pe o urcare, s-au comportat decent.

Am mers ~10.000km, de vreo 2 ani, nu par sa fie afectate de mersul 4seasons..

Sunt un pic cam zgomotoase, totusi.

 

Am mai avut Toyo AT+ pe Touareg; sunt mai cuminti decat AT3, mult mai silentioase, mai slabe iarna (dar si masina era de 2 ori mai grea).

 

Am cautat doar gume relativ usoare (si relativ ieftine), nu pietroaie gen BFG AT sau General AT2..

 

 

On topic: nu am avut Urban Terrain :D

ex-Iulika0069
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope 4 sesoane - pareri

 

Pe Panda 4x4 am niste Hankook Kinergy 4S dupa 2 ani si 30.000 km se prezinta decent si abuzata zi de zi in oras, iar pe RR am niste Lassa Competeus AT care la fel dupa 2 ani si 15.000 km sunt ca noi si nu m-au dezamagit nici pe zapada, noroi sau nisip iar pe asfalt sunt putin mai zgomotoase.

 

Una peste alta daca nu folosesti masina dedicat pentru offroad all season-urile sunt un compromis mai mult decat decent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope 4 sesoane - pareri

 

Buna, multumesc pt raspuns.

 

Pai caut exact asa: gume allseason pret de la bfg urban terrain in discutie in jos....:grin:

 

Masina nu face offroad.Ceva nisip la mare ,plimbari ,drumuri forestiere si strazi cu zapada aferenta iarna. Strazi nu expeditii prin troiene.

pun si doua exemple de gume unde ma invart,poate are cineva ceva experiente cu ele:

vreau sa stiu cum sunt dupa 2 ani si 15-20mii....

Multumesc.

 

 

https://www.anvelodrom.ro/maxxis-ap2-all-season-215-55r17-98v-xl.html

 

 

 

http://www.anvelope-autobon.ro/anvelope-goodrich/urban-terrain-t-a/215-60-r17-30054/

 

 

 

alte recomandari?

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope 4 sesoane - pareri

 

Maxxis este un producator bun de anvelope poti merge linistit cu ele, iar confortul pe care il ai, nu mai stand in fiecare an de 2 ori pe la cozi la vulcanizare si tot ritualul, este incomparabil.

 

Practic, pe orice masina 4x4 PE care o folosesti in conditii normale nu as pune niciodata altceva decat anvelope all season.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope 4 sezoane - pareri

 

NU stiu ce sa spun...eu sunt fan anvelope dedicate.Sau cel putin eram pana acum.

Dar cum masina asta-i o struto-camila probabil ca ar fi mai ok sa aiba un set de gume.... la toate celelalte masini au fost si sunt cate doua randuri si ii tare incomod.plus ca au costat ceva...

Am studiat gumele de pe masina...ar mai merge un sezon de iarna...dar ramane aceeasi problema- cozi, jantat-dejantat,stresul ca nu ai schimbat....

 

nu stiu ce sa spun....inca ma invart in jurul cozii.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope 4 sezoane - pareri

 

La fel eram si eu, cu anvelope dedicate pentru fiecare sezon, dar odata cu trecerea timpului si inevitabila imbatranire prefer lucrurile cat mai simple si mai confortabile.

 

Sunt satul de a scoate din pivnita de 2 ori pe an anvelopele de vara sau iarna si stat pe la cozi la vulcanizare, prefer sa dau mai mult putin pe o anvelopa all season si o sa o schimb mai des, 2-3 ani, decat in aceasta perioada sa fac de cel putin 6 ori operatiunea mai sus amintita.

 

Ca si costuri nu am facut niciodata calculul cum iesi mai bine, stiu doar ca siguranta si confortul costa oriunde in lume, chiar daca in aceasta situatie am facut putin rabat la siguranta in favoarea confortului.

Editat de bogdanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope 4 sezoane - pareri

 

NU stiu ce sa spun...eu sunt fan anvelope dedicate.Sau cel putin eram pana acum.

Dar cum masina asta-i o struto-camila probabil ca ar fi mai ok sa aiba un set de gume.... la toate celelalte masini au fost si sunt cate doua randuri si ii tare incomod.plus ca au costat ceva...

Am studiat gumele de pe masina...ar mai merge un sezon de iarna...dar ramane aceeasi problema- cozi, jantat-dejantat,stresul ca nu ai schimbat....

 

nu stiu ce sa spun....inca ma invart in jurul cozii.

 

Jantat-dejantat, moartea prematura a anvelopei......

 

Adica ti-ai luat masina noua si nu ai bani sa-ti cumperi inca un set de roti si sa ai un set de vara si unul de iarna ?!? :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope 4 sezoane - pareri

 

greu cu anvelopele astea de urban offroad :ha:

 

un set de vara si unul de iarna sunt sfinte.....restul sunt undeva pe nicaieri vara si iarna....poate fac treba buna primavara si toamna :grin:

 

spray d-ala care imita noroiul nu cauti?:ha::ha::ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope 4 sezoane - pareri

 

Alo, domnii dinozauri ai offroadului de tastatura, de batrinei ce sunteti va dor dintii sau de cand nu ati mai iesit sunteti nevorbiti ? :grin:

Asta fuse o gluma. Sper ca zambiti , ca altfel va injur direct. Stiti , nu?

 

@ Astral-man, 800 lei jante +750 senzori presiune + 1400-1800 lei gume de iarna = peste 3000lei

 

gume de vara - 1500 lei minim in total sunt 1000E.... versus 1800-2000 lei gume o data si gata.si noi la fiecare minim 3 ani, adica 30-40miikm

La Peugeot, in aproape 10 ani am schimbat doua randuri de gume iarna/vara....cu costurile aferente si nu prea a meritat.Dupa 3ani alea de iarna nu prea mai arau ce treb si cele de vara erau beton... in total 130k . daca faci un calcul matematic am mers cu fiecare 30.mii de km.....matematic si financiar sunt mai ok cele allterrain.

 

Intrebarea de studiu este daca tehnologia a evoluat atat de mult incat producatorii au scos gumele care sa satisfaca 70-80% din nevoi ?Ca la un singur rand de gume ma uit si intreb doar de calitate si randament ...

 

Intrebarea mea este _Eu cum si cand imi mai iau masina majora +18 Toyota sau Patrol in ecuatia asta? dand 1000E pe cauciucuri pt saorma?

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope 4 sezoane - pareri

 

BFG AT cumparate noi, mers 80000 km, vandut masina cu ele, s-au comportat foarte bine si iarna si vara. Alta Toyota, cumparat tot BFG AT, mers 60000 km fara probleme, vandut masina. Acum Toyota 100, tot BFG AT 😊

Deci de vreo 10-12 ani pe masinile de strada, gratar, ski, expeditie doar BFG AT.

  • LJ 7O

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope 4 sezoane - pareri

 

Eu am echipat un Freelander 2 cu BFG UrbanTerrain in noiembrie anul trecut. Dupa +/- 6500 km feedback-ul e pozitiv.

Fiind masina sotiei, personal nu am condus decat vreo 2000 din km astia.

Cauciucurile s-au comportat bine la ninsoare si pe ploaie torentiala.

Inainte am avut tot All Seazon AT, Continental Cross Contact. Alea erau de-a dreptul geniale. De aia cred ca le-au scos din fabricatie.

Overall, recomand BFG UT, mi se pare un compromis f. bun pt all seazon/ AT.

Reality bites! :shrk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope 4 sezoane - pareri

 

Salut, eu am anvelope 4 sezoane dar allseason nu at-uri, pentru ca sunt baieti care merg cu at-uri tot timpul (exemplu BFG AT KO2 sau Cooper AT3), eu am ales un allseason de strada pentru ca at-urile sunt mult mai grele mai exact Michelin Cross Climate plus cu semn M+S si fulg, ce au mai testat baietii si au fost ok Michelin Latidude Cross.

La noi la Bucuresti cu ceva drumuri pe la munte iarna cand dn-ul este curatat cat de cat si cu iernile care nu prea mai sunt cum erau odata un set de allseson bune (dar bune cu gusterisme de 150 de lei bucata) isi fac treaba, ale mele au clasa B la franare pe umed si au costat destul.Cand stai mai la frig da este ok sa ai un set de gume dedicate de iarna.

Lumea nu vede cu ochi buni anvelopele allseason pentru ca pana acum pe piata erau numai mizerii ierftine si de proasta calitate, Michelin Cross Climate plus este un pic sub Michelin Alpin 5 care este o guma de iarna foarte buna.

Atentie un pic cu BFG AT cum setati presiunea la masinile cu greutate mica, la presiune mai mare anvelopa nu calca cu toata suprafata pe sol.

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope 4 sezoane - pareri

 

Nu vreau AT. masina nu este nici mare, nici grea...

Echiparea este pt o Vitara 2016. 4x4 si AT. Deci allseazon cuminti,pt strada si nimic deosebit. noroi in poze.

 

M-am oprit la doua optiuni :

BFG Urban Terrain -astea ar fi castigatoare dar..nu sunt dimenisunea mea, sunt cu 1,2 inch mai mari ~3,2 % adica de la 26 sar la 27,2 inch cu gumele.....simt ca ar treb sa fiu mai retinut, parca nu m-as baga - garantie, cutie AT si o masina firava 2016...nu stiu ce sa spun...

Maxxis Ap2 All Seazon- astea sunt dimensiunea 215/55/17 cu un pret mai mic....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope 4 sezoane - pareri

 

Ce am eu te cam curenteaza la bani fiind pe 17 :), vezi ca mai vand baietii cu Dustere noi gumele de fabrica care nu stiu ce sunt cum sunt.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope 4 sezoane - pareri

 

Crosss Contact sunt ~700 lei/bucata...vs 1400 lei.... fix jumatate....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Anvelope 4 sezoane - pareri

 

Am luat pana la urma Maxiss dupa o lunga cacaiala . 215/55/17 Ap2 XL.

Au venit etichetate clasaC la consum si B la franare pe ud, diferit fata de clasa F la consum cum erau marchetate on line.

Varinata XL ranforsata extra pe talon si bonus incepand din 2018 cu protectie pentru janta. DOT 02.2018.....

Am intrebat direct la vanzator de ce sunt diferentele si mi-a spus ca sunt serie noua....bonus clasa mai buna la consum, protectie janta si garantie producator 3 ani pt defecte de fabricatie....

 

S-au echilibrat perfect cu 5-15 grame.

 

Ruleaza genial,fara zgomit,ranforsarea laterala tine bine pe curbe si viteza(aveam gume simple inainte) acum nu mai simt fiecare pietricica de pe asfalt sau fiecare crapaturaca pana acum....

 

Mai vedem dupa ceva km ,dar daca merg trei ani sunt super ok. costuri 1500 lei cu tot cu montat, echilibrat.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Anvelope 4 sezoane - pareri

 

Dupa doua luni si 2000mk mai tarziu din plimbari ,gumele sunt super ok. Ma declar multumit.

 

Autostrada cu frana brusca si evitare - sa spunem ca o parte din testul elanului -la 130km/h - am fost singurul fericit din 4 nebusit in spate si in fata....:grin: am iesit prin dreapta,pe banda de urgenta, milimetric cu talpa maxima,fugind de un sofer ce obliga o duba antica sa fuga cu 130 si care s-a trezit ca toata lumea opreste brusc....cei ce erau in fata si care au franat brusc pana pe la 40-50km/h nu au fost asa norocosi....

Gumele, comportament impecabil. S-au lipit efectiv de asfalt,fara scartiat, fara nimic in timp de tribul din masina era cand strivit de centuri, cand ingropat in scaune de manevrele evazive....a fost prima data cand m-am bucurat gandindu-ma ca daca toata familia de femei imi arata micul dejun o sa zambesc fericit,asta fiind cea mai mica problema.

 

toata luna iulie cu ploile multe si dese -iarasi super ok la franare si rulare pe carosabil ud.

 

Astept iarna- daca se comporta decent, deja imi pare rau ca am dat banii pe gume de vara noi la Duster, care , fiind mai de buget si fara dedicatie viteza+apa -doar consum- nu mi-au placut la comportament pe ud fata de Maxxis AP2.Si gumele de iarna au deja 4 ani, sunt beton...

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Anvelope 4 sezoane - pareri

 

Nu stiu daca mai ai nevoie sau nu in legatura cu informatii despre anvelopele BF Goodrich Urban Terrain , dar eu o sa iti spun experienta mea cu ele , am cumparat aceste cauciucuri noi la 399 Ron bucata 235 pe 65 pe 17 , daca ai nevoie sa stii si de unde iti pot spune in privat , au fost montata din Mai si pana acumaam reusit sa fac in jur de 40 000 de km cu ele , pe autostrada si asfalt in general sunt foarte bune , ca franare la fel , zgomotoase nu sunt deloc , mers prin noroi unde am fost destul de des mai ales in perioada ploioasa sau comportat foarte bine , si de curand am participat la o expeditie umanitara in zona Brasov si Buzau , prin munti si dealuri , unde am avut si polei si zapada , si vreau sa iti spun ca daca manevrezi cu grija si incep chiar si in pante destul de inclinate sau abrupte rezista si face aderenta , iti zic sincer ca la cat am dat pe ele si cum sau comportat pana acuma eu sunt extrem de multumit , si le recomand daca ai mai multe drumuri prin oras si mai putin off road fara sa fi nevoit sa schimbi anvelopele in functie de sezon .:dr2

Editat de ValeriuB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope 4 sezoane - pareri

 

Ca tot a spus colegul mai sus ceva de iarna .....Maxxis AP2 am eu si asta pot sa recomand.

acum, cu zapada pot spune ca sunt alegerea fericita.

