Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Dimensiuni jante


Postări Recomandate

cum pot afla ce dimensiuni am jantele ? stiu ca pe 15 :) dar latimea ma intereaseaza, ca as vrea sa pun mai late ca sa nu mai pun flanse. este masina din poze. daca are cineva idee...

 

ms!

Have No Fear . . .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni jante

 

cum pot afla ce dimensiuni am jantele ? stiu ca pe 15 :) dar latimea ma intereaseaza, ca as vrea sa pun mai late ca sa nu mai pun flanse. este masina din poze. daca are cineva idee...

 

ms!

 

 

Jantele par a fi 8J15. In mod normal ar trebui sa scrie pe ele pe butuc intre prezoane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni jante

 

ce dimensiuni au anvelopele acum?

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni jante

 

oricum daca vrei sa nu folosesti flanse, nuti trebuie jante mai late. 8J e deajuns, iti trebuie jante mai "intoarse" cu ET negativ.

 

Si cam cat ar fi un set de jante cu ET negativ, cat sa substituie flansele, si ce jante imi recomandati.

 

p.s asa arata urat, parca e bicicleta :grin:

Have No Fear . . .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Dimensiuni jante

 

Diferenta de ET in cazul tau v-a fi numai de 3mm,lucru care nu te v-a avantaja in nici un fel.Ca sa substitui flansele ai nevoie de jante cu ET de la -30 in sus (asta inseamna 3cm)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: Dimensiuni jante

 

Salutare,

 

Am achizitionat urmatoarele cauciucuri ANVELOPA GOODYEAR WRANGLER DURATRAC 315/70R17 121Q M+S si acum nu gasesc in Romania de unde sa cumpar 4 jante pentru aceasta latime.

Nu prea ma pricep, dar de unde am cumparat cauciucurile mi-au spus ca imi trebuie jante de minim 9.5 (latimea cred).

 

Am un Jeep Wrangler Rubicon din 2011 2.8 CRD 147kw si sunt in cautare de jante pe care sa potriveasca cauciucurile de mai sus.

Daca nu stiti de unde pot cumpara in Romania, atunci imi puteti da detaliile complete de la janta ca sa stiu ce sa caut in alta parte?

 

Multumesc frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni jante

 

Salutare,

 

Am achizitionat urmatoarele cauciucuri ANVELOPA GOODYEAR WRANGLER DURATRAC 315/70R17 121Q M+S si acum nu gasesc in Romania de unde sa cumpar 4 jante pentru aceasta latime.

Nu prea ma pricep, dar de unde am cumparat cauciucurile mi-au spus ca imi trebuie jante de minim 9.5 (latimea cred).

 

Am un Jeep Wrangler Rubicon din 2011 2.8 CRD 147kw si sunt in cautare de jante pe care sa potriveasca cauciucurile de mai sus.

Daca nu stiti de unde pot cumpara in Romania, atunci imi puteti da detaliile complete de la janta ca sa stiu ce sa caut in alta parte?

 

Multumesc frumos!

 

O achizitie neinspirata si nedocumentata. Trebuia sa iei calul si apoi potcoavele. Daca nu vei gasi jante, ce vei face cu anvelopele ? Pe langa latime, va trebui sa ai in vedere ET-ul , care va trebui sa fie negativ, sau sa apelezi la flanse distantiere. Nu ne-ai spus ce jante ai acum pe masina, dar cu jantele originale si anvelope 255/75/17 la bracaj maxim, frecam bara stabilizatoare fata.La dimensiunea pe care ai achizitionat-o iti va trebui si un chit de inaltare deoarece la flexari vei atinge contra-aripile. Nu stiu de unde ai cumparat anvelopele, si eu am acelasi reper insa alta dimensiune, 265/70/17, dar ptr jantele ceva mai speciale compatibile cu Wrangler-ul cauta pe site-urile americane

Rubicon 2.8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni jante

 

O achizitie neinspirata si nedocumentata. Trebuia sa iei calul si apoi potcoavele. Daca nu vei gasi jante, ce vei face cu anvelopele ? Pe langa latime, va trebui sa ai in vedere ET-ul , care va trebui sa fie negativ, sau sa apelezi la flanse distantiere. Nu ne-ai spus ce jante ai acum pe masina, dar cu jantele originale si anvelope 255/75/17 la bracaj maxim, frecam bara stabilizatoare fata.La dimensiunea pe care ai achizitionat-o iti va trebui si un chit de inaltare deoarece la flexari vei atinge contra-aripile. Nu stiu de unde ai cumparat anvelopele, si eu am acelasi reper insa alta dimensiune, 265/70/17, dar ptr jantele ceva mai speciale compatibile cu Wrangler-ul cauta pe site-urile americane

 

Masina este deja inaltata si modificata. Am gasit jantele acestea Jante Aliaj PRO COMP: 9X17" 5X127 ET -6 care nu cred sa aiba vreo problema. Multumesc pentru ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare