Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lanturi

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Lanturi

Daca vei monta lanturile pe profilul simex, te rog poate pui si niste poze.

Sa vedem cam cum se aseaza ...

Merci...

Comentariu

Am montat un lant pe anvelopa, poze am facut mai multe dar doar una este sub 2mb si am putut incarca. Inca nu am reusit sa incarc poze mai mari, am vazut procedura dar nu am reusit inca.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	lanturi pe anvelopae ziarelli 007.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	1,87 MB 
ID:	1008741 Chiar daca se ingreuneaza roata tine cont ca viteza recomandata de deplasare cu lanturi este de maxim 50 Km/h iar in conditii grele nu cred ca vei atinge nici pe departe atat. La o roata mai mica si lantul este mai usor.
      Ultima editare de maxian paul; 04.dec.2017, 17:55.

Comentariu

Rog administratorii sa bage un buton de like..am avea la cine sa dam...😃

Celelalte poze le poti incarca pe un link extern..e plin pe net de "upload photos".

Multumesc pentru deranj...

Comentariu

Postat în original de stefani Vezi post
          Rog administratorii sa bage un buton de like..am avea la cine sa dam...😃

Celelalte poze le poti incarca pe un link extern..e plin pe net de "upload photos".

Multumesc pentru deranj...

Exista !
          Da click pe steluta galbena din dreptul userului respectiv....

Regulament

Comentariu

Eu mi-am facut singur lanturile. Pun cate 4 bucati pe roata. Cele din comert sunt mult prea greu de pus. Eu am luat modelul de aici https://www.youtube.com/watch?v=CJ56VTY8dVc
            Fișiere atașate

Comentariu

Postat în original de bogdangepeto Vezi post
              Eu mi-am facut singur lanturile. Pun cate 4 bucati pe roata. Cele din comert sunt mult prea greu de pus. Eu am luat modelul de aici https://www.youtube.com/watch?v=CJ56VTY8dVc
              Si eu mi-am facut genu asta. Ajuta, la nevoie. Da am rupt 4 din 8 la o singura iesire in zapada (lantul s-a rupt, chingile au rezistat).

Acuma am 2 seturi cumparate (ceva hd, nu din cele uzuale)... vre-o 20KG in total. Inca nu am avut ocazia sa le testez.
              Ultima editare de cristianhaulica; 12.dec.2017, 17:38.
              Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998
              0745-009633
              cristianhaulica@yahoo.com

Comentariu

De cat era lantul? Eu am pus de 5,5 . Sper s tina :). Trebuie s gasesc o masina de cusut, momentan le-am cusut la mana :))

Comentariu

Acum citeva zile, fortat de imprejurari, a trebuit de mi-am pus lanturi pe rotile din spate la Samurai (exact alea din poza de la avatar). Ceva de genul celor de mai sus, dar fara chinga. Propriu-zis, erau 5 bucati de lanturi trecute prin golurile de la janta si incheiate pe laterala cu cite o brida metalica. Rotile au fost desumflate putin inainte de stringerea (tensionarea) lanturilor si apoi umflate la loc, pentru a sta cit mai fix pe roata.

E drept ca au frecat putin, dar m-au scos din necaz pe cei 2 km buclucasi. As fi vrut io sa-mi pun si pe rotile din fata, dar mi-a fost frica sa nu agate in bratul acela de care-i prinsa bieleta si sa fac o prostie mai mare.

INTREBARE: Tipul asta de lanturi n-ar merge daca as avea jante cu ET negativ (intoarse)? A incercat cineva asa ceva?

MULTUMESC DE RASPUNS!!!

Cu respect,
                  Ilie
                  Ultima editare de IlieGeologie; 14.dec.2017, 07:28.
                  ........ A Woman's Rule of Thumb: If it has tires or testicles,You're going to have trouble with it. .........
                  ... For men: Any hobby with tits or wheels will leave you broke...

Comentariu

De cat era lantul? Eu am pus de 5,5 . Sper s tina :). Trebuie s gasesc o masina de cusut, momentan le-am cusut la mana :))
                    Nu stiu cum se masoara lanturile. Eu am luat fix cat sa treaca bara filetata de 8 prin ele. Nu am vrut prea groase, pt ca nu am mult spatiu intre cauciuc si prag/bara (si asa bateau putin)

Postat în original de IlieGeologie
                    INTREBARE: Tipul asta de lanturi n-ar merge daca as avea jante cu ET negativ (intoarse)? A incercat cineva asa ceva?
                    Nu stiu daca are treaba ca sunt intoarse sau nu, ideea e sa ai loc sa le pui. Dex la Vitara cu roti pe 15 sau GV pe 16 , pe fata e f putin spatiu intre etrier si janta. Nu ar incapea sa treci lantul prin janta... o chinga e mult mai subtire.
                    0745-009633

Comentariu

Nu stiu daca are treaba ca sunt intoarse sau nu, ideea e sa ai loc sa le pui. Dex la Vitara cu roti pe 15 sau GV pe 16 , pe fata e f putin spatiu intre etrier si janta. Nu ar incapea sa treci lantul prin janta... o chinga e mult mai subtire.[/QUOTE]

La mine rotile-s de 15 si ma gindeam daca pun distantierele + jante intoarse, se cistiga citiva cm, suficienti cit sa nu frece lantul....
                      ........ A Woman's Rule of Thumb: If it has tires or testicles,You're going to have trouble with it. .........
                      ... For men: Any hobby with tits or wheels will leave you broke...

Comentariu

Tu stii cel mai bine. Numai tu te poti uita exact cat spatiu ramane in commbinatia ta particulara, si daca un lant de o grosime anume ar atinge.
                        Ce am zis e pt jante standard, fara flanse distantiere.
                        0745-009633

Comentariu

Procesare...
                        X