Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina


BigDude

Postări Recomandate

Zilele trecute am discutat cu un amic ce se ocupa de tinichigerie la turisme si printre altele mi-a spus ceva de Vactan si Kelfos. Aceste doua produse (ce sunt similare si au denumirea de "Rust Killer" in SUA) ar fi un fel de mana cereasca pentru tinichigii (moderni) care au de-aface cu cazane ruginite.

 

Cazuri in care se utilizeaza

 

In general aceste produse se folosesc pe suprafete ruginite, si nu pot fi folosite in scop preventiv. Reactioneaza numai in contact cu rugina.

Este un tratament ideal pentru zonele greu "prelucrabile" (sub caroserie, sub aripi / contra-aripi, stalpi.. etc)

 

Cum funtioneaza

 

Aceasta solutie o data aplicata cu pensula sau pulverizatorul reactioneaza cu rugina transformand-o intr-o suprafata extrem de dura, lucioasa, sticloasa de culoare neagra. Producatorul garanteaza 10 ani ca zona tratata va ramane astfel, iar rugina efectiv va fi "transformata" in materia de mai sus.

 

Ulterior (daca e cazul) suprafata poate fi slefuita si direct vopsita (NU necesita nici un fel de grunduire).

 

Unde se gaseste

 

Se pare ca cel mai repede se gaseste pe e-bay in recipiente de diferite dimensiuni.

 

 

Concluzia...

 

Daca este adevarat, si nu vre-un tratament "minune" cum am mai auzit, este intr-adevar un produs valoros pentru cei ce detin "utilaje" si "acarete" trecute de prima tinerete..

 

Dati0va o parere si spuneti-ne daca ati avut de-aface cu astfel de produse.. zic eu ca orice informatie "la cald" ne-ar fi de mare ajutor! :tk

Inainte ocoleam gropile 10 km, acum ocolesc 10 km ca s-ajung la gropi. - EU ©Copyright 2007 :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 275
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

Tinichigiul care s-a ocupat de tractorul meu a zis ca a folosit o solutie asemanatoare, made in Anglia (cica) dar nu avea nici un efect maret. "Era ca un fel de lac foarte diluat si urat mirositor"

Imi dau seama ca ca marfa din SUA, daca e de la mama ei e calitate buna. In cazul in care are cineva, cumpar si eu vreo 50 de ml sa ii dau tinigiului sa vada diferenta.

OMU'e inainte de toate!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator fender

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

N-am auzit de Vactan, poate e vorba de Fertan.

 

Eu folosesc Loctite Rust Remedy (seria 7505, fost 7503, fost 7500) - pdf, recomand. E o substanta de consistenta unei vopsele, de culoare alba, se face verzulie la cateva minute dupa aplicare (cu pensula, cu degetul etc) si suprafata devine neagra dupa terminarea reactiei (o ora sau mai multe). Suprafata tratata se poate vopsi, chitui direct (fara grund). Sau poate sa ramana asa cum e (am dat pe suportul carligului de tractare si l-am lasat asa sa vedem ce se intampla - deocamdata are doar vreo 3 luni si e ok).

 

Aproximativ 22 de lei flaconul la distribuitorii Henkel/Loctite:

http://www.loctite.as/files/products/7505_90.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

Salut,

 

pe aici da lumea inainte de iarna si dupa iarna pe toate imbinarile caroseriei si alte locuri "in pericol" cu Fertan, asteapta o saptamana, si dau apoi cu alta chestie numita Fluidfilm.

 

Vara dau apoi cu un fel de ceara care trebuie incalzita inainte de aplicare la 120 de grade si care se pare ca are capacitati mari de infiltrare in toate crapaturile, cat mai mici. Se numeste Mike Sanders. Asta se foloseste in scop preventiv (nu se curata rugina cu asta) si functioneaza foarte bine. Chiar in locurile foarte ruginite se pare ca vopseaua nu mai inainteaza.

 

Eu n-am incercat pana acum nici unul din aceste produse, insa am vazut cum arata masinile celor care le supun acestui tratament si as zice ca se merita.

