Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Sonim XP, Telefon outdoor

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Re: Sonim XP, Telefon outdoor

Rog pe cei care au Sonim XP3300 Force (si probabil e la fel si la XP5300 Force) sa impartaseasca modul de functionare al gps-ului pe acest telefon. Din ce am vazut eu pana acum, are CityCruiser care functioneaza prin internet, parca face download la harta din zona in care te afli, dupa care ruleaza aplicatia. Sa zicem ca asta conteaza mai putin, s-ar folosi doar in situatii "extreme" de ratacire prin oras. Dar pe mine ma intereseaza in principal functia de gps "offroad", si anume daca poate inregistra si salva un track, pentru a face cale intoarsa pe urmele de la dus. Are ceva harti topo?
    Exemplu: am facut un traseu pe munte, iar la intoarcere ne-a prins noaptea, bezna totala + ceata densa, astfel ca nu-mi vedeam palma intinsa in fata, iar cu lanterna vedeam maxim 1-2m in fata. Cand nu mai aveam stanci pe langa noi, si marcajele erau pe pietre plate, in iarba, nu mai gaseam marcajele. Am avut noroc ca doi colegi aveau niste Garmin-uri de mana si am venit pe trak-ul inregistrat la dus, altfel riscam sa ne plimbam pana dimineata aiurea. Conteaza mai putin calitatea hartii, pentru ca nu intentionez sa ma avant in necunoscut cu el, dar macar sa ma aduca in siguranta inapoi. Ma gandesc ca o astfel de scula care combina o lanterna buna cu un gps rezonabil ar fi numai buna in astfel de situatii.
    Sau ce posibilitati ar exista pt a folosi XP3300 ca gps outdoor. Indica si ceva date din teren, cum ar fi coordonate, altitudine, etc?
    Multumesc.

Comentariu

• Re: Sonim XP, Telefon outdoor

Hai sa-l fac si de ras putin, pe tembelefonul meu!
      Cu toata ca nu l-am abuzat fizic deloc (in afara de cateva scapari pe jos "firesti" si spalari la robinet din cand in cand), "armura" telefonului incepe sa faca figuri, jenante as spune eu. A inceput sa se dezlipeasca intr-o parte, avansand destul de rapid, si de vreo saptamana s-a mutat si pe partea cealalta. Asta in conditiile in care carcasa a fost schimbata prin octombrie 2012 cand l-am mai trimis o data in service pt resoftare, si mi-au gasit si o tasta dezlipita pt care mi-au schimbat carcasa cu una noua (atunci cred ca din cauza ca sarisem o data pe el "demonstrativ").

Il mai las pana dupa concediu ca nu ma pot lipsi de el iarasi 3 saptamani, dar apoi il duc in service sa-mi schimbe carcasa. O sa am iarasi telefon nou... Pacat, ca ma obisnuisem cu caramida si chiar imi place, dar daca se beleste ca HTC-ul avut inainte, imi bag picioarele in el. N-am stat niciodata cu telefoanele in service, dar pe vremea aia exista Ericsson... Acum, cu toate chinezariile astea...
      Poate-i mai dau o sansa, si il pastrez. Macar cat mai are garantie. Pacat de el, altfel scula de nadejde.

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sonim1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	417,2 KB 
ID:	927090 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sonim2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	513,4 KB 
ID:	927091

Comentariu

Procesare...
      X

Sqreen | Runtime Application Protection