Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Vreau o statie CB. Ce-mi recomandati?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Re: Doresc sa achizitionez o statie CB. Ce-mi recomandati?

Aceleasi intrebari mi le-ai trimis si pe PM si ti-am raspuns deja acolo.
    Pe scurt, nici una din cele care le-ai enumerat tu :)
    "Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford

Comentariu

pe PM am dat si link-urile aici nu pot, idea e ca din tot ce am citit eu aici am vazut ca cele enumerate (in mare parte) au fost recomandate, sincer nu imi permit momentan o antena buna, doresc o statie buna sau bunicica care poate deveni foarte buna cu un upgrade de antena pe viitor.
      Am gasit un tti 550 la 180 ron second in magazin online credeti ca ar merita pretul?
      Sincer eu oscilez intre TEAM CB MX-8 Mark1, pt ca are posibilitatea de a monitoriza 2 canale o data, si TTI-TCB 550, pote si Bytrex Pro-M4 7W.

As dori totusi o clasificare intre cele spuse de mine mai inainte pt a stii care e mai buna/proasta dintre ele.
      Land Rover Freelander 1 TD4 5 usi (din 2001)
      Land Rover Freelander 1 TD4 3 usi- 2002 (al sotului)
      Land Rover Freelander 1 V6 3 usi- 2001 (in progres) Toate Automate

Comentariu

Voi repeta si aici.
        Nu statia iti asigura acea distanta pe care o vrei tu. Ci antena.
        Nu exista alta optiune in ceea ce priveste antena. Antena mica=distanta mica.
        E scump TTi-ul la 180 SH.
        Daca vrei o statie ieftina si buna, ti-am recomandat si pe PM. Ma feresc sa fac recomandari directe aici pentru ca vor aparea polemici inutile.
        In acest domeniu, ca in oricare altul, ieftin si performante maxime nu exista.

Comentariu

Gata :) am luat Maxon CM 10 suport microfon inclus- 257 ron (urmeaza sa-l ridic de la sediu peste cateva ore) si antena cu talpa magnetica Milenium 1.5m cu toate accesoriile si cablu inclus din Bacau - 135 ron (urmeaza sa fie ridicata maine si eu o voi primi Sambata)

Merci mult pt ajutor .

As fi dorit eu unul mai performant insa pt bugetul meu alocat sunt multumita.
          Ultima editare de Alexa; 29.mar.2012, 14:00.
          Land Rover Freelander 1 TD4 5 usi (din 2001)
          Land Rover Freelander 1 TD4 3 usi- 2002 (al sotului)
          Land Rover Freelander 1 V6 3 usi- 2001 (in progres) Toate Automate

Comentariu

Postat în original de atar Vezi post
            .... Antena mica=distanta mica.
            ....
            La viteze mari antena luuuunga si flexibila se face mica .... una gen Wilson Little Wil de 1m face treaba mi buna

Merge perfect ptr mine Alan 78 + Wilson LW
            pe strada si Ranger 2950 + Sirio 5000 ptr off
            FJ40 '77(vandut), HZJ74 01 HZJ80 '94, HDJ100 '98 (vandut), 120 '06 (vandut) UZJ100 03, Celica SupraMK2 82, Suzuki SJ500 88 ... si lista ramane deschisa

Comentariu

Postat în original de Alexa Vezi post
              ... Bytrex Pro-M4 7W...
              asta este de fapt acelasi lucru cu Maxon CM 10, doar ca vine sub un brand nou, al unui comerciant din Romania, si astfel i-au modificat foarte putin design-ul fetei. tot Maxon CM 10 am vrut sa-ti recomand si eu, este o statie cinstita, la banii aia.
              cat despre antena, ar fi meritat sa mai pui cativa zeci de lei si sa iei un Midland sau Sirio, diferenta de pret era infima, dar diferenta de calitate e mare. in fine, acum ca le-ai luat, sa le folosesti sanatos.

Comentariu

Postat în original de Optimus Vezi post
                asta este de fapt acelasi lucru cu Maxon CM 10, doar ca vine sub un brand nou, al unui comerciant din Romania, si astfel i-au modificat foarte putin design-ul fetei. tot Maxon CM 10 am vrut sa-ti recomand si eu, este o statie cinstita, la banii aia.
                cat despre antena, ar fi meritat sa mai pui cativa zeci de lei si sa iei un Midland sau Sirio, diferenta de pret era infima, dar diferenta de calitate e mare. in fine, acum ca le-ai luat, sa le folosesti sanatos.
                Bytrex-ul este doar la exterior acelasi lucru, inauntru sunt doar asemanatoare.
                Cand le vezi desfacute una langa alta nici nu trebuie sa te pricepi sa vezi ca nu sunt identice, desi importatorul se jura de contrariu.

Comentariu

aha, deci e doar textul "de vanzare" asta. ca vroiau sa ma convinga sa iau Bytrex atunci cand am luat-o pe a mea, dar am preferat Maxon care este totusi un nume in CB. deci, bine am facut! :)

Comentariu

Ai facut bine.
                    Unii sustin ca sunt produse chiar de Maxon dar sub alt brand. :)) (oare cum sa te gandesti ca Maxon ar vrea asta?) Mai mult, am gasit o prezentare in care vanzatorul, companie romana, sustine ca Bytrex este un produs Maxon, companie ce are o experienta de 47 de ani. Daca ai curiozitatea sa intri pe site-ul oficial Maxon, vei afla ca s-au infiintat in 1993.
                    Nu are rost sa detaliez. Marketing agresiv si mincinos. Atat.

Comentariu

intre un Alan 52 multi si un Albrecht 6890 care este mai performanta? Ma tenteaza una din astea 2 , Albrechtul e mai scump cu vreo 180 ron, dar justifica diferenta de pret prin performanta? Pe de alta parte la Alan 52 e foarte usor cu instalarea in masina. Voi ce ati face?
                      Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
                      Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
                      Natura si aventura

Comentariu

Nu au nici o legatura una cu alta.
                        Albrecht-ul este net superior.
                        Eu folosesc si Albrecht 6890 de mai bine de 3 ani pe Jeep-uri.

Comentariu

Postat în original de atar Vezi post
                          Nu au nici o legatura una cu alta.
                          Albrecht-ul este net superior.
                          Eu folosesc si Albrecht 6890 de mai bine de 3 ani pe Jeep-uri.
                          iti recomand Alan 100 si o antena sirio Ml145 aia de 165cm.
                          daca vrei ceva mai calumea si "tras" in frecventa ...:) Yaesu 857D :)

si pentru a nu supara pe nimeni dar nu pot sa ma abtin...lungimea de emisie receptie nu ti-o da antena,sau mai bine spus doar antena, ci toata instalatia : statie,cablu mufe,antena,impamantare,baza magnetica sau montura fixa.Una fara alta nu se poate sunt strans legate intre ele iar lipsa sau proasta functionare/reglare/calibrare a uneia are repercursiuni in functionarea intregului.
                          diferentele in offroad ca asta e domeniul intre o antena de 160 si una de 200 cm (nu dau nume special pentru a nu crea discutii inutile despre brand), sunt neglijabile in teren iar pe hartie este doar marketing agresiv unde iti spune ca fata de aia sau cealalta ai 2-3...x dB castig...:):):) abureala.
                          abstractizand daca folosesti o mica "bobina" poti emite si cu furculita sau cu sarma de la sutien,unde bobina joaca rolul de a compensa parte din lungimea "antenei" iar furculita sau sarma joaca rol de element radiant.

gata ma duc sa beau apa ca deja vad ca am suparat cativa "guru" in radioamatorism se stiu ei cine :):):)

Comentariu

Nu e chiar asa...circuitul acordat rezoneaza la frecventa de acord dar nu radiaza in spatiu camp electromagnetic ...aici este vorba si de rezistenta de radiatie a circuitului . Singurele antene/circuite acordate functionale sunt antenele magnetice ce actioneaza doar pe componenta magnetica a radiatiei (cine isi mai aduce aminte de antena magnetica pe bara de ferita de la radio Gloria??) . Asemenea antene nu se pot insa utiliza pentru comunicatii mobile, au caracteristici de directivitate foarte pronuntate si sunt critice la acord avand banda de trecere ingusta (la prima groapa antena se dezacordeaza rapid) . O antena de 1,6 pana la 2 m este suficienta dupa parerea mea, evitati mizeriile de 30cm. FT 857 e o scula buna si face de toate dar are si un pret pe masura (650 euro noua-450-500 euro sh) .

Comentariu

Salutare

Vreau sa imi iau statie si antena la samurache.
                              Daca la antena m-am hotarat - Midland ML145 fara talpa magnetica - la statie oscilez intre:
                              - Maxon CM 10
                              - Intek m100 plus

Avand in vedere ca pretul si caracteristicile lor sunt cam la fel (entry level), cred ca nu prea conteaza pe care as pune-o, corect? Totusi am cateva intrebari:
                              1. care are compatibilitate mai buna cu antena aleasa de mine?
                              2. stiti cumva care din statii se aude mai tare? (am ceva probleme cu auzul si n-as vrea sa pun difuzor separat)
                              3. antena vine cu tot cu cablu?
                              4. ce montura pt. antena sa folosesc? (am vazut ca sunt multe feluri si preturi tot atatea)

Precizez ca statia o voi alimenta direct de la baterie, iar antena va fi cu montura fixa pe bara din fata sau pe bullbar.

Multumesc
                              Ultima editare de ak47apache; 24.iun.2012, 21:04.

Comentariu

1. Nu exista compatibilitati intre statii si antene. Asta e folclor.
                                2. Daca ai probleme cu urechile va trebui sa folosesti un difuzor extern. Merita. Ambele se aud cam la fel, cu un usor plus pentru Maxon dupa parerea mea.
                                3. in cele mai multe cazuri antenele vin fara cablu daca nu este specificat. (cele care se vand cu cablu au specificat acest lucru)
                                4. La ce montura te referi? Cablul de antena are montura pe el.

In ceea ce priveste statia, as recomanda mai degraba Maxon-ul. E mai solid construit si mai rezistent la tavaleala.
                                In ceea ce priveste antena, daca o prinzi pe bara, as zice mai bine sa cauti una mai lunga. Un Megawatt 4000 sau un Performer 5000.

Comentariu

Procesare...
                                X