Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Ce tip de statie CB folositi? AM sau FM?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• YO2LZP
    a răspuns
    Re: Ce tip de statie CB folositi? AM sau FM?

Postat īn original de suzuker
    Postat īn original de YO2LZP
    Va puteti convinge singuri,ascultand in zilele cu propagare in banda CB pe domnisoarele rusoaice,blonde si cu tzatze mari cum fac comenzi pt taxi,sau in canalele mai de sus (30-36) unii care incearca sa faca legaturi la distanta (DX),si asta in FM.
    Le-am auzit pe rusoaice, dar nu stiam ca arata asa, cred cai ai o statie mult mai buna ca a mea

Lasă un comentariu:

• suzuker
    a răspuns

Postat īn original de YO2LZP
    Va puteti convinge singuri,ascultand in zilele cu propagare in banda CB pe domnisoarele rusoaice,blonde si cu tzatze mari cum fac comenzi pt taxi,sau in canalele mai de sus (30-36) unii care incearca sa faca legaturi la distanta (DX),si asta in FM.
    Le-am auzit pe rusoaice, dar nu stiam ca arata asa, cred cai ai o statie mult mai buna ca a mea

Lasă un comentariu:

• YO2LZP
    a răspuns

Postat īn original de suzuker
    un nene inginer mi-a explicat ca doar AM si SSB se reflecta in ionosfera, FM merge doar direct si din cauza asta nu poti face comunicatie la mare distanta in FM. O fi adevarat?
    Nenea inginer se vede ca a cam chiulit la cursuri :)

AM,FM,SSB sunt tipuri de modulatie.Unda purtatoare nu isi schimba proprietatile din cauza modulatiei,deci se reflecta tot asa din ionosfera.Mai sunt si alte tipuri de modulatieW,FSK,PSK...

Lasă un comentariu:

• Marius C alias Turagmes
    a răspuns

e foarte adevarat....

Lasă un comentariu:

• suzuker
    a răspuns

un nene inginer mi-a explicat ca doar AM si SSB se reflecta in ionosfera, FM merge doar direct si din cauza asta nu poti face comunicatie la mare distanta in FM. O fi adevarat?

Lasă un comentariu:

• buggymaker
    a răspuns

Mersi pentru lamuriri !
    Il pastrez!

Lasă un comentariu:

• thunder  rock
    a răspuns

Eu am un President Johnny AM cu care mare lucru nu fac....

Asa ca il tin degeaba -aspropos doritorii -e de vanzare

Cat despre ce folosesc la deplasarile zilnice(tine de plictiseala si de antiradar)e un Allan 48 Excell multi...statie in FM de 4 W de care nu pot sa spun decat ca sunt ff multumit.

Lasă un comentariu:

• gepetto
    a răspuns

pe la noi se foloseste FM,americanii au doar AM
    Canale folosite uzual 22 tiruri , la amicale 16 (de la 4X4=16).in rest se stabileste de organizatori un canal comun

Lasă un comentariu:

• buggymaker
    a creat un topic Ce tip de statie CB folositi? AM sau FM?

Ce tip de statie CB folositi? AM sau FM?

Salut!
    Am o statie CB Albrecht 4900fm cu 40 de canale, e bun de folosit la concursurile off road? Ce canale si pe ce benzi comunicati voi?
Procesare...
X

Sqreen | Runtime Application Protection