 

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte ocoleam gropile 10 km, acum ocolesc 10 km ca s-ajung la gropi. - EU ©Copyright 2007 :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator fender

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

Ultima oara am luat de la Aspad.

In caz ca nu gasesti poti suna la reprezentanta Henkel, spui ce vrei sa cumperi, primesti un nr. de tel al unui agent din zona ta si iti spune el unde poti gasi respectivul produs. In cel mai rau caz iti aranjeaza o livrare pe undeva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

Baza tuturor acestor substante este..... acidul ortofosforic, stiuasta de la tatal unui prieten care este chimist. Ce au in plus fata de acid - un fel de lac care se usuca dupa ce se termina reactia intre oxidul de fier si acid. Tot pe asa ceva se bazeaza vopseaua Hammerite care poate fi data direct pe suprafata ruginita. Singura problema ca nu am vazut Hammerite decat de culoare neagra - dar in cazul lui Big Dude e un avantaj :wink: . Eu am facut urmatoarea manevra la rugina - am pulverizat acidul pe suprafata ruginita - a doua zi pe crusta aia neagra am dat cu hammerite/ A trecut un an si nu a mai aparut rugina acolo.

Asta ca o varianta - chestia cu Loctite mi-a placut o sa caut si eu.

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

zi-ne vitalie de unde ai luat hammertite si de unde sa luam acidu' ortofosforic!

Offroad Racing Romania - the ORIGINAL since 2006

Membru Club T44

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

Vopseaua mi-a adus-o un preten din anglia - nu stiu daca se gaseste in Romania. Iar acidul il gasesti in orice laborator de chimie.

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

Prin Anglia, tara ruginii, se foloseste Jenolite,Dinitrol,Waxoil,etc si parerile sint impartite ca peste tot, in functie de fiecare(de pe forumurile Land Rover).

Eu as fi tentat de un produs pentru tratat pontoane,platforme marine,si altele -Aquasteel se cheama si spun ei ca este "NATO codified"-nu stiu exact cam ce inseamna,dar suna bine.

Pentru cei interesati, vedeti pe http://www.aquasteel.co.uk ;eu vreau sa comand, cine se mai baga sa subtiem transportul?

Ma refer la cei care vor sa-si trateze sasiul nu o zgaiba pe aripa...

Land Rover Discovery td5 1999

Jaguar XJ8 2002

Ford Mustang Ecoboost 2017, Land Rover Discovery Sport (benzina) 2017

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

Nu cred (sper sa nu gresesc).

Am impresia ca deruginol/feruginol nu fac decat sa "manance" rugina, dupa care se ia din nou la perie de sarma fieru' tratat, se grunduieste, vopseste..

 

Parca. :grin:

Inainte ocoleam gropile 10 km, acum ocolesc 10 km ca s-ajung la gropi. - EU ©Copyright 2007 :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

ma intereseaza si pe mine...

5 litri ar fi suficient

cum facem?

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

Am trimis ieri un mail la ei cu intrebari despre transport si altele , sa vad ce-mi raspund.

 

Ai citit bine pe site-ul lor ce face produsul asta, ca eu nu l-am folosit inca?

Land Rover Discovery td5 1999

Jaguar XJ8 2002

Ford Mustang Ecoboost 2017, Land Rover Discovery Sport (benzina) 2017

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

Eu cred ca este un rust converter la fel ca toate celelalte.. in fond, nu este vorba decat de chimie, cum spunea dom. doctor Vitalie.

Am sa caut produsul de la loctite, cel pe care l-a recomandat fender.

O sa uploadez material foto cu "inainte" si "dupa".. si daca trece testu' babei mele (hodoroagei) atunci este SIGUR pentru toata lumea. Incerc sa ajung azi la un dealer Henkel.

