Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR


Max

Postări Recomandate

Are cineva experienta in vopsirea cu U-Pol Raptor?

 

Pana unde se poate merge cu diluarea astfel incat sa modificam granulatia stratului final de vopsea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

-nu cred cca te poate ajuta nimeni , in afara de propria experienta. Chiar si o "reteta" de dilutie nu iti garanteaza succesul, pt ca lucrarea depinde de scula de aplicare ( si reglajul duzei, implicit) si de mana vopsitorului.

-ori te apuci sa faci niste probe pe niste table ori chemi un vopsitor cu experienta ca sa te ajute

Eu as merge pe prima varianta

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Are cineva experienta in vopsirea cu U-Pol Raptor?

 

Pana unde se poate merge cu diluarea astfel incat sa modificam granulatia stratului final de vopsea?

 

Salut!

 

Am sunat acum tehnicianul firmei care-o comercializeaza si mi-a spus asa:

- Pe langa intaritorul aferent, se poate dilua 30-40% si se poate vopsi cu pistol, diuza de 1.4/1.8 sa iasa neted.

- Pentru o oarecare textura, aproximativ 25%, se poate vopsi cu pistol diuza 2.5

- Pentru textura normala, se vopseste cu pistolul de insonorizant la care se poate regla textura din diuza.

- In varianta transparenta a vopselei(singura care se mai comercializeaza la noi din cate stiu), se poate colora cu pigment pastel dupa dorinta fiecaruia.

 

Sper sa-ti fie de folos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Cum si eu ma pregatesc pentru acelasi lucru , i-am inebunit cu creierii capului pe cunoscutii si necunoscutii din bransa si am stors de la ei cate ceva . Din pacate inca n-am ajuns la partea practica , voi incerca in prealabil pe un caiac sau pe o remorca ... pana atunci , cateva puncte la subiect , putine ca atat am reusit ca adun pana acum .

 

Se poate colora dar pigmentul va fi considerat diluant si calculat ca atare , atentie la diluarea totala care trebuie sa fie per total cat mai redusa posibil . O diluare exesiva inrautateste calitatea finala a acoperirii , stratul depus nu mai e la fel de rezistent mecanic . La fel si pentru o pigmentare excesiva . De mai multe ori mi-a fost recomandat sa nu pigmentez exesiv raptorul ci sa fac doar o baza de culoare si sa acopar stratul texturat cu o vopsea compatibila la nuanta corespunzatoare ... pare logic ...

Nu mi-a dat nimeni rapoarte de diluare verificate practic pentru ca s-a lucrat prea putin cu raptor si au incercat , ce-a iesit asa a ramas .

 

Pulverizarea cu pistolul de insorizant nu asigura uniformitatea pulverizarii ci face o stropire incontrolabila , cu picaturi de toate dimensiunile . Asta o stie oricine ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

No ase ... ar fi interesant cum s-a facut pregatirea , cum a tinut pana acum ... detaliile obisnuite care pot fi spuse ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

@Cos, pigmentul de pastel(vopsea mixata), este de maxim 10% din toata cantitatea, adica 100ml la 1l amestec. In ce priveste pregatirea, vopseaua nu este foarte pretentioasa. Se poate aplica si pe tabla chioara daca a fost curatata de rugina in prealabil. Evident, este de preferat sa imbraci masina in filler bicomponent de calitate cat mai buna si apoi vopseaua. Cat priveste vopsirea peste Raptor, nu cred ca o sa tina prea mult la actiuni mecanice si ca atare n-as recomanda supravopsirea. In fond, Raptorul a fost conceput pentru bene si suprafete supuse abraziunii,acum ca unii isi vopsesc masinile in totalitate, este alta treaba si nu are cum sa-ti iasa ca o masina clasica, vopsita si cu lac deasupra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

 

Salut, linkul merge doar daca ai cont....

Ori ne dai user si parola:))), ori ceva detalii.

 

Multu!

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Salut, linkul merge doar daca ai cont....

Ori ne dai user si parola:))), ori ceva detalii.

 

Multu!

 

O sa cautam, impreuna cu @Sky, o solutie pentru asta.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

In lumea mea ... 10 % ( pigmentul ) ... e mult rau , si nici nu e un adaos inert , tot rau ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Cu acceptul lui @Sky, pun aici postarile lui de pe forumul nostru (el este foarte prins in perioada asta si nu prea are timp sa posteze personal):

13 mai 2014

In urma cu o saptamana mi- am schimbat culoarea la Defender.

Am folosit poliureea negru. Poliureea este un polimer bicomponent (izocianat si un amestec de rasini) care formeaza o pelicula 100% solida, continua si impermeabila. De regula se amesteca in proportie 1 la 1 si se aplica cu aparatura speciala. Amestecul celor doua componente se face la iesirea din pistol (cele doua componente preincalzite vin pe tevi diferite) si se intaresc in clipa in care ating suprafata ce trebuie vopsita. Produsul la care fac referire se gaseste la pagina web; http://www.linex.com

(sunt mai multe clipuri pe youtube referitoare la asta)

Am incercat sa gasesc in Romania pe cineva care lucreaza cu Line- x. Singura firma gasita in tara era la Targu- Mures insa a iesit din afaceri in urma cu mai multi ani. Am vorbit in Ungaria, la Budapesta si cei de acolo s- au speriat cand le- am spus ca vreau sa pun Line- x pe masina (produsul se foloseste cu precadere in industrie la izolat; acoperisuri, rezervoare etc). Am sunat la Moscova insa aia nu vorbesc decat rusa, astfel ca nu am reusit sa ne intelegem, Am mai sunat; Polonia, Cehia si Slovacia insa nici aia nu se prea omoara cu limbile straine. Prima cotatie de pret am primit- o din Germania; 3000 Euro si programare la vara. Astfel ca am inceput sa caut alte produse similare.

Pana la urma m- a ajutat un bun prieten, Peter Erno de la Oradea care prepara si masini pentru Off Road. Mi- a adus un tip de poliureea rezistent la Ultra Violete (nu mi- a spus numele produsului) care se amesteca in proportie de 0,75L poliureea - 0,25L intaritor lasandu-ti astfel timp de o ora sa- l aplici pe masina.

Cum am procedat; Patru oameni cu patru masini rotative echipate cu perii de sarma am curatat masina de vopseaua anterioara, pana la tabla,. Fiecare a uzat cate trei perii in timpul acestei proceduri. Apoi am spalat- o cu diluant (vre- o 5 litri) sa fim siguri ca este degresata. Am acoperit geamurile, lampile si alte parti ce nu doream sa fie vopsite si fara nici un alt fel de pregatire (fuller sau vopsea de baza) am aplicat direct pe metal poliureea. Deoarece Peter Erno era prins in alt proiect si eu nu aveam rabdare sa astept, masina am pregatit- o la mecanicul meu, Gigi cel cu care am vopsit si Urban Digital Camo data trecuta. De asta data insa. Gigi nu a avut curajul sa faca ceea ce i- am cerut astfel ca am fost nevoit sa o vopsesc singur. El vopseste de ani de zile masini si nu a vrut nici in ruptul capului sa priceapa ca trebuie sa tina pistolul mai departe de masina (aprox 60 cm la prima vopsire si 100 cm la cel de- al doilea strat). Pentru aplicarea acestui produs se foloseste un pistol special (pistol de teroson) cu imprastiere mai mare, destul de diferit de cel de vopsit masini.

Astfel, am ajuns sa vopsesc masini pentru prima data in viata mea. Dupa prima aplicare se lasa la uscat doar o ora apoi se aplica imediat cel de- al doilea strat, iar pistolul de suflat se tine la distanta si mai mare (aprox 1m) pentru a avea o distributie uniforma a stropilor. In cazul vopsirii de aproape textura este de ,,coaja de portocala" Am folosit fix 10 Litri, insa cei de la Line-x pun vre- o 35- 40 Litri pe o masina (stiu ca pare mult). Stratul lor de protectie este mai gros si probabil mult mai rezistent. Cei 10 Litri de poliureea m- au costat cam 2.000 RON. Restul materialelor si manopera au fost de aproximativ 1.500 RON. Timpul de lucru total a fost de 11 ore. La ora 07.00 am inceput si la 18.00 eram deja acasa cu masina si- i faceam poze.

Am spalat- o deja de doua ori. Uda fiind arata ca o pisica plouata insa imediat dupa uscare arata bestial. Pentru curatare poti folosi doar spuma si jet. Orice carpa ar lasa scame, iar sa- i dai cu ceara ar fi cred cea mai tare provocare pentru un salon de cosmetica auto. O alta problema survine daca vrei sa o revopsesti altfel. Poliureea adera foarte tare la orice suprafata astfel ca probabil ar fi un chin sa o cureti. Insa un nou strat de poliureea poate fi oricand aplicat fara pregatiri speciale.

