Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Capace roti offroad

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Capace roti offroad

Vreau sa cumpar capace de roti pt offroad. jentile sunt pe 16! Are cineva asa ceva?
    Va rog sa nu incepeti cu: "ce sunt alea", "la ce-ti trebuie" sau "nu-s bune"! Asa vreau eu, sunt excentric!
    Capacele sa fie plate si sa aiba un sistem de prindere/desprindere fara filet, daca se poate!
    Si sa fie complet plate! Fara niciun "desen" pe ele!
    Daca nu-s de cumparat, poate cineva confectiona asa ceva?
    Ultima editare de Petre Niteanu a.k.a. bullbar; 08.apr.2013, 10:44.

Re: Capace roti offroad

Postat în original de Petre Niteanu a.k.a. bullbar Vezi post
    Vreau sa cumpar capace de roti pt offroad. jentile sunt pe 16! Are cineva asa ceva?
    Va rog sa nu incepeti cu: "ce sunt alea", "la ce-ti trebuie" sau "nu-s bune"! Asa vreau eu, sunt excentric!
    Capacele sa fie plate si sa aiba un sistem de prindere/desprindere fara filet, daca se poate!
    Si sa fie complet plate! Fara niciun "desen" pe ele!
    Daca nu-s de cumparat, poate cineva confectiona asa ceva?
    Mi-am facut eu asa ceva: http://forum.club4x4.ro/showthread.p...ighlight=cover

De gata cunosc doar modelul "însurubat".http://www.gws-shop.de/radkappen.htm

Asa arata live:

Ultima editare de Patrolator; 08.apr.2013, 11:39.
    Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...
    http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ
    http://www.youtube.com/watch?v=Tfcjb_sTa30

Comentariu

Poate asa ma fac inteles, pentru ca vad ca am o problema de comunicare in ultimul timp!

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCF2472 (Medium).JPG 
Afișări:	2 
Mărime:	176,9 KB 
ID:	916763

vedeti voi roata DREAPTA FATA de la masina lui Max? Ei bine, prin capacul ala vreau sa nu mai fie noroiul asa adunat. Noroiul ingreuneaza roata cu multe kile si prefer sa folosesc la altceva caii putere.

Comentariu

Postat în original de Petre Niteanu a.k.a. bullbar Vezi post
        Poate asa ma fac inteles, pentru ca vad ca am o problema de comunicare in ultimul timp!

[ATTACH=CONFIG]174660[/ATTACH]

vedeti voi roata DREAPTA FATA de la masina lui Max? Ei bine, prin capacul ala vreau sa nu mai fie noroiul asa adunat. Noroiul ingreuneaza roata cu multe kile si prefer sa folosesc la altceva caii putere.
        Aia e intradvar o problema. In functie de cat de adanci sunt jantele poti avea in ele si 30-40 de kg de noroi in astfel de situatii.

Comentariu

Exact! Am vazut la un concurs Taubernabrbrbrbrb cum naiba ii zice, de la Cluj, astfel de protectii. Salvau roata de 40-50kg de noroi. Scuze pt sutitul pozei!

Comentariu

Pe de alta parte,trebuie avut in vedere ca:in momentul in care,etansezi partea exterioara a rotii,acelasi lucru trebuie facut si cu interiorul,altfel,se aduna noroi in interior si descentreaza roata.
            Toyota Hilux 3.0 D4-D,171 cp-2010
            VW Golf IV 1.9 TDI,165 cp-2003
            Suzuki GSR 600,98 cp-2007

Comentariu

@PetreNiteanu: trebuie sa te gandesti si cam de cate ori o sa te intalnesti cu situatia din poza aia? in restul timpului vei invarti cate 2-3-4kile in plus pe fiecare roata si va fi uscat/praf/noroi moale care se dezlipeste....
              "Explore.Dream.Discover."-Mark Twain
              cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian
              "my precioussssss" : http://picasaweb.google.com/stoian.l.m

Comentariu

Postat în original de l_stoian79 Vezi post
                @PetreNiteanu: trebuie sa te gandesti si cam de cate ori o sa te intalnesti cu situatia din poza aia? in restul timpului vei invarti cate 2-3-4kile in plus pe fiecare roata si va fi uscat/praf/noroi moale care se dezlipeste....
                Ma voi intalni cu noroi din ala cam...8 luni pe an. In restul timpului...am roti de oras pe Defender. iar cand n-am nevoie si e uscat, nu le pun. Pe de alta parte, 3 kg capacul versus 40-50 kg noroiul...eu zic ca ma coafeaza.