Inainte ocoleam gropile 10 km, acum ocolesc 10 km ca s-ajung la gropi. - EU ©Copyright 2007 :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

am gasit azi un grund fantastic

este vorba de un epoxi cu intaritor care dupa ce il aplici se solidifica exact ca un plastic turnat

garantat nu mai ia aer (principala cauza a ruginei)

este scump dar f f profi

am dat ceva mai bine de 30 ron pe un litru (de proba)

sa vedem ce si cum

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

Am folosit Sonax si acum am luat Kelfos. Ambele solutii folosesc aceeasi reteta, au aceeasi culoare, densitate, etc. Solutia este de fapt un convertor de rugina. Solutia se aplica direct peste rugina in doua straturi, iar rugina devinde neagra-mov si si se intareste, devenind astfel suport pentru vopsea. Evident, vopseaua se aplica peste rugina astfel tratata. Eu am folosit acum un an pe masina si rugina nu a reaparut, desi masina a stat afara. Eu zic ca in anumite locuri este chiar buna, pentru ca nu mai trebuie sa tai cu flex, sa dai chit, etc. Solutia Sonax a fost ceva cam scumpa, in jur de 25 ron/125ml, dar Kelfos fiind de uz industrial se poate gasi la recipienti mai mari si, evident, mai ieftini. Un bidon de 5 litri costa cam 2 mil, iar importatorul are sediul in comuna Pantelimon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

ai cumva date de contact...?

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

desigur:

 

Adresa: str. Orizontului, nr.3, Pantelimon, jud. Ilfov

Tel: (+4) 021 350.80.27 -centrala

Tel / Fax: (+4) 021 351.39.73 / 351.39.74 / 351.39.75

VoIP 4021 569.13.30 / 4021 569.12.41 / 4021 569.26.92 / 4021 569.42.58 /4021 569.12.47

Mobil: (+4) 0722 293 286

Mobil: (+4) 0744 589 471

E-mail:

maer@maergroup.com

maergroup@maergroup.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

multumesc mult

e mai usor decat sa cumpar dinafara 5 l... si poate si mai ieftin

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

Salutareee, tuturor.

 

Din ciclul experimente traznite, va impartasesc si eu citeva rezultate (comenteriile pe poze).

Concluzii: cel mai bine se prezinta suprafetele care nu au fost curatate inaintea aplicarii. Pe undeva e si normal, ca doar curatind rugina, solutia nu mai are cu ce intra in reactie.

 

am gasit azi un grund fantastic

este vorba de un epoxi cu intaritor care dupa ce il aplici se solidifica exact ca un plastic turnat

garantat nu mai ia aer (principala cauza a ruginei)

este scump dar f f profi

am dat ceva mai bine de 30 ron pe un litru (de proba)

sa vedem ce si cum

 

 

Daca e la litru, musai sa fie in cutie, asa incit imi imaginez ca se poate aplica atit cu pensula, cit si suflat. Poti sa ne dai mai multe detalii??? Esti multumit de el??? Daca da, spune-mi te rog cum se numeste si de unde-l pot cumpara.

 

 

Merci,

 

 

Sa ne vedem cu bine

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

ma uit azi cum ii spune la acel grund epoxi

am folosit f mult metalfix si, daca la inceput eram incantat de el, ulterior am vazut ca rugina a strapuns si ca peste el, vopseaua se cojeste f nasol (nu are aderenta)

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

Sa fi inceput sa-l fabrice in romania??? In cazul asta ... :hi proprietati.

 

Oricum, inainte sa vopsesc am dat cu grund. Sunt curios acuma cum se vor comporta.

 

O sa mai fac o incercare cu uameni aia de la maergroup pentru kelfos. Le-am trimis de 2 ori comanda ferma pe fax si au cam uitat sa-mi trimita factura sa le platesc si apoi sa-l puna pe curier. Apoi am luat legatura cu pctul lor de lucru de la Simeria, dar acolo nu aveau deloc. I-am rugat sa ceara de la capitala ca merg eu pina acolo dupa el, dar tot degeaba. Oare sa nu fie pe stoc si tot o amina pina importa din nou??? Habar n-am. Tu ai reusit sa cumperi de la ei??? Am vazut ca erai interesat.

 

 

Sa ne vedem cu bine

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare