Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Adaptoare / flanse roţi...

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Adaptoare / flanse roţi...

Salut! Legat de adaptoare, vreau sa stiu parerile celor ce folosesc adaptoare. Ce recomandati?
    Ce ma intereseaza:
    1 - pe axa fata
    2 - pe axa spate
    A - din Al
    B - din otel
    a - avantaje (pro)
    b - dezavantaje (contra)
    Daca au existat probleme in exploatare, va rog sa specificati. Multumesc!
    Ultima editare de MagnuM; 08.mar.2010, 18:17.
    :3
    "Să faci 13 ani de temniţă pentru un popor de idioţi... D-asta numai eu am fost în stare..." - Petre Ţuţea

Re: Adaptoare roti...

am pe defender , de 30mm [60mm pe axa] sunt de aliaj , originale nu facute ! ...si nu am avut nici o problema cu ele nici pe drum la 100-120km/h nici in noroi

am avut si facute din otel pe un discovery ,nici cu alea nu am avut probleme...in noroi ca pe strada nu mergea

cumpara ti din state originale ca nu ai ce probleme sa ai !

Comentariu

Cum bine stii , scoate din pata de contact a rotii din zona de origine si descentreaza sarcina fata de centrul de sarcina al rulmentilor fuzetei . Si mareste efortul casetei de directie , impreuna cu lantul ei cinematic . Ce probleme apar de aici , depinde cit si cum se merge . Probabil ca mai de incredere sint cele de otel , dar la o suspensie mai reactiva ar putea scimba unele caracteristici prin marirea maselor nesuspendate , fiind mai grele .
      ... sa fim corecti pana la capat !
      Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Sa detaliez putin situatia:
        - nu am ecartament egal fata/spate - diferenta este de 60mm; 1760mm fata / 1700mm spate - distanta intre planele de asezare ale rotilor, a nu se confunda ecartamentul
        - intentionez sa pun adaptoare doar pe axa spate; adaptoarele pe care le am sunt din Al, nu restrictioneaza accesul la planetare si au 1.5inch - 38,1mm
        - pentru a compensa diferentele aparute - 16.2mm, pe fata intentionez sa pun distantiere de 8mm - distantierele pe care le am sunt din Al, dar nu se prind separat, deci, nu repozitioneaza prezoanele; se prind impreuna cu roata
        - jantele pe care le am sunt din otel, 16x8, cu offset negativ: -6mm; anvelopele sunt 285/75R16; la un calcul elementar, latimea peste baloane, este de 2050mm - masina are 2020mm latime

Astept in continuare parerile voastre despre adaptoare!
        "Să faci 13 ani de temniţă pentru un popor de idioţi... D-asta numai eu am fost în stare..." - Petre Ţuţea

Comentariu

Situatia pare direct rezolvabila , fiind vorba de spate . Problemele mai mari apar la rotile fata , imi dau cu parerea ca pe spate e chiar simplu si clara treaba .
          Nu confund ecartamentul , nu de alta , dar e greu de confundat . Ma refeream la modificarea incarcarii perechii de rulmenti de la roata , odata cu indepartarea jantei de planul initial .
          De unde apare diferenta fata - spate ?
          Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Postat în original de cos Vezi post
            ... De unde apare diferenta fata - spate ?

Din constructie! La seriile aste de GM, nu vei gasi axe fata/spate cu ecartament egal; mai ales ca ai de unde alege:
            - fata: GM Corporate 10 bolt, DANA 44, DANA 60, DANA 60 king pin.
            - spate: GM Corporate 10 bolt semi-floated, GM Corporate 12 bolt semi-floated, GM Corporate 14 bolt semi-floated, GM Corporate 14 bolt full-floated, DANA 60, DANA 70.
            Eu am pe masina GM Corporate 10 bolt / GM Corporate 14 bolt semi-floated si vreau sa le inlocuiesc cu DANA 60 king pin / GM Corporate 14 bolt full-floated.
            Vreau sa pun distantiere de 8mm pe fata si adaptoate de 38mm pe spate; aste e "motivul" pentru care cer parerea celor care utilizati astfel de adaptoare!

Comentariu

Buuune ...rau - puntile viitoare ...
              La distantierele si flansele mentionate nu vor fi probleme .
              Parerea mea .

Comentariu

Postat în original de cos Vezi post
                Buuune ...rau - puntile viitoare ...
                La distantierele si flansele mentionate nu vor fi probleme .
                Parerea mea .

Axele de schimb, le am deja, de fapt, am aproape tot ca sa trec si de stadiul asta, imi mai trebuie doar... timp si bani!

Comentariu

Procesare...
                X