Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

statii portabile walkie-talkie , PMR , etc

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• YO2LZP
    a răspuns
    Ah da... am uitat ca tine pana atunci.Pai venim si noi duminica sa iti facem galerie

Lasă un comentariu:

• hamat5
    a răspuns
    De aia nu te-am gasit in call-book. Felicitari la noul "nume" sa-l porti cu sanatate... si cat mai des!

Lasă un comentariu:

• Miron
    a răspuns
    Activ din 21.05.2007. TAT-ul tine pana-n 6 Iulie. Nu stiu sigur daca o sa pot veni atunci.

Lasă un comentariu:

• YO2LZP
    a răspuns
    Felicitari Miron,acum un motiv in plus sa vii pe Tarcu :D ,apropo,iesirea a fost planificata pe 6-7-8 iulie,numa bine dupa TAT.De data asta sper ca finally!
    NU stiu ce se intampla la Arad,dar cei cu 4x4 is si radioamatori... sa fie ceva in Mures?... :)

Lasă un comentariu:

• hamat5
    a răspuns
    Postat īn original de miron
    YO2MCD :h
    Felicitari!

De cand e activ?

Lasă un comentariu:

• Miron
    a răspuns
    Postat īn original de YO2LZP
    Si uite asa ma chinuia si pe mine problema asta, cu statia, ca nu bate destul CB-ul, ca nu pot vorbi din masina cu cei care au portabile, si am facut ce am facut si mi-am luat un Yaesu FT-857D HF/VHF/UHF mobile transceiver, cu final de 100W, de vorbesc cu cine vreau si cu cine nu vreau, de aud politia, salvarea, pompierii, avioanele si taxiurile, si probabil ca si vapoarele daca as sta mai aproape de mare. Si acuma-s multumit si linistit. Da' numa partial, ca degeaba m-aud alti offroaderi pe mine la distanta mare, cum emit, ca eu tot nu-i aud pe ei (pe majoritatea). Dar asa stiu ca am facut tot ce s-a putut si tot ce a tinut de mine, in directia asta. YO2MCD
    857 e o statie super faina,face toti banii,dar odata cumparata ii pacat sa nu va luati un indicativ.
    YO2MCD :h

Lasă un comentariu:

• YO2LZP
    a răspuns
    Postat īn original de ekkakon
    Adica vrei sa spui ca eu am folosit "ilegal" in interventiile de urgenta aceste statii?
    NU stiu dc le-ai folosit ilegal,dar poti sa vezi alocarea benzilor in Romania aici:http://www.igcti.ro/igcti.php?id=118
    in dreapta poti face download la documentul word sau pdf...
    in dreapta documentului spune cine utilizeaza banda
    G - guvernamentala
    G(A) -militara
    NG - publica dar se supune uneor reglementari de ex. in cazul taximetristilor frecventa inchiriata etc...
    Ai avut dreptate, frecventele coincid cu intervalul din lista Romana, dar mai sunt in specificatiile statiilor inca 121 de "CTCSS PRIVACY CODES" cu frecventele aferente. Astea ce-s?

Sa inteleg ca pot comunica cu statii radio ale armatei sau ale guvernului? :D

Continuous Tone-Coded Squelch System (CTCSS) astea sunt niste coduri folosite ca sa nu te deranjeze alte statii care sunt pe acelasi canal.Odata setat acelasi cod la 2 statii,nu se mai aud decat una pe cealalta.Dar vei fi si auzit de toti cei care nu au ales un cod.

Lasă un comentariu:

• YO2LZP
    a răspuns
    Si uite asa ma chinuia si pe mine problema asta, cu statia, ca nu bate destul CB-ul, ca nu pot vorbi din masina cu cei care au portabile, si am facut ce am facut si mi-am luat un Yaesu FT-857D HF/VHF/UHF mobile transceiver, cu final de 100W, de vorbesc cu cine vreau si cu cine nu vreau, de aud politia, salvarea, pompierii, avioanele si taxiurile, si probabil ca si vapoarele daca as sta mai aproape de mare. Si acuma-s multumit si linistit. Da' numa partial, ca degeaba m-aud alti offroaderi pe mine la distanta mare, cum emit, ca eu tot nu-i aud pe ei (pe majoritatea). Dar asa stiu ca am facut tot ce s-a putut si tot ce a tinut de mine, in directia asta. YO2MCD
    857 e o statie super faina,face toti banii,dar odata cumparata ii pacat sa nu va luati un indicativ.

Lasă un comentariu:

• ekkakon
    a răspuns
    Adica vrei sa spui ca eu am folosit "ilegal" in interventiile de urgenta aceste statii?
    NU stiu dc le-ai folosit ilegal,dar poti sa vezi alocarea benzilor in Romania aici:http://www.igcti.ro/igcti.php?id=118
    G - guvernamentala
    G(A) -militara
    NG - publica dar se supune uneor reglementari de ex. in cazul taximetristilor frecventa inchiriata etc...
    Ai avut dreptate, frecventele coincid cu intervalul din lista Romana, dar mai sunt in specificatiile statiilor inca 121 de "CTCSS PRIVACY CODES" cu frecventele aferente. Astea ce-s?

Sa inteleg ca pot comunica cu statii radio ale armatei sau ale guvernului? :D

Lasă un comentariu:

• YO2LZP
    a răspuns
    G - guvernamentala
    G(A) -militara

Lasă un comentariu:

• Mugur
    a răspuns
    Postat īn original de aztec
    http://www.universal-radio.com/catalog/hamhf/1857.html

Multumesc aztec, acelasi baiat de treaba ca de obicei !... :lol:
    Pare a fi o ADEVARACIUNE !...
    Care este concurenta sau ceva similar pe segmentul respectiv, sa pot alege in cunostinta de cauza... :D

Lasă un comentariu:

• aztec
    a răspuns
    http://www.universal-radio.com/catalog/hamhf/1857.html

Lasă un comentariu:

• Mugur
    a răspuns
    WOW !...
    Mi-ai bagat mortu' casa !...
    O trec pe lista mea de prioritati, cat de repede !... 8)
    Dai un ban, da stai in fata !... :D

Lasă un comentariu:

• suzuker
    a răspuns
    vrei sa spui ca vorbesti si cu pmr-urle si cu cb-urile, eventual si cu politia daca vrei? super statie, ce putin dupa ce am citit aici: http://www.lccom.ro/product_info.php?pr ... j906n3gni1

Lasă un comentariu:

• Miron
    a răspuns

Lasă un comentariu:

Procesare...
X

Sqreen | Runtime Application Protection