 

franare si aderenta pe zapada este ok. am uracat/urc zilnic si cobor panta de ~300 m lungime cu o inclinatie mare,se comporta excelent.combinat cu 4x4 este ceea ce trebuie.

poate ca la franarea de urgenta nu sunt cele mai ok , dar prin comparatie cu ce mai am, dusterica cu gume michelin deja vechi se poarta muuult mai prietenos.Unde tarsie ABS la duster 20m, la asta nici nu intra ABS....probat tot la 50 km /h in acelasi loc, la interval de 15 minute.

In continuare recomand pentru buget si comoditate....

 

Daca as detine o berina sportiva probabil ca as da banii pe gume dedicate, premium....astea all au un comportament peste gumele dedicate - nivel calitativ mediu, nu discutam de cauciucuri premium care ar trebui safie superioare din specificatii.....

Eu merg cu doua masini 4x4 usoare,maxim 1500kg....iarasi, probabil ca la o masina de +2500 kg se schimba ecuatia....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope 4 sezoane - pareri

 

cand un all terain va fi peste un cauciuc dedicat....imi cumpar si eu...pana atunci ma dau cu astea dedicate...de vara...de iarna si de teren....in functie de cerinte :grin:

 

Foarte corecta observatia Mariuse.

Anvelopa dedicata e ideala. Cand iti permiti mai multe randuri.

Cand nu ai cateva variante, in functie de buget alegi combinatia care iti convine:

-anvelopa de vara (buna doar pe asfalt si doar vara)

-anvelopa de iarna (buna doar pe asfalt si doar iarna)

-anvelopa M+S vara-iarna (din punctul meu de vedere slabe atat vara cat si iarna indiferent de suprafata pe care rulezi)

-anvelopa all terrain AT (buna atat vara cat si iarna, fara performante deosebite in padure)

-anvelopa mud terrain MT (buna vara si mai putin buna iarna, cu performante peste AT in padure)

-anvelopa agricola gen Simex, bogger samd (performante foarte bune in padure, vara si iarna nerecomandate pe asfalt)

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope 4 sezoane - pareri

 

Bah baetz... aveti timp mah, nu gluma.

 

Si cititi printre randuri, doar ce va place. Asa cum va place sa aveti basca rosie in biserica si motz deosebit! :ha:

Stiti, tehnologia evolueaza...ati citit ceva despre noile modele de allseazon 2018? probail ca nu.

Folcloristic stiti voi ca Nokian za best...doar ca alea sunt facute genial de bine de nordici PENTRU DRUM ACOPERIT cu zapada si temperaturi joase....la mine de la 2 la 15 C se simt ca o guma turbo- moale si flescaita, la apa varza, franarea pe apa nu vreti sa stiti, ... dar noi sa fim sanatosi. asa mi-am luat mizeriile astea. pentru 2 zile cu zapada, 20 cu apa si restul cu 15C sunt perfecte...

pentru restul de fericiti, cititi va rog tostul de mai sus.

Incet, atent si deschisi la intelegere :top

 

Va pup,mah.

Hai sa aveti spor si zapada!

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope 4 sezoane - pareri

 

Salut.

Io propun sa supunem la vot.Cine e petru vara si iarna si cine e pentru all season?

Io unu, pana cand s-or inventa picioare in loc de roti la masini, merg pe : vara cu cauciucuri de vara si iarna cu cauciucuri de iarna iar pentru nevoile din padure cu cauciucuri pentru asa ceva.Asadar numai cu dedicatii speciale si vreau sa spun, ca sa nu zic, cu cele de vara am deja 45.000 km in fix 2 ani iar cele de iarna arata de parca nici nu as fii mers cu ele.Cat despre senzori pe al 2 lea rand de jante daca nu-i ai, nu cred ca e atat de deranjant pentru 4 luni.

Apoi ca tot a venit vorba si despre moartea gumuciucurilor prin dejantat si montat si tot asa, inca n-am avut nici un cauciuc care sa moara din cauza asta si sa-l arunc decat in momentul in care a ajuns la uzura care sa impuna inlocuirea.

Prin urmare ce facem? Votam? :top

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope 4 sezoane - pareri

 

Aveti dreptate ! Cele dedicate sunt net superioare celor all season.

 

Cu toate acestea, sunt mulți dintre noi care nu își permit doua rânduri de anvelope. Sau care nu au unde le depozita. Si atunci au ajuns la un compromis de all season.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare