Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

BF Goodrich 33"/10.5"/15 versus Federal Couragia MT 33"/12.5"/15

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• BF Goodrich 33"/10.5"/15 versus Federal Couragia MT 33"/12.5"/15

M-am gandit ca multi ar fi interesati de o comparatie reala intre cele doua tipuri de anvelope , puse pe doua masini similare - Toyota KZJ70 - testate in aceleasi conditii si acelasi sofer - Liviu Iernean
    Protagonistii:

Federal Couragia 33"/12.5"/15

BF Goodrich MT KM2 33"/10.5"/15

Masinile:

Vremea: zi ploioasa de cod galben . La inceput am testat ambele anvelope cu aceeasi presiune 1,5-1,6 bari

... va urma..
    Ultima editare de KTibor; 23.apr.2012, 09:00.

Re: BF Goodrich 33"/10.5"/15 vs Federal Couragia MT 33"/12.5"/15

exceptional topic...dar vrem si rezultatele, nu doar enuntul
    multumim
    forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .

Comentariu

Re: BF Goodrich MT KM2 33"/10.5"/15 vs Federal Couragia MT 33"/12.5"/15

Urcare panta abrupta cu Federal la presiune 1,5-1,6 bari

Urmeaza BFG KM2 cu aceeasi presiune in roti

Nu trag concluzii, le las pe seama fiecaruia dupa cele observate...
      ... mai urmeaza ...
      Ultima editare de KTibor; 23.apr.2012, 09:02.

Comentariu

Parerea lui Liviu a fost : - " parca BFG-urile ar avea o aderenta mai buna "

Dupa aceea am lasat presiunea la anvelopele Federal la 0.8 bari .

Comentariu

On topic:

interesanta comparatie mai ales ptr mine.Tocmai ma gandeam sa schimb gumele mele actuale, uzate, cu una din marcile si dimensiunile din test

Off topic:

daca erau Wrangler M/Tde la Good Year urca din prima
          NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE
          SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE
          HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

Comentariu

Nu degeaba unele sunt mai scumpe.
            Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..
            Off-road Alyon Team

Comentariu

In umila mea opinie testul nu este elocvent. Poate ma insel eu, insa la testul cu BFG-urile, s-a insistat un pic mai mult si mai hotarat pe span. Evident, rezultatul a fost altul. Poate ma insel eu, dar atunci cand a urcat cu BFG-urile, soferul a calcat un pic masina, mai fara mila....si a avut un start mult mai bun fata de atunci cand testat Federal (vezi la min 1:07 primul clip si 0:39 al doilea clip).
              Si eu oscilez intre cele 2 marci (dim. 285/75/R16) si chiar m-am bucurat ca s-a gandit cineva sa faca un asemenea test. Din pacate, in opinia mea....nu e concludent.

PS> Cele spuse m-ai sus se bazeaza pe prezumtia ca gradul de uzura al anvelopelor este identic. Am scos din ecuatie faptul ca intre masini poate exista o diferenta de greutate si latimea anvelopei.
              NADS Fitted
              Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.
              Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Comentariu

da, asta este si impresia mea
                in primul filmulet se merge mult mai lent si nu se insista deloc (deci nu apare deloc descarcarea din turatie)
                la al doilea filmulet se pleaca mai tare si se insista mai mult
                totusi, cred ca
                1. masinile nu sunt fix identice, una poate fi mai nervoasa sau sa fie a altei persoane...deci liviu sa nu o cunoasca asa bine
                2. la a doua proba, poate fi increderea data de prima urcare reusita acolo
                3. nici unei persoane nu i se poate reprosa ca nu a facut exact si fix identic, este fvorba de cum simti masina sub tine cand esti la volan...asa ca testul poate fi concludent tocmai prin prisma soferului
                4. avand in primul filmulet, o prima incercare nereusita si fara sanse (masina la relanti), cauciucurile erau deja pline de noroi... si fara span sigur ca aderenta este mai proasta decat daca se incerca mai tare sau sus se tura putin sa se mai curete...chiar daca nu reusea, macar la urmatoarea incercare erau mai curate putin
                as zice ca bfg ul pare a fi mai bun, dar tare as vrea sa faca cineva o comaratie intre KM si KM2 pe reale...sa vada americanul clar cat a fost de idiot cand a scos cel mai fain cauciuc de teren ever
                forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .

