Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Jante Hummer H2 - conversie de la 8 la 6 prezoane ?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Jante Hummer H2 - conversie de la 8 la 6 prezoane ?

Salutare
    Hummer-ul l am achizitionat cu jante de 26" / 8 prezoane ,evident iarna nu poti folosi aceste jante si am comandat jante din S.U.A. de 17" ca cele originale.Dupa o luna vin jantele si surpriza in cutie gasesc modelul comandat dar cu 6 prezoane ,am avut lungi discutii prin e-mail si telefon dar fara rezultat ,oamenii cred ca roman fiind vreau sa ii pacalesc si nu vor sa le schimbe :(.
    Ca sa nu pierd banii investiti caut o solutie sa le adaptez ,din ce am citit pe forum flansele ar fi o solutie sa trec de la 8 la 6 prezoane, imi poate afecta siguranta aceasta modificare? Jantele primite din S.U.A. sunt de fapt pentru Hummer H3 si difera greutatea masinii .

Multumesc

Re: Jante Hummer H2 - conversie de la 8 la 6 prezoane ?

Depinde de ce ai comandat. Daca ai comandat un model si ai primit altul , au o multime de institutii in state si legi care ii obliga sa isi repare greseala . Daca asta ai comandat tu , dar nu ai fost atent la caracteristici , tot sunt obligati sa iti schimbe produsul. Insista cu schimbul , nu incerca sa le modifici , ca ai sanse sa nu se faca modificare corect si atunci chiar nu mai ai sanse sa le schimbe cineva .
    Scrie-le un e-mail prin care iti arati disponibilitatea de a discuta si negocia asupra tranzactiei si comunica-le politicos ca ai dreptul sa ceri schimbare produsulu daca acesta nu corespunde. Este preferabil sa mai cheltuiesti ceva ca sa le schimbi cu cele potrivite decat sa le gauresti aiurea si sa le arunci pur si simplu .
    Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.

Comentariu

Un rezumat scurt al situatiei:
      -am comandat jantele si le am platit ,au zis ca dureaza 2 saptamani si a durat 1 luna si o saptamana.
      -au venit jantele si am constatat ca sunt modelul comndat dar cu 6 prezoane nu cu 8 cum era comanda facuta
      -a urmat un lung sir de discutii atat telefonic cat si prin e-mail ,am completat formularul de la ei de pe site si am sezizat ca produsul nu e conform comenzii ,asta e procedura lor de schimbare a produsului ,cica au facut inventar in depozitele lor si nu au constatat vre-o neregula si comanda a fost onorata corect.
      -dupa situatia precedenta am crezut ca am gresit eu undeva si am recitit comanda facuta de mine care era corecta ,am specificat clar ca sunt cu 8 prezoane.
      Dupa 1 luna de cercetari am gasit problema acestei povesti, eu am comandat jantele si le-am platit,ei la randul lor le-au comandat la producator,dupa ce au primit jantele de la producator le-au etichetat cu adresa mea si le-au trimis catre Romania fara sa mai verifice continutul ,concluzia e ca pe cutie scrie jante xx 17 cu 8 prezoane dar in cutie erau cu 6 prezoane ,aici producatorul a gresit etichetarea si ei ca nu au verificat continutul inainte sa le expedieze catre mine.
      Inca port discutii cu ei prin e-mail cat si printr-un prieten care se afla in SUA si fara nici un rezultat de peste 2 luni,la ei legea nu e ca la noi ,daca faci o reclamatie la OPC vin aia si ii da o amenda de xxx$ si il mustreaza verbal "vezi sa nu mai faci gresela asta" si atat.Ei se feresc de situatia asta sa o rezolve pentru ca vor trebui sa plateasca vama si taxele de transport si nu mai castiga nimic ,chiar ies in pierdere.
      Singura solutie ramane sa le modific s-au sa le vand pentru ca nu o scot clar la capat cu ei.

Comentariu

Cred ca modificare la propriu nu este posibila. Ai deja doua randuri de gauri la PCT-uri diferite. Alte 8 gauri nu mai ai unde sa dai. Singura solutie este flansa adaptoare , dar iti va scoate rotile in afara cu cel putin lungimea suruburilor . Incearca eventual sa iei legatura cu un dealer din Romania care vinde H2 si H3 , poate le baga pe gatul cuiva care vrea o masina noua.
        Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.

Comentariu

Ai dreptate ,cu flanse sunt prea mult in afara aripii cam 10-12cm estimez eu, o sa caut alte jante .

