Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lanturi offroad practice

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Lanturi offroad practice

dacă ai simex și ai rămas în noroi, nu te mai chinui să pui lanțuri... pune un coleg șufa pe tine
    www.calauzaoffroad.ro/

Comentariu

A aparut si versiunea comeciala de la www.dv4car.com, o companie din Polonia, si pot fi foarte usor cumaparate si in Romania de pe un site de anunturi:

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	lanturi.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	260,2 KB 
ID:	986975

Comentariu

Nu stiu in ce masura vor avea succes. Daca la niste lanturi clasice , prinderea este in doua locuri , la astfel de lanturi ai atatea prinderi cate vrei sa pui . Adica , muncesti de 2 ori mai mult ca sa le pui si de 2 ori mai mult ca sa le dai jos . Apara si problema posibilitatii taierii partii sintetice de janta. La cele clasice doar cauciucul ( care este tolerant ) are contact cu lantul . Daca ai niste jante cu gaurile mai spre centrul rotii , probabil ca nu le poti pune ca se taie in discurile de frana sau se agata in etrieri .
        Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.

Comentariu

Postat în original de FordRanger Vezi post
          Nu stiu in ce masura vor avea succes. Daca la niste lanturi clasice , prinderea este in doua locuri , la astfel de lanturi ai atatea prinderi cate vrei sa pui . Adica , muncesti de 2 ori mai mult ca sa le pui si de 2 ori mai mult ca sa le dai jos . Apara si problema posibilitatii taierii partii sintetice de janta. La cele clasice doar cauciucul ( care este tolerant ) are contact cu lantul . Daca ai niste jante cu gaurile mai spre centrul rotii , probabil ca nu le poti pune ca se taie in discurile de frana sau se agata in etrieri .
          Lanturile nu-s facute sa aiba success, cred ca sunt cele mai putin folosite accessorii de masina. Lanturile "clasice" de supermarket sunt o gluma, se rup la a doua pedala. Lanturile profi sunt rezistente, dar de obicei sunt foarte scumpe si grele.
          Lanturile se folosesc putin si din cauza ca muncesti o gramada sa le pui. Daca e si masina intr-o situatie nasoala, e aproape imposibil sa le pui. Cu orce tip de lant, te faci ca dracu pana le pui, mai ales daca esti in noroi. De scos se scot imediat, cam toate (si astea prezentate in topic iti ia cam 1 secunda fiecare buc).
          Partea sintetica nu se taie in jante, de obicei muchiile sunt rotujite. Ca sa pui tipul asta de lant, da tre sa ai loc intre janta si etrieri, vezi primul post.

Comentariu

@misca: corect

@fordranger: am lanturi de astea, 8bucati. Sunt facute din lant normal cu za de 10 parca, lungime 80cm indoit in 2, la un capat e prins cu o carabiniera ptr constructii. Toata bucla asta o prind cu o chinga de fixat marfa, de aia cu cama, nu cu clichet. Chinga e de 300kg, e trecuta dublat. M-au costat max 70-80ron...toate.

No cu improvizatii de astea puse pe rotile spate (2 pe fiecare roata) am urcat o strada acoperita cu gheata (cine stie, strada principala din Garana) unde cu MT-urile n-am inaintat nici 1m. E drept ca am inaintat in hopuri, in functie de cand musca lantul in gheata, dar am urcat. Nu s-au taiat chingile, nu au sarit zale, nu a fost nici un bai, a durat 15min max sa le pun toate 4 (la primul a fost mai greu pana mi-am format mana) si a durat max 1min sa le dau jos... masina avea cam 2.5T cu tot cu omuleti si bagaje.

Solutia asta nu se adreseaza CELOR cu Simex, este ptr gume cuminti ajunse in situatii "maro". In 99% din cazuri, utilizatorii obisnuiti nu au nevoie de RUD si alte fantezii... au nevoie sa depaseasca un obstacol, cu efort minim .... si astea se pun f usor, e drept ca e o treaba destul de murdara ca tre sa bagi mana pe dupa roata...
            Ultima editare de Astral; 01.mar.2016, 22:04. Motiv: LA ... se pune doar cand te duci undeva
            "Explore.Dream.Discover."-Mark Twain
            cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian
            "my precioussssss" : http://picasaweb.google.com/stoian.l.m

Comentariu

Postat în original de l_stoian79 Vezi post
              e drept ca e o treaba destul de murdara ca tre sa bagi mana pe dupa roata...
              Liviu, nu cred ca exista lant care sa il montezi pe roata fara sa te murdaresti, sau sa aluneci mana pe dupa roata sau prin roata. Fiecare vede rostul practic a fiecarui set de lanturi, fie el RUD, Veriga sau home made. Eu folosesc la fel, 8 bucati de astfel de lanturi, atat la Jeep cat si la Vitara, cei drept, anul asta au stat cuminti in sac, dar nu se stia niciodata.
              Don't faster than your angel can .
              symy139@yahoo.com
              0766718187 - Service 4x4 Iasi

Comentariu

exista modele care nu se baga pe dupa roata, de ex k-summit de la thule. de murdarit, te murdaresti cu oricare, dar exista manusi pt asta :)

Comentariu

Procesare...
                X