Comentariu

Postat în original de suzuko Vezi post
                  Pe de alta parte,trebuie avut in vedere ca:in momentul in care,etansezi partea exterioara a rotii,acelasi lucru trebuie facut si cu interiorul,altfel,se aduna noroi in interior si descentreaza roata.
                  Nu e nevoie in interior. Iar roata descentrata de greutatea noroiului nu e o problema. Ca se centreaza la span!

Comentariu

Vad ca nu ne intelegem, asa ca pun o poza dupa ce am cautat 2 ore sa vad unde draci am vazut. Baietii sunt campionii Ungariei si nu cred ca-s niste fraieri care si-au ingreunat rotile cu 2-3-4 kg asa aiurea. Si chiar daca au facut-o...e-te ca vreau si eu

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	phpcVAxpyAM.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	37,4 KB 
ID:	916764

Daca nu va lamuriti, uitati-va la filmulet! Poate va trece de discutii sterile

P.S> Astraleeee, sa-ti traiasca mie Cici dansatoarea daca nu maresti poza asta sa se vada ca lumea, ca zici ca e sufa lu gaganu

Comentariu

Eu vad treaba cumva dar trebuie suruburi macar 4 prinse pe janta un fel de beadlock-uri doar ca astupand de tot janta vor astupa si prezoanele sau macar un surub pe centru cum se prindeau capacele la Dacia 1300. .Un sistem clic-clic de prindere rapid si teapan poate stie cineva.
                      Dacia Duster 4x4
                      Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

dacă găsești capace de plastic pline la dimensiunea rotii ar fi perfect
                        6 găurele, 3 soricei de plastic, și le-ai montat imediat cum ai ajuns la noroi
                        dacă e nevoie să schimbi roata in teren, tai imediat șoriceii...
                        www.calauzaoffroad.ro/

Comentariu

Asa deci ca sa vada Petre ce baiat bun sunt aveti filmul unde a vazut capacele in linkul de mai jos minutul 16.55 cand intra la start o masina verde.
                          http://www.youtube.com/watch?v=jwrfe...layer_embedded
                          Ultima editare de Caphonne; 08.apr.2013, 16:36.
                          Dacia Duster 4x4
                          Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

Cam despre e asta e vorba Petre:

Cred ca se poate face asa ceva dintr-o placa de aluminiu de 3mm grosime, taiat si luata buza la strung sa se muleze pe janta. Dupa care ii inventezi un sistem de prindere central pe care sa-l fixezi de janta ta ... ceva gen x cu 4 prinderi sa sau u cu doua prinderi ...

N-am putut gasi alte imagini ...dar cred ca asta iti trebuie ...
                            consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Postat în original de Yonutz Vezi post
                              Cam despre e asta e vorba Petre:

Cred ca se poate face asa ceva dintr-o placa de aluminiu de 3mm grosime, taiat si luata buza la strung sa se muleze pe janta. Dupa care ii inventezi un sistem de prindere central pe care sa-l fixezi de janta ta ... ceva gen x cu 4 prinderi sa sau u cu doua prinderi ...

N-am putut gasi alte imagini ...dar cred ca asta iti trebuie ...
                              asta are si usita de vizitare cu cheita :):):)
                              e tare :)
                              am vazut asa ceva de genul se prindea pe suruburile care prindeau janta erau din otel sa fie ieftine iar unde erau suruburile de prindere erau puse niste bucati de teava
                              dezavantajul major era ca dupa ce se umpleau de noroi daca vroiai sa scoti janta sau aveai nevoie sa dai jos sa umblii pe acolo era nasol de tot
                              scobeai cu surubelnita suflai cu aer dadeai cu apa sa iasa jegul sa poti baga tubulara cu prelungitor
                              sa rezolvat si asta cu indesarea acolo a unor bucati de doape de damigeana :) cate un dop in fiecare teava :)

Comentariu

Procesare...
                              X