Cu stima, Bogdan

Comentariu

SOlutia ta este ALsteel in cluj sunt abilitati RAR sa fac aceste flanse ...vb cu ei si vezi ce zic.Asa sunt multe d epovestit ii poti obliga sa iti schimbe pe cheltuiala lor jantele sau poti s ale zici sa iti cumpere doar HUB-ul cu prezoane si schimbi ...ca rulmenti sunt indentici.
            Land Rover Discovery I
            Mercury Sable
            LR serie III

Comentariu

Salut Reti
              Multumesc pentru recomandare, nu am folosit nicioadata flanse dar ma gandesc la aceasta varianta.Intrebarea mea de necunoscator in domeniu este: imi afecteaza siguranta la franare/rulare aceasta flansa sau nu? folosind alte jante de la un suv mai usor ,ma refer la astea cumparate acum cu 6 prezoane ,suporta oare exploatarea pe un suv mai greu?
              Am o problema legata de siguranta tinand cont ca nu o sa circul mereu cu 50km/h.
              La cine te refereai ca ii pot obliga sa imi schimbe jantele sau HUB-ul cu prezoane ? daca la Americani stai linistit ca deja imi pierd speranta ca o sa le mai schimb ,pff.

Multumesc

Comentariu

Auzi man tu ai vazut clipul ala cu drepturi europene...draptul la cumparari online e peste tot acelasi....cu atat mai mult la americani ai emailurile cu pricina in care zici ce vrei si ti sau trimis altele da???//
                Bag repede un serch si vezi la americaniunde n aume in statul respectiv trebuie sa trimiti sesizarea?
                Cauta legea cu no. si drptul cumparatorului online USA sunt trceute pe orice site d evanzari online.
                Fai o scriisoare vanzatorului. nu producatorului.tu ai cumparta de la vanzator. simplu el este direct raspunzator d eprodus tu ai platit la vanzator nu la producator.deci el este cel care incalaca legea a luat bani d ela cumparator si nu averificta marfa.Punct.
                Ori e alba ori neagra. nu exista gri. Dac ii trimiti scrisoarea ai sa vezi ca in cel mai scurt timp iti va raspunde ..cacasantu-se. nimeni nu vrea sa piarada drptul de a incasa bani online.E simplu .
                apoi ii scrii ca vrei bani inapoi tot online .si s aisi ia marfa care nu corcespunde cu cerintele tale.
                Jantele respective daca sunt pentru H dar doar difera prindeiile stai linistit ca ele sunt gandite pentru a suporta masa autovehicului ,franare accelarare ,etc.deic fara nic o jena punele. cu flansele de la cluj.Piulite sa ai la ele ..ca difera de la otel la aliaje.in rest Bafta!
                Land Rover Discovery I
                Mercury Sable
                LR serie III

Comentariu

Nu vreau sa fac reclama, pune o intrebare la CSGauto, vad ca esti din Bucuresti, la ce tine de tren de rulare, cardane ,planetare, flanse adaptoare la comanda in adevaratul sens al cuvantului, din materiale cu certificari nu te miri ce farfurioare turnate in lumea a 3-a sau a 4-a frumos lucitoare cu niste suruburi a caror grupa nu o cunoaste nici asiaticul care le exporta,oamenii astia chiar se pricep.
                  Pe langa modul de comunicare cu clientul, pretul onest, si termen daca nu scurt, mai mult decat in regula, se pare ca pentru baietii domnului Mircea nu prea exista imposibil.

Comentariu

Multumesc domnilor pentru sfaturi, am sa incerc si varianta cu scrisoarea d-le Reti ,sper sa aiba rezultat ,va tin la curent.
                    Cine ma poate directiona catre un service de roti in Bucuresti pentru geometrie/dejantare ,problema e ca am jante pe 26" .

Comentariu

As avea aceasi recomandare , chiar daca vei ajunge prin a fi posesorul unor flanse unicat , mai deosebite .
                      ... sa fim corecti pana la capat !
                      Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Salutare

Se pare ca am ghinion ,am discutat cu ambele recomandari referitor la flanse Bucuresti respectiv Cluj ,ambii au zis ca se pot realiza ,insa cei de la Cluj au specificat ca gaura centrala a jantei e mai mica decat hub-ul masinii ,pff ,la asta nu ma asteptam.De la Cluj nu am primit un pret pentru ca nu se potrivea janta si nu avea rost sa imi mai faca calcul,Bucuresti am primit pret de 1800 ron / toate 4 flanse adaptoare,asta pentru cei interesati,am vazut o flansa facuta de ei cand am fost la masuratori si pentru mine in necunostinta de cauza arata wow.
                        Deoarece nu am ce sa mai fac cu jantele decat sa le expun in sufragerie :( ,le vand la aproximativ jumatate de pret,cei interesati sa imi lase privat ,sunt FUEL OFF Road de 17" cu 6 prezoane.

Cu stima

Comentariu

Procesare...
                        X