Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Beadlock-uri DIY

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Beadlock-uri DIY

Noroc, ma bate gandul sa fac niste beadlock-uri ''home-made'' asta daca gasesc pe cineva sa mi le confectioneze in Craiova, aveti ceva sfaturi privind materialul pe care sa-l folosesc, niste cote ar fi foarte utile sa nu bâjb?i, afecteaza road handlingul ..sau mai bine zis mai poti merge pe strada cu mai mult de 90km/h?
    orice sfat este binevenit.

Asta este un ghid detaliat , gasit pe net : http://workbench.rockymountainextreme.c ... lock-tech/
    Presa Canario Kennel

Re: Beadlock-uri DIY

Vezi topicul asta ...

http://forum.club4x4.ro/viewtopic.ph...hilit=beadlock

I Have No Idea What You Are Talking About

Comentariu

Foarte misto ideea si nu pare greu de realizat. Dar dupa parerea mea, problemele intervin la suduri. Oricat de perfect ai suda, cantitatea de metal pe care o adaugi pe janta nu va fi egala pe toata suprafata acesteia si s-ar putea sa nu mai poti echilibra janta de loc.
      Ideal ar fi ca sudura sa fie facuta computerizat dar nu stiu daca gasesti asha ceva la noi.
      Oricum bafta si spor la treaba.
      Viata e scurta si plina de KKT
      Samurai 2002

Comentariu

Sudura??? Unde???

I Have No Idea What You Are Talking About

Comentariu

Postat în original de srevni
          Sudura??? Unde???
          inelul interior se sudeaza de marginea jantei ..uita-te pe linkul pus de mine e foarte detaliata operatiunea
          Presa Canario Kennel

Comentariu

Postat în original de srevni
            Sudura??? Unde???
            Cosmin : "beadlocks sunt cercurile alea care tin muchia cauciucului sa nu dejanteze la presiune joasa. Astea ce am facut eu sunt doua flanse, una sudata pe janta, una prinsa cu suruburi de cea sudata."
            Viata e scurta si plina de KKT
            Samurai 2002

Comentariu

mai sunt "road safe" rotile dupa montarea beadlockurilor?
              Presa Canario Kennel

Comentariu

.....absolut safe=0.0-5 km/h
                ......relative safe= 5-35 km/h
                ......next to suicidal= 60-100 km/h
                .......kiss your ass good bye=pedal to the metal....

Asta e parerea mea pt cele artizanale,de garaj.
                DACA TOTUSI trebuie, flansele trebuie strunjite , pt obtinerea unui umar de centrare pe janta si a unui umar de centrare a talonului, jentile corectate prin roluire, pt obtinerea unei relative cilindricitati, sudura de preferinta facuta pe un dispozitiv de fixare si mentinere a pieselor de asamblat, de preferat sudura in gaz de protectie, control sever al produsului final , suruburile cintarite si imperechiate.....echilibrate independent .... poate rezultatul final va merita.

Sau din tabla de 8 mm , taiata la autogen si strunjita, sudata la mina , masurata cu ruleta, finisata cu polizorul la pori si la craterele de amorsare si la cele de intrerupere a arcului, stropite la urma cu aghiasma de la inviere......
                ... sa fim corecti pana la capat !
                Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Postat în original de cos
                  .....absolut safe=0.0-5 km/h
                  ......relative safe= 5-35 km/h
                  ......next to suicidal= 60-100 km/h
                  .......kiss your ass good bye=pedal to the metal....

Asta e parerea mea pt cele artizanale,de garaj.
                  DACA TOTUSI trebuie, flansele trebuie strunjite , pt obtinerea unui umar de centrare pe janta si a unui umar de centrare a talonului, jentile corectate prin roluire, pt obtinerea unei relative cilindricitati, sudura de preferinta facuta pe un dispozitiv de fixare si mentinere a pieselor de asamblat, de preferat sudura in gaz de protectie, control sever al produsului final , suruburile cintarite si imperechiate.....echilibrate independent .... poate rezultatul final va merita.

Sau din tabla de 8 mm , taiata la autogen si strunjita, sudata la mina , masurata cu ruleta, finisata cu polizorul la pori si la craterele de amorsare si la cele de intrerupere a arcului, stropite la urma cu aghiasma de la inviere......

nu suna bine deloc... siguranta e pe primul loc pe asfalt cel putin, unde merg cu familia, in noroaie ..fie ce-o fi
                  Presa Canario Kennel

Comentariu

...fie ce-o fi....????

Nu multumesc , am doua seturi de roti .Daca nu am siguranta rezultatului, nu ma mai bag in treaba. Calea usoara nu cred ca e cea mai buna aici, as investi timp si bani intr-un dispozitiv de centrare -fixare , cel putin.La mina si la ochi trebuie sa ai noroc sa iasa bine si pe urna sa ai noroc sa supravetuiesti. Iar cu roti atit de dezechilibrate dinamic , norocul nu e un factor calculabil.
                    Nu le-as folosi pe asfalt , nu asta e scopul lor. Parerea mea e ca sint total incompatibile cu sotia si copii.
                    ... sa fim corecti pana la capat !
                    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Postat în original de cos
                      ...fie ce-o fi....????

Nu multumesc , am doua seturi de roti .Daca nu am siguranta rezultatului, nu ma mai bag in treaba. Calea usoara nu cred ca e cea mai buna aici, as investi timp si bani intr-un dispozitiv de centrare -fixare , cel putin.La mina si la ochi trebuie sa ai noroc sa iasa bine si pe urna sa ai noroc sa supravetuiesti. Iar cu roti atit de dezechilibrate dinamic , norocul nu e un factor calculabil.
                      Nu le-as folosi pe asfalt , nu asta e scopul lor. Parerea mea e ca sint total incompatibile cu sotia si copii.

NU m-am facut bine inteles, am zis prin namoale..unde sunt singur ...fie ce-o fi ..pe strada in nici un caz, oricum voi las abeadlockurile pe mai tarziu o sa abordez prioritatile stringente ptr offroad
                      Presa Canario Kennel

Comentariu

alex acum ti am vazut postu , parerea mea ca nu ai ce face cu beadlockurile nu o sa mergi niciodata tu cu 1 atm in gume + ca astea se folosesc mai mult la masinile care stau numai pe vagaune si nici nu pot sa mearga cu mai mult de 30km/h ca sa le fie frica ca nu au indeajuns plum pe roata sau stiu io ce alte nimicuri , noi le punem mai mult ca ne place cum arata nu ca le am si 'exploata' la maxim

da pt ce masina iti trebuiau , ai reparat terrano'u ?

Comentariu

noroc, Mickey am luat un Patrol 4.2D LWB(asta ar fi singurul dezavantaj, asta o vreau ptr iesiri mai cuminti oricum), am renuntat la beadlockuri din considerentul de siguranta ...sau poate mai tarziu sa am 2 randuri de gume

trec eu pe la voi sa fac prezentarile si sa vad ce ati mai mesterit voi, masina a fost in service pentru niste maruntisuri
                          Presa Canario Kennel

Comentariu

ok te asteptam in fiecare zi dupa 6

Comentariu

Procesare...
                            X