Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

insa turbo? ce parere aveti?


pit ciprian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 218
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

orice profil mud arunca consumul in sus si confortul in .....jos! Insa Turbo sunt ok, eu am de mai bine de 15k Ziarelli, de care sunt f multumit. Multumirea consta in faptul ca zgomotul in rulaj e ceva mai mic decat la anvelopele folosite de mine anterior Simex originale (f capabile dar se taie usor, sunt f subtiri in talon si costa 320E/buc), Lerma gomme 37 ( Extrem de grele , si dintr-un cauciuc f dur, daca desumflam anvelopa la zero bari ........... roata nu se lasa pe janta). Dar, in ceea ce priveste oferta de anvelope reinjectate ........... nu prea avem de ales!

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Dragule da o cautare (ai sus in bara functia de cautare, undeva spre dreapta) pe forum ... s-a mai discutat de multe ori despre cauciucuri ... Imediat o sa te edifici ... :h5

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Salut.

 

Am Insa Turbo profil simex de un an jumate. Am facut 13k cu ele si am fost foarte multumit. Urmeaza sa le schimb acuma, nu pentru ca s-au deteriorat prea tare ci pentru ca vreau roti mai mari la masina.

 

Le-am bagat pe toate tipurile de teren si ce m-a surprins cel mai mult la ele a fost faptul ca in mai multe randuri cand am mers pe trasee montane cu gresii taioase n-au suferit taieturi. De noroi nu mai discutam ca probabil sunt bune la fel ca alte copii simex si te pot scoate din rahaturi mari. In prezent ale mele sunt tocite cam 3-4mm fata de original daca fac comparatia cu roata de rezerva virgina inca. S-au mai stirbit pe ici pe colo dar in nici-un caz nu au pierdut crampoane, si nici nu s-au exfoliat.

O alta remarca ar fi aceea ca se echilibreaza usor. I-am auzit pe altii ca se cam chinuie cu echilibrarea resapatelor.

 

Bafta la achizitie :h5

Editat de omoroka

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

in teren merg bine la cat costa.... pe sosea la o viteza maricica cam sar crampoanele ... :wink: "Adi Kamikaze"

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Laure iar bati cimpii...la Adi s-a intimplat la un singur cauciuc din 4 pe masina iar atunci cind s-a intimplat am fost impreuna cu ambele masini iar la mine nu a sarit...oare de ce?

Subscriu la ce a spus Nissan4x4

 

... ca le pusesei tu inainte cu SuperGlue !

 

dar vb aceea: Cat dai atata fac !

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Vorbitul din experienta e impetuos necesar in acest topic. Cine a folosit aceste anvelope e bine sa-si dea o parere (nu din auzite).

Personal am avut acest tip de anvelopa si pot spune ca am fost multumit de ele.

 

La capitolul caracteristici tehnice pot spune ca sunt niste anvelope resapate tari, rezistente in teren, se tocesc greu pe asfalt in comparatie cu originalul care se "mananca" repede, se echilibreaza usor si in final isi merita ... banii aia atati cati sunt. Am mers cu acest tip de anvelope distante mari pe asfalt fara nici un fel de problema.

 

Per total la cat costa anvelopa si ce poate face din postura unui utilizator pot spune ca sunt un ..."compromis" reusit! Mai departe ... fiecare face ce vrea cu banii lui ... :h5

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Dupa ce am citit pe forum cam tot ce era scris despre gume profil simex (resapat) am hotarat sa iau de la insa turbo. Masina este un samurai, iar gumele sunt 195 r15. Nu cu mult a urcat consumul, dar merita pana la ultimul ban. Am cam fortat nota cu ele si pe asfalt, 105 la ora, ca nu mergea mai mult si pe grohotis. Nu au sarit crampoanele, dar in schimb cand circul pe sosea se uita lumea daca vine autobusul sau armata. Ps. sunt foarte multumit.

Suzuki Samurai Santana '90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Eu am pe jimny insa turbo special track (model simex) 205/70

In teren sunt fara rival; pe asfalt eu am dat si 120kmh cu ele. dar as categorisi asta la sport extrem (de riscant si de scump).

 

Daca iei niste nisip/pietris pe asfalt cu ele jimny incepe sa danseze aprope incontrolabil si te forteaza sa cobori viteza la 30-40kmh

 

Nu a fost nicio problema la echilibrare.

 

Frina de urgenta nu am fost nevoit sa pun cu ele, dar cred ca e un alt sport extrem.

 

Dupa approx 3000km nu vad nicio uzura la ele si nici nu s-a taiat vreunul.

 

Cum insa mie imi place sa fac si ture prin locuri mai indepartate de Bucuresti, de multe ori merg cu niste at-uri, sunt mult mai comode la asfalt, mai sigure si mai bune la consum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

in teren merg bine la cat costa.... pe sosea la o viteza maricica cam sar crampoanele ... :wink: "Adi Kamikaze"

 

 

 

Daaaa, ai dreptate dar cand am fost la ei au spus ca le schimba pt ca erau in garantie.

Eu unul sunt foarte multumit si le recomand

KAMIKAZE OFFROAD CLUB

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Folosesc Insa Turbo profil "Simex" 205/70/15.