Comentariu

BFG 10.5"
                  FED 12.5"
                  => presiunea pe unitatea de suprafata mai mare la BFG, deci aderenta mai buna in conditiile in care anvelopele trebuiau sa prinda teren ferm si nu sa plutesca.

parerea mea de elev studios ... acu' 25 de ani

Comentariu

Postat în original de soimu` Vezi post
                    intre KM si KM2 pe reale...sa vada americanul clar cat a fost de idiot cand a scos cel mai fain cauciuc de teren ever
                    marketing, trebuia s-o faca... vrei sa zica lumea ca BFG n-are departament de cercetare ?
                    pe pariu ca va apare din nou profilul KM cu ceva "imbunatatiri", si se va numi KM3...
                    Ultima editare de u2_2; 23.apr.2012, 20:02.

Comentariu

Gradul de uzura al anvelopelor este aceasi:
                      -Federal sunt nou noute luate recent de la nea Tomitza iar BFG-urile sunt luate acum un an de la Razvan dar nu prea le-am folosit.
                      Masinile sunt identice, au acelasi motor , aceasi suspensie si ambele au blocante ARB . L-am ales pe Liviu sofer de test ca sa eliminam cat se poate factorul uman .
                      Dar sa nu ne grabim cu concluziile, mai sunt filmulete iar masinile ne stau la dispozitie oricand...

BFG:
                      Ultima editare de KTibor; 23.apr.2012, 20:48.

Comentariu

Cam tot pe acolo cu Federal

Comentariu

Salutari Tibor, si de asemenea multe salutari de la Galati si lui Liviu.
                          Foarte bun topicul. Totusi, care e in final parerea lui Liviu?
                          Mi-ar fi de mare ajutor avand in vedere ca in acest moment chiar intentionez sa achizitionez unul din cele doua profile.
                          Multa stima, Catalin , Galati.
                          www.scoala-navigatie.ro

Comentariu

M-am dus sa-mi iau masina de la Mures de la Liviu exact in ziua aceea, Liviu era la test cand am ajuns.
                            Parerea lui este ca BF sunt mult peste.
                            Pentru cei care si-au dat cu presupusul legat de subiectivitatea lui tin sa-i informez ca Liviu este un tip care face masini si se da cu ele. Cu experienta cat China si in off road si in mecanica.
                            Trebuie sa-mi schimb cauciucurile cu 33 si am discutat cu el o leaca legat de problema asta mai ales ca era fierbinte.Recomandarea lui a fost BF.
                            Eu personal intentionez sa-i urmez sfatul.
                            Si apreciez efortul lui Liviu si a lui Tibor de a face un test pe care ni l-a impartasit si noua.

Cu stima

Comentariu

Nu era vorba de subiectivitate, era vorba de cu totul altceva. Personal apreciez ca si-a sacrificat o parte din timpul liber sa faca acele teste, dar concluzia generala este ca nu au fost prea concludente.
                              Dupa cum am mai spus, si eu sunt in cautare de 33'' si oscilez intre cele 2 marci, din pacate insa nici una nu a reusit sa ma convinga. Ba chiar as indrazni sa merg mai departe - diferenta de pret intre cele 2 marci (ofertele pe care le-am primit eu, subliniez asta) nu inclina deloc balanta in favoarea KM2 - astea raportate la ceea ce s-a putut observa in video. Mai mult, nu am vazut o analiza cu + si cu - a celor care au participat/efectuat testele - asa ca "parerea lui este ca BF sunt mult peste" nu poate fi luata in considerare pana cand nu este explicata/argumentata.

Nu se contesta experienta in offroad a colegului si nici aptitudinile sale in mecanica.

Nu vreau sa fiu carcotas, si repet, apreciez efortul colegilor de a oferi termene de comparatii pentru a ne ajuta pe noi, cititorii, sa luam o decizie cat mai corecta. In acelasi timp ma uit si in portofel pentru ca sunt convins ca pretul a minim 4 anvelope nu este de colea pentru nimeni.

Poate mai util ar fi daca am putea sa ne gandim la o modalitate de a testa anvelopele in aceleasi conditii si sa speram ca protagonistii din video prezentate mai pot aloca o parte din timpul lor liber pentru repetarea testelor.

Cu stima
                              Ultima editare de Big.Ursu; 24.apr.2012, 10:13.
                              NADS Fitted
                              Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.
                              Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection