Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Jante cu cercuri sau tubeless ?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Jante cu cercuri sau tubeless ?

mestere esti echipat serios pentru asa ceva
    toyota bj 70

Comentariu

Postat în original de Astral Vezi post
      Tubeless.
      Dupa discutia avuta azi cu Ovidiu si dupa o reevaluare facuta impreuna asupra cerintelor sale pentru Camiloi, cred ca totusi e mai bine sa raman la jantele cu cerc pentru ca :
      - are deja 4 pe masina
      - pentru varianta tubeless ii trebuiesc alte jante, (deci alti bani...) plus ca marimea jantelor e relativ rara si costa o poala de bani
      - e o masina grea si probabil ca de aceea din fabrica a venit cu jante cu cerc, deci nu stiu daca are rost sa reinventeze.....roata (sic!)
      - pentru a elimina la minimum cosmarul rezolvarii unei pene i-am recomandat sa incerce sa gaseasca pe e-bay inca doua jante identice cu celelalte 4 astfel incat sa aiba doua roti de rezerva, iar cu doua roti de rezerva parca ai mai multa incredere sa pleci la drum
      Ultima editare de Astral; 12.iul.2017, 22:17.

Comentariu

Cu doua e bine , da unde le duce pe alea doua , grele ca noaptea ... masina deja fiind grea ...

Dca ar fi numai astea de carat , n-ar fi mare problema dar sa vezi cum se aduna kilele ...
        Stiu ca se aduna , ca asa le-am adunat si eu in functie de cum umblam si ce faceam .

S-au tot adaugat putin cate putin , la nevoie , alea de pana sunt doar o parte din ce duce masina permanent cu ea , pentru ca de multe ori suna alarma si aproape intodeauna nu e timp de pierdut ... mai sunt scule , sufe / scripeti , filtre , becuri , set complet de furtune de frana , mufe intermediare pentru reparat conductele de frana , MRL de rezerva cu set de reparatie , cabluri , furtune , coliere , adezivi si opusul lor ... prelate , lopatica , ceva hainute , cizme , combinezoane de unica folosinta si mancare pe o saptamana , kit medical extins si mult prea cautatul lichid de frana ...si multe - multe lanterne , baterii si powerpack-uri ca mereu raman fara curent smartfoanele sulii ( aveti in torpedou o baterie de rezerva pentru telecomanda de la troliu ? ) , dispozitive de avertizare/semnalizare care se pare ca se consuma cam repede , soferii romani avand un rar talent de a calca pe orice sistem de avertizare rutiera sau un si mai mare talent de a ridica avertizoarele luminoase de pe drum , ca poate-i trebuie sa-l puna pe aleea spre buda lu ma-sa ... am inceput sa cumpar licurici de bicicleta la 2 lei bucata in loc de bete luminoase la 10 lei ...

. .. un accesoriu pe cat de hilar ( la munca ) pe atat de necesar cand nu-l ai ( ma rog , cand nu-l am eu si ma paleste iar parsivenia de viata ... ) e o pereche de carje din aluminiu ... bune rau ca picioare de umbrar cand schimbi un rulment sau o pompa de ierbicidat ... ma gandeam candva sa fac o emblema la masina cu doua carje si o cheie reglabila ...tampenii ...

Inainte umblam mai mult si mai frumos si am crezut ca e bine sa ai pe ce pune mana ... Culmea e ca e posibil in viitor chiar sa am nevoie de ele ... s-ar putea sa fie mult mai mult drum de adunat sub roti ...

... revenind ... am tot cautat si pana la urma am capatat o roata temporara de BMW, 125x80 pe 17 " . O sa-i tai talerul si il inlocuiesc cu unul adaptat la 6x137 si 5x137 , sa fie o rezerva universala dar mai presus de orice sa fie o roata de rezerva mica ( sa incapa in portbagaj cu spatiu minim posibil ) si usoara ( nu ca bolostancile alea de jante de fer cu gumele de camion ) . Usoara , ca asta imi permit eu cu spatele prapadit de carat mobila . Asta e optiunea mea la pana de cauciuc distructiva ( ca la o gaura de cui bag snur , umflu si plec) .
        Ultima editare de cos; 12.iul.2017, 22:27.
        ... sa fim corecti pana la capat !
        Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

cos!
          sunt camile identice cu 2 rezerve:una pe fiecare usa din spate
          dar intr-adevar greu cu pusul sus pe usa!
          cred ca afacem parte din aceasi liga cu ridicatul de greutati
          tocmai ce m-am procopsit cu un umar blocat !
          astral!
          incep sa ma uit de inca o rezerva tubeless(una am !)
          sa mai auzim si de Bine,ca de rau este pamantul plin!

Comentariu

Postat în original de cos Vezi post
            ... jante de 10 cu gume de 10,5 ... minte creata , numai tu puteai s-o generezi asa sublim ...
            Tocmai ,ca asta era sublima....sa gandeasca omu' ca nu merge chiar la orice ,panaceu universal..

in rest...vorbim povesti
            Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
            Dream It, Do It, Live It....

Comentariu

.... panaceu la ce , si la gripa aviara ? ... Nu ,se aplica doar la ce poate fi utila nu la alte traznai si imperechieri fantasmagorice ...

... procedeul e de mare ajutor l-am vazut cu ochi de copli acum multi ani la o vulcanizare de la autobaza ... nu m-am nascut invatat ...
              Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

astazi odata cu schimbarea inaltarilor la Camiloi am vazut ca a face o pana la o janta cu cercuri nu este nici pe departe asa imposibil cum credeam
                gumele schimbate au avut dimensiunea 235 85 16
                operatiunea a decurs in felul urmator:
                - s-a scos aerul din roata si s-a inceput cu un levier scoaterea cercului de la capatul care are o degajare special pt aceasta
                - s-a mai folsit inca un levier si din aproape in aproape cercul a iesit in mai putin de 3 minute !!!
                - s-a depresat cauciucul de pe janta pe partea opusa (in teren aceasta se poate face calcand cu masina peste cauciuc !)
                - s-a scos usor si cu atentie valva,urmata de manson si camera si gata !
                - la montaj ordinea a fost inversa
                deci cu un pic de atentie si indemanare,2 leviere si un ciocan de 2kg se rezolva

ps: chestia cu saritul cercului este reala numai ca trebuie sa fii foarte neatent = chior sa nu vezi daca cercul a clipsat pe janata sau nu
                la jantele mele cercul are un umar si janta unul care cliseaza unul peste altul axeasta putandu-se observa foarte usor
                este totusi un dezavantaj la jantele cu cercuri ! - pt ca este un pic mai mult de lucru la o pana multi vulcanizatori refuza sa faca acasta operatie
                Ultima editare de ovidiu cica; 31.iul.2017, 20:04.

Comentariu

daca esti undeva la dracu-n praznic jantele alea fac diferenta intre a pleca si a ramane pe acolo

nu ma refer la Romania unde dai rapid de o asezare...ci in alte parti...mai neumblate

cu atentie si putina indemanare oricine poate face rezolva o pana cu jantele astea...chiar si cei cu maini mai fine

Comentariu

Presupunand ca esti o singura masina , nu poti trece cu masina peste roata pentru dejantare . Mult mai uman si mai sigur este sa depresezi cauciucul apasandu-l cu cricul ( sau hiliftul ), bagat sub bara fata , carligul de remorcare ori sub sasiu , oriunde e mai convenabil . Nu e neaparat obligatoriu cum si unde ci conteaza doar sa-l depresezi fara sa-l strici .

Am de povestit un caz de pana , cand am reparat un cauciuc folosind ca parghie o bariera forestiera , merge super ca e bariera lunga si parghia pe masura ( intepare intr-un capat de lant de drujba ruginit , infipt temeinic in calea de rulare cine mai stie cand , nu putea fi scos pe afara ) . In aceasi zi am repetat interventia folosind o grinda de 4metri de la un gater , bagata sub puntea fata si la capat se apasa cele 65 kilo ale sotiei - tot asa , dejantarea merge foarte usor . Pana atunci am purtat dupa mine snururi si petice mai mult preventiv in gluma dar de atunci am inmasina permanent petice diverse ranforsate , snururi , scule specifice ... sa am cu ce sa ma dreg dupa scoabele din padure . Am gasit si facuta din platbanda , alea din patru cuie si scandura facuta arici sunt deja de grupa mica .

Inca merg cu un BFG MT cu petic pe lateral , tine fara sa apara nici un aspect negativ , il tot verific , am lucrat uscat si curat respectand instructiunile si cum ziceam , tine bine .

Comentariu

De acord cu tine Marius!
                      Multam de idei pt depresare!
                      Cos fratele meu , esti inepuizabil !

Comentariu

am uitat sa mentionez un amanunt la postul cu descrierea
                        dupa ce s-a pus camera cu mansonul in cauciuc, SE UMFLA putin camera pt a o lipi de cauciuc si astfel se elimina riscul de a o prinde cand bagi janta !

Comentariu

Procesare...
                        X