 

Sunt putin zgomotoase dar imi place sunetul lor. Se echilibreaza usor.

 

Am facut cu ele aproximativ 2000km (asfalt, stanca, grohotis si ceva noroi) se comporta bine.:y

Pe sosea merg cu 1,8-2 atm iar in teren cu1,5atm. :h5

Peste 90km/h masina devine instabila si asta pe carosabil uscat. Nu am avut ocazia sa merg pe asfalt umed. :old

Nu te astepta sa nu-ti creasca consumul! :ha:

 

Recomand acest produs.

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Eu am InsaT si pana acum n-am avut vorbe urate despre ele.

De curans insa, am observat la una din anvelope ca se desprinde o fasie subtire de cauciuc, chiar unde se aseaza pe janta. Celelalte 3 sunt ok. Nu am mers cu cauciucurile dezumflate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Eu am InsaT si pana acum n-am avut vorbe urate despre ele.

De curans insa, am observat la una din anvelope ca se desprinde o fasie subtire de cauciuc, chiar unde se aseaza pe janta. Celelalte 3 sunt ok. Nu am mers cu cauciucurile dezumflate.

 

Am observat si eu acest lucru la majoritatea INSA turbo pe care le-am vazut.

 

Alte resapate (eu am Malatesta) nu au acest obicei.

 

Nu stiu insa cat de mult afecteaza anvelopa, insa confirm aceasta "boala" la INSA Turbo si nu si la alte copii Simex de la alti producatori.

KAMIKAZE TEAM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Am observat si eu acest lucru la majoritatea INSA turbo pe care le-am vazut.

 

Alte resapate (eu am Malatesta) nu au acest obicei.

 

Nu stiu insa cat de mult afecteaza anvelopa, insa confirm aceasta "boala" la INSA Turbo si nu si la alte copii Simex de la alti producatori.

si la mine s-a intamplat dar fara efecte negative

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Salutare tuturor!

Cu profilele lor de iarna s-a dat cineva, aveti vreo experienta personala cu ele?

Multumesc !

 

Eu m-am dat iarna cu profilul simex de la Insa... care nu e tocmai de iarna, dar pt ca tot suntem la capitolul Insa o sa-i fac o descriere. Lucrurile stau in felul urmator:

- daca zapada nu depaseste cu mult sasiul masinii iar baza nu e inghetata te descurci bine pentru ca anvelopele astea nu stiu altceva sa faca decat sa sape in rahat, sa-l arunce 20 de metri in sus, si uite asa sa te propulseze ca cu zbaturile :grin: (stii, vapoarele alea vechi cu zbaturi... cacofonia e intentionata)

- daca zapada are chiar si 10cm doar dar baza e inghetata (ex. iarba, pamant, asfalt cu pojghita) masina va bate sarba tot pe loc pe loc :ha:

- daca e zapada batatorita sau inghetata, e jale mare cu ele... pericol as putea spune... esti ca cu patinele pe rotile (din nou cacofonie intentionata) dar aici oricum nu prea are ce sa te salveze, decat lanturile poate;

- pe zapada apoasa iar e pericol pentru ca aluneca ca naiba;

 

Una peste alta nu prea sunt bune simexurile Insa iarna, de vina fiind profilul care din cauza crampoanelor cu spatiu mare intre ele nu retine zapada. Ori e bine stiut principiul cauciucurilor de iarna care sunt construite astfel incat sa retina zapada intre crampoane tocmai pt faptul ca elementul cu cea mai buna aderenta la zapada este tocmai zapada. Dar in plus mai este si guma care e foarte dura iar iarna se face beton. Am mai incercat eu iarna trecuta tot felu de tertipuri, cum ar fi sa merg pe zapada mare fara sa rup aderenta dar masina mea la vremea aia nu avea o reductie foarte buna. Anu asta voi incerca din nou cu rapoartele schimbate sa vad daca oi putea sa urc macar o panta de 10 grade cu zapada :grin:

 

Filmul de mai jos e destul de exemplicativ, masina mea nu avea directie de loc si mergea precum pisatul boului in conditiile in care viteza era foarte mica iar zapada nu depasea 20cm, panta fiind destul de mica si ea.

 

QKgdH9_DNZg

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

...

Filmul de mai jos e destul de exemplicativ, masina mea nu avea directie de loc si mergea precum pisatul boului in conditiile in care viteza era foarte mica iar zapada nu depasea 20cm, panta fiind destul de mica si ea.

 

 

lanturile erau pe cauciucuri sau agatate de oglinda? :ha:

 

parca aud o autosenileta in fundal :roll:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Mariuse ... profilul arata f misto live ... Stiu ca a luat Razvanutza un set dintre ai nostri ... Poate ne spune el ce randament au dat...

 

Nu vreau sa se considere reclama ...Au mai adus baietii de la Delta un profil Federal Couragia MT neresapate dar destul de scumpe ( ~ 170EURO/34')... am inteles ca propietarul depozitului-vulcanizare a probat un set pe Mitzul lui (motor de 3.5 benzinar) si ca a fost multumit de rezultate ... Pun aici o poza cu profilul ...

federal_couragia-mt.jpg.9639e80825399c452c0b87ee66253ba7.jpg

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare