Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Modificat jante,confectionat beadlock

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Modificat jante,confectionat beadlock

Cos eu am intrebat daca ai facut pentru ca cineva te-a recomandat ca fiind serios si vroiam sa te mai intreb una alta legat de Nissan si de beadlock,si eu sunt convins ca sunt mai mult decat suficiente cele de 8,8.
    Problema ramane in continuare planeizarea lor.
    ARO M461 din '65
    Daca doi oameni iti zic ca esti beat este bine sa te duci sa te culci.

Comentariu

Salutari !

@ cos:

Cifrele de SMA le-am dat doar pentru cazul in care cunosti echivalentul la jantele tale sau la cele facute de tine, ca sa ai un termen de comparatie.

Cat despre strangerea celor doua jumatati, banuiesc ca-ti imaginezi ca tehnica militara a fost conceputa sa fie ieftina, fiabila si usor service-abila. Deci, referitor la aplicatia prezentata de mine, lucrurile merg dupa standardul urmator, pe care de altfel il cunosc cei in domeniu. Si anume, simplu, astfel:

Asa arata inainte de strangere:

Asa arata dupa strangere:

Asa arata la gata, cu anvelopa de 44":

Iar inauntru se gaseste asta:

Si cate un O-ring ca astea:

Suruburile sunt 1/2"-NF20, cu piulitele aferente, filet fin, si se strang astfel:

La jantele cu opt suruburi, strangerea initiala se face la 55 ft/lbs, apoi cea finala la 65 ft/lbs.

La jantele cu doisprezece suruburi, strangerea initiala se face la 85 ft/lbs, apoi cea finala la 125 ft/lbs.

In ambele situatii, la final, spatiul dintre cele doua jumatati trebuie sa ajunga undeva pe la 0.04mm. Pentru a verifica acest lucru, se foloseste lera aferenta.

Si totul se intampla fara cheie speciala cu coroana multipla, si fara proceduri deosebite, cu echipamentul standard de service, de cate ori e nevoie.

Nimeni nu a adus aici insulte legate de inteligenta, acestea sunt faptele. Si functioneaza.

Stima,

Dragos
      Ultima editare de Heavy D.; 25.oct.2010, 16:15.

Comentariu

Postat în original de Heavy D. Vezi post
        tehnica militara a fost conceputa sa fie ieftina, fiabila si usor service-abila.

Asa arata dupa strangere:

Ca sa adaug putin la simplitatea tehnicii militare, in poza respectiva se vede ca in caz de rupere a unui surub, o reparatie ad-hoc cu un surub extra in trusa de piese e la indemana. Mult mai usor de reparat prin padure decat o buza de montare rupa din cauza ca e gaurita ca un svaitzer
        '02 WG CRD - EGR delete
        '94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Comentariu

@Heavy D. ... nu sunt cam putine prezoane ? ... eu am facut asa ceva dar au intrat 36 de prezoane la roata.... ca sa fie stranse bine cercurile....
          Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift
          Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift
          Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

http://www.ClubJeepRomania.ro

Comentariu

uite-te cat e de gros metalul din care sunt facute cam cat o piulita daca nu mai bine
            ARO M461 din '65
            Daca doi oameni iti zic ca esti beat este bine sa te duci sa te culci.

Comentariu

Buna seara !

Am impresia ca la capitolul calcule cava nu faceti bine, unii... Daca intra 36, sigur poti baga si 72, dar nu trebuie neparat...

Putina matematica, putina rezistenta materialelor, dinamica fortelor si compunerea lor, pe aplicatia dorita, iar rezultatul este urmatorul, dovedit cu brio.

Ce credeti, ajung 12 suruburi ?

Pentru edificare, masina, complet echipata cu armamament ei si blindajul aferent, cu patru insi si armamentul lor din dotare, cantareste cam sase catre sapte tone...

Iar cele cu opt prezoane se folosesc la masini de patrulare in zone unde se asigura securitatea, mai in spatele evenimentelor, la utilitare tip ambulanta, plug, recovery vehicles, radiolocatie, etc. Adica masini mai usoare...

Stima,

Dragos

Comentariu

Procesare...
              X