Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Vreau o statie CB. Ce-mi recomandati?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