01.thumb.jpg.78fba7ddd62b384d1e0ad847a60f19c6.jpg18.thumb.jpg.b335f85de42f1db9b9ba476ba805fce2.jpg02.thumb.jpg.81c9d85a9c088abd46a059ddeb113da9.jpg03.thumb.jpg.7c26fa7e24c8534ab5acb3e65b132472.jpg04.thumb.jpg.9286a3f2c5cdfa49650b99dfd19942a5.jpg05.thumb.jpg.0ca8976fd0a1b06171f647c782339656.jpg06.thumb.jpg.d2def5bf3d96f89bffd012501e91b53c.jpg07.thumb.jpg.6bb8527d436cbfe1514de1897b376387.jpg

08.thumb.jpg.2b5601b54674235d6af8a3000776f62b.jpg09.thumb.jpg.13a107e6bcf709841d49f70c5be29281.jpg10.thumb.jpg.5d5d46ff2fdb5cec5467a5b4e4787dfb.jpg11.thumb.jpg.38ca73489b53c7f75b631835a87d6909.jpg12.thumb.jpg.110ba5dda07f5bc39222f7648b27e154.jpg13.thumb.jpg.160f6ef1e2cb699ca8ea8f62ef70375c.jpg[ATTACH=CONFIG]265232[/ATTACH]15.thumb.jpg.ff3e1779ace1bf83e65309b10ee9616c.jpg16.thumb.jpg.82f6e351d16201697d1429a18a07f19b.jpg17.thumb.jpg.1e324dca0bc55406bd0216f4a429c12e.jpg

 

14 mai 2014

am inteles ca poliureea este foarte rezistenta la ,,frecusuri". La doar doua ore dupa vopsire am frecat cu varful cheii pe capota (bun loc mi- am gasit sa testez rezistenta). Nu a lasat urma, desi poate ca daca foloseam un cui si putina forta reuseam sa ma semnez pe masina. Ramane sa vedem cum rezista uzurii si micilor incidente in timp.

19 nov 2015

 

Upol Raptor am folosit si eu. Mizeria nu mai adera la masina. Oricat e de murdara masina, se spala ; jet, spuma, jet. Nu carpa. Nu burete. Las- o sa se usuce doar de la aer. In alta ordine de idei in plus vei primi;

- rigiditate crescuta a caroseriei (parca e turnata monobloc)

- scade zgomotul facut de motor in cabina (poate pare ciudat, insa garantez ca vei simti o usoara imbunatatire la izolatia fonica)

- nu se incinge la temperaturi insuportabile de vara. Mai am o masina vopsita de fabrica tot in negru. In conditii similare de temperatura pe

aia nu poti tine palma cand se incinge la soare. Upol este doar calda suportabil.

- ia- ti ramas bun de la zgarieturi. Poti sa o zgarii doar daca esti al draqului de insistent.

As mai putea sa scriu de protectia UV, rezistenta la intemperii, etc... insa kakatii aia de la Upol nu ma platesc pentru reclama gratuita ce le- o fac.

Insa sa stii ca una peste alta este fantastic de buna porcaria aia de Upol. Are un singur ,,defect". Nu poti sa o dai jos de pe masina decat foarte

greu, asa ca asigura- te de faptul ca ti- o doresti cu adevarat.

 

20 nov 2015

Daca vopsesti de aproape obtii o textura de,,coaja de portocala". Aceasta este cea mai fina textura ce poate fi obtinita cu genul asta de material.

Eu am obtinut granulatia ce se vede in poze tinand pistolul de vopsit la peste 1metru distanta de masina. Pierderile de material sunt destul de mari in aceasta situatie. Vei avea nevoie si de pistolul special al celor de la Upol (costa vreo 80 de lei parca)

 

 

Ca o apreciere personala: la un an dupa operatiune, (timp in care masina a vazut destule prin paduri), vopseaua arata la fel ca in prima zi!

14.thumb.jpg.93b6d87d6875a8d7277c6a14c9bf96a6.jpg

Editat de teddybear

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

interesant......U-Pol se gaseste pe la noi sau trebuie adus de afara....?

 

am vazut pe ebay ca vine la pachet cu pistolul de vopsire.....suprafata de acoperit necesita o pregatire speciala...sau doar degresare si matuire?

Editat de Marius C alias Turagmes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

...suprafata de acoperit necesita o pregatire speciala...sau doar degresare si matuire?

 

Din poze si povestire nu rezulta nici o alta pregatire speciala inaintea vopsirii. Toata operatiunea, (curatare, degresare, vopsire) a durat 8 ore, din spusele colegului.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

In lumea mea ... 10 % ( pigmentul ) ... e mult rau , si nici nu e un adaos inert , tot rau ...

 

Fiecare cu lumea lui! :ha::h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Oameni buni, daca aveti intrebari sunati- ma la ; 0720157785. Va raspund cu mare placere si va dau toate informatiile de care dispun.raptor1.png.413e58b20937b63b536faa86d8f0865d.png

Factura este de la furnizorul din Bucuresti. Din cate stiu, ei sunt importatori.

Editat de Sky
  • Like 1
Sky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

De la ei am cumparat produsele.

 

Am facut totul ca la carte asa cum mi-au indicat ei, cu materialele indicate de ei.

Rezultatul e super ok. Azi am vopsit-o si asteptam 24 de ore sa se usuce complet dupa care vom face testul la zgarieturi. :)

 

Pun deocamdata cateva poze, urmand sa postez restul dupa ce terminam de vopsit si barile si facem montajul.

 

13450178_10209728890089920_4418734020165075160_n.jpg.b8ae31a7db5296869b54396ed33ec029.jpg 13465974_10209728614483030_8414343737817737572_n.jpg.f9191a90c1e3787224531328b3c75fec.jpg 13495173_10209728891689960_6965477985968191427_n.jpg.b55e47c9ae5d3d08287347deb17cbc53.jpg 13501662_10209728888289875_755509867708193753_n.jpg.e20512fce6933eef71cea2b50062ce5b.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Este si un site u-pol.ro. Max, pana la urma ai vopsit-o tu sau un vopsitor de meserie?

 

Un vopsitor meserias. Nu m-am riscat sa fac eu teste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Salut,

Cata costa aceasta vopsea?

 

La firma de unde a cumpărat Max costa aproximativ 105 sau 115 lei litru iar la firmă cu saitul indicat mai sus costa 140 lei litru. Am cumpărat și eu 4l colorabilă și 1l neagra. Cred ca în maxim 2 sapt o sa vopsesc si eu samuraiul.

 

Max cu ce fel de pistol s-a vopsit, ce fel de diuza? Și în câte mâinii?

Samurai 1.6 8V injectie, YJ spring swap spate, RUF fata, reductii 4.16, difflock spartan, troliu 6000, simex.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

La firma de unde a cumpărat Max costa aproximativ 105 sau 115 lei litru iar la firmă cu saitul indicat mai sus costa 140 lei litru. Am cumpărat și eu 4l colorabilă și 1l neagra. Cred ca în maxim 2 sapt o sa vopsesc si eu samuraiul.

 

Max cu ce fel de pistol s-a vopsit, ce fel de diuza? Și în câte mâinii?

 

Eu am cumparat materialele de la firma de mai sus.

Am luat 12 bidoane. Au mai ramas doua cu care voi vopsi barile si alte accesorii.

Am dat doua maini.

Pistol pt teroson cu duza reglabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Cam cata vopsea ar intra pe un Jimny decapotabil?

 

Am cumparat si eu pentru masina mea.Un domn de acolo mi-a zis ca 1 litru acopera cam 3 mp la un strat ,eu am cumparat 7 litri pentru o Vitara scurta si cu soft top.

ovidiu nedelcu

0752127812

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Eu am luat de pe Ebay UK acum 4-5 luni. Nu stiam ca au la noi reprezentant.

Vine o cutie de 4L si a fost cam 100 lire.

Pistolul lor special l-am luat separat de pe un alt site.

 

Ebay, dar si site-ul respectiv, vand U-Pol negru.

Cred ca au si transparent dar, eu vroiam negru.

 

Il voi folosi pe sasiu si pe partea de caroserie de sub masina, pe post de insonorizant.

M-am gandit sa il dau eu, peste un grund epoxy (dat dupa sablare). Fiind pe dedesubt, nu conteaza sa fie perfecta vopsirea, ci doar sa protejeze de noroi, pietre (rugina).

 

Teoretic, daca nu apar alte intarzieri (din nou) le voi da saptamana viitoare.

Urmeaza si pozele

 

PS: imi place cum au iesit pozele prezentate pe acest topic. Pacat ca nu o pot da pe toata caroseria :(

Toyota FJ40 1979 "in reconstructie"

Toyota Land Cruiser BJ73 1990 (VM)

Chevrolet Suburban 1988 6.2 diesel 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare