Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

statii portabile walkie-talkie , PMR , etc


Lipoveanu

Postări Recomandate

deci astea portabile nu se pupa cu alea CB? Sint in dilema intre a=mi lua unele de mina performante (30Km) si o statie pt masina. Ma avantajeaza mai mult cele portabile din mai multe motive: nu trebuie sa stau in masina cind vorbesc, pot sa o folosesc si din casa... plus ca in teren poti vorbi tu care esti la volan cu coechipierul care prospecteaza terenul... :roll:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca toti au pe masina CB.... si vrei sa comunici cu ei.... treb cb...

daca vrei sa vb cu amicul tau poti folosi orice altceva.. deci treb sa existe o frecventza comuna unde sa se intalneasca toti....un canal de apel... unde sa stai pe receptie sa poti fi de gasit... sau sa gasesti pe cine vrei tu...

cumpar oblon patrol 260 la 2 usi ...!!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, as fi interesat si eu cam care ar fi statiile portabile (de gasit prin Romania) care se inteleg cu CB-urile. Vroiam sa-mi iau o statie CB (Alan 48 am vazut ca e recomandata pe tzashpe site-uri) pt viitor, cand o sa pot iesi la ture organizate, dar cum inca n-am parteneri de iesire cu masini 4x4, mai vroiam o statie portabila, pentru cand ies cu alti prieteni, cu masini mici, ca sa ne putem intelege, fara ca sa trebuiasca ei sa-si monteze statii pe masini.

 

Sau pt asta ar ajunge 2 walkie-talkie-uri d-alea "de Metro" ?, si Sa-mi bat capul cu un CB doar mai tarziu, cadn chiar voi avea nevoie?

Jimny VVT, ex Toyota KZJ70 - "cand ma fac mare, imi iau Defender"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Walkie-Talkie" de Metro sunt PMR-uri, adica Private Mobile Radio, total diferit de CB.

PMR functioneaza pe la 466 MHz, CB pe la 27 MHz. Deci nu se inteleg unul cu altul.

 

PMR (0,5W nominal si autorizati, si antena mica de guma din dotare) au o bataie de 3km in teren deschis, se reduce drastic in oras, in padure (300...800 m).

 

CB (4W nominal si autorizati) bat la 2...30(60) km in functie de teren. Avantaj: au antene exterioare (cele mobile) care mareste raza de actiune. La cele portabile (de mana) cred ca se poate conecta deasemenea antena exterioara dar eu inca nu am lucrat cu portabile CB.

73 de Zoli / YO5CRQ

http://www.yo5crq.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Ca sa dezvolt ceva mai mult subiectul.. si cum nu gasesc ceva anume ( adica ce frecvente foloseste politia si daca se pot asculta)..

intreb si eu..

 

Radioul

 

FM 88-108MHz

 

Cb-ul foloseste frecventele 26.965-27.405 MHz

 

PMR ~ 466 MHz

 

Restul?

 

P.S.stiu, exista un tabel de peste 100 pagini...

... undeva, candva, altundeva...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va recomand statiile pe care le-am pus eu in vanzare.

 

Ca sa fac un comentariu, au puterea de 5W, iar in camp deschis n-am ajuns sa le distantez suficient sa pierd semnalul.

 

Cred ca o sa i le imprumut lui Max sa le probeze si el, sa-si dea cu parerea...

 

Facem teste, nici o problema. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PMR sunt in 446 MHz impartite in 8 canale

statiile alea de 5W sunt in banda FRS (Free Radio Service) frecventa e in jur de 462 MHz impartite in 22 canale.Din pacate in romania nu sunt legale,462 MHz fiind banda guvernamentala.Dar... nah recunosc ca si eu am dar nu stau la povesti cat sunt in oras,la munte merg minunat.

Iar despre CB,sunt 40 canale in jur de 27 MHz,in general puterea statiilor este 4W(legala),dar veti gasi si statii "mari" in magazine cu 15-20W.

Datorita frecventei in care lucreaza,o statie in CB cu 4W va avea raza mai mare decat una in FRS cu 5W.

0744616745
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si uite asa ma chinuia si pe mine problema asta, cu statia, ca nu bate destul CB-ul, ca nu pot vorbi din masina cu cei care au portabile, si am facut ce am facut si mi-am luat un Yaesu FT-857D HF/VHF/UHF mobile transceiver, cu final de 100W, de vorbesc cu cine vreau si cu cine nu vreau, de aud politia, salvarea, pompierii, avioanele si taxiurile, si probabil ca si vapoarele daca as sta mai aproape de mare. Si acuma-s multumit si linistit. Da' numa partial, ca degeaba m-aud alti offroaderi pe mine la distanta mare, cum emit, ca eu tot nu-i aud pe ei (pe majoritatea). Dar asa stiu ca am facut tot ce s-a putut si tot ce a tinut de mine, in directia asta. YO2MCD
Do everything prepared!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si uite asa ma chinuia si pe mine problema asta, cu statia, ca nu bate destul CB-ul, ca nu pot vorbi din masina cu cei care au portabile, si am facut ce am facut si mi-am luat un Yaesu FT-857D HF/VHF/UHF mobile transceiver, cu final de 100W, de vorbesc cu cine vreau si cu cine nu vreau, de aud politia, salvarea, pompierii, avioanele si taxiurile, si probabil ca si vapoarele daca as sta mai aproape de mare. Si acuma-s multumit si linistit. Da' numa partial, ca degeaba m-aud alti offroaderi pe mine la distanta mare, cum emit, ca eu tot nu-i aud pe ei (pe majoritatea). Dar asa stiu ca am facut tot ce s-a putut si tot ce a tinut de mine, in directia asta. YO2MCD

 

WOW !... :shock:

Mi-ai bagat mortu' casa !... :roll:

O trec pe lista mea de prioritati, cat de repede !... 8)

Dai un ban, da stai in fata !... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica vrei sa spui ca eu am folosit "ilegal" in interventiile de urgenta aceste statii?

 

NU stiu dc le-ai folosit ilegal,dar poti sa vezi alocarea benzilor in Romania aici:http://www.igcti.ro/igcti.php?id=118

in dreapta poti face download la documentul word sau pdf...

in dreapta documentului spune cine utilizeaza banda

G - guvernamentala

G(A) -militara

NG - publica dar se supune uneor reglementari de ex. in cazul taximetristilor frecventa inchiriata etc...

0744616745
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica vrei sa spui ca eu am folosit "ilegal" in interventiile de urgenta aceste statii?

 

NU stiu dc le-ai folosit ilegal,dar poti sa vezi alocarea benzilor in Romania aici:http://www.igcti.ro/igcti.php?id=118

in dreapta poti face download la documentul word sau pdf...

in dreapta documentului spune cine utilizeaza banda

G - guvernamentala

G(A) -militara

NG - publica dar se supune uneor reglementari de ex. in cazul taximetristilor frecventa inchiriata etc...

 

Ai avut dreptate, frecventele coincid cu intervalul din lista Romana, dar mai sunt in specificatiile statiilor inca 121 de "CTCSS PRIVACY CODES" cu frecventele aferente. Astea ce-s?

 

Sa inteleg ca pot comunica cu statii radio ale armatei sau ale guvernului? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si uite asa ma chinuia si pe mine problema asta, cu statia, ca nu bate destul CB-ul, ca nu pot vorbi din masina cu cei care au portabile, si am facut ce am facut si mi-am luat un Yaesu FT-857D HF/VHF/UHF mobile transceiver, cu final de 100W, de vorbesc cu cine vreau si cu cine nu vreau, de aud politia, salvarea, pompierii, avioanele si taxiurile, si probabil ca si vapoarele daca as sta mai aproape de mare. Si acuma-s multumit si linistit. Da' numa partial, ca degeaba m-aud alti offroaderi pe mine la distanta mare, cum emit, ca eu tot nu-i aud pe ei (pe majoritatea). Dar asa stiu ca am facut tot ce s-a putut si tot ce a tinut de mine, in directia asta. YO2MCD

 

857 e o statie super faina,face toti banii,dar odata cumparata ii pacat sa nu va luati un indicativ.

0744616745
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica vrei sa spui ca eu am folosit "ilegal" in interventiile de urgenta aceste statii?

 

NU stiu dc le-ai folosit ilegal,dar poti sa vezi alocarea benzilor in Romania aici:http://www.igcti.ro/igcti.php?id=118

in dreapta poti face download la documentul word sau pdf...

in dreapta documentului spune cine utilizeaza banda

G - guvernamentala

G(A) -militara

NG - publica dar se supune uneor reglementari de ex. in cazul taximetristilor frecventa inchiriata etc...

 

Ai avut dreptate, frecventele coincid cu intervalul din lista Romana, dar mai sunt in specificatiile statiilor inca 121 de "CTCSS PRIVACY CODES" cu frecventele aferente. Astea ce-s?

 

Sa inteleg ca pot comunica cu statii radio ale armatei sau ale guvernului? :D

 

 

Continuous Tone-Coded Squelch System (CTCSS) astea sunt niste coduri folosite ca sa nu te deranjeze alte statii care sunt pe acelasi canal.Odata setat acelasi cod la 2 statii,nu se mai aud decat una pe cealalta.Dar vei fi si auzit de toti cei care nu au ales un cod.

0744616745
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si uite asa ma chinuia si pe mine problema asta, cu statia, ca nu bate destul CB-ul, ca nu pot vorbi din masina cu cei care au portabile, si am facut ce am facut si mi-am luat un Yaesu FT-857D HF/VHF/UHF mobile transceiver, cu final de 100W, de vorbesc cu cine vreau si cu cine nu vreau, de aud politia, salvarea, pompierii, avioanele si taxiurile, si probabil ca si vapoarele daca as sta mai aproape de mare. Si acuma-s multumit si linistit. Da' numa partial, ca degeaba m-aud alti offroaderi pe mine la distanta mare, cum emit, ca eu tot nu-i aud pe ei (pe majoritatea). Dar asa stiu ca am facut tot ce s-a putut si tot ce a tinut de mine, in directia asta. YO2MCD

 

857 e o statie super faina,face toti banii,dar odata cumparata ii pacat sa nu va luati un indicativ.

 

YO2MCD :h

Do everything prepared!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Miron,acum un motiv in plus sa vii pe Tarcu :D ,apropo,iesirea a fost planificata pe 6-7-8 iulie,numa bine dupa TAT.De data asta sper ca finally!

NU stiu ce se intampla la Arad,dar cei cu 4x4 is si radioamatori... sa fie ceva in Mures?... :)

0744616745
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare