Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

jante 16x10 cu et -32.. nu stiu ce cauciucuri sa iau ptr ele


Postări Recomandate

Salut tuturor.

 

Mi-am expus problema si pe jurnalul de bord:

viewtopic.php?f=21&t=12997

 

Am cumparat un set de jante 16x10 silver modular, offset -32. Mi se par muuuuuuuuuult mai late decat cele de pe masina. sincer nu cred ca se potrivesc aceleasi cauciucuri pe ele. Poate sa imi spuna cineva daca merge pus 245/75/16 pe astfel de jante? Sau ce dimensiuni ar fi recomandate tinand cont ca am un Land Rover Discovery 200Tdi din 1993 cu kit de inaltare 5 cm si flanse otel 3omm?

 

Sunt sanse sa nu mearga montate pe masinuta mea?... Sper sa nu fi facut o alegere proasta.

 

Orice sugestie e binevenita.

Multumesc

LAND...:tr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: jante 16x10 cu et -32.. nu stiu ce cauciucuri sa iau ptr ele

 

Pe site scria ca se potrivesc la toate tipurile de Discovery, RR, Defender. Dimensiunea cauciucurilor insa ... sincer nu cred ca tine masina asemenea roti fara modificari la directie, rapoarte..etc...

Chiar sa nu pot sa le folosesc?

LAND...:tr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: jante 16x10 cu et -32.. nu stiu ce cauciucuri sa iau ptr ele

 

Daca esti interesat sa schimbi jantele cu altele mai inguste potrivite pentru anvelopele tale, da-mi un semn.

Sau eventual sa le vinzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: jante 16x10 cu et -32.. nu stiu ce cauciucuri sa iau ptr ele

 

Daca esti interesat sa schimbi jantele cu altele mai inguste potrivite pentru anvelopele tale, da-mi un semn.

Sau eventual sa le vinzi.

 

Momentan vreau sa cumpar si anvelope.. doar ca nu stiu de care si daca tine masina asemenea roti (janta+cauciuc) fara modificari majore.

 

Daca nu gasesc o solutie sa le folosesc, te anunt.

 

Eu as pune 265 ca imi plac la nebunie... cat mai mari (si nu e un complex asta :wink: )... dar tine masina?

LAND...:tr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: jante 16x10 cu et -32.. nu stiu ce cauciucuri sa iau ptr ele

 

ce ti-am zis eu ti-a zis si@Georgenis daca nu intelegi e treaba ta :sr

 

 

Eu inteleg ca sunt prea late jantele pentru 245..(chiar si 265).... d'asta si intreb. Nu vreau sa cumpar cauciucuri, le pun si dupa sa vad ca nu merg din cauza dimensiuinilor jantei sau apar alte probleme de ordin tehnic la masina...

 

Ok. Pun 285. Dar... se mai modifica si altceva la masina ca sa reziste la rotile astea? Initial am spus 245 ca stiam ca nu sunt probleme cu dimensiunea asta.

Greseala mea a fost ca m-am pripit si am luat jantele in cauza... Pot sa mai repar ceva si totusi sa le folosesc? This is the question...

:pl :pl :pl

LAND...:tr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: jante 16x10 cu et -32.. nu stiu ce cauciucuri sa iau ptr ele

 

Uite o poza aici cu jante ca ale tale dar pt Disco 2.

Poate iti faci o parere.

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: jante 16x10 cu et -32.. nu stiu ce cauciucuri sa iau ptr ele

 

Din pacate.. unde nu-i cap vai de picioare... Am citit mai mult pe net si pentru dimensiunea jantelor ar trebui sa pun cauciucuri prea late pentru masinuta mea... asa ca le scot la vanzare... sau schimb.

 

Anuntul l-am pus la adresa:

 

http://forum.club4x4.ro/viewtopic.php?f=96&t=13895

LAND...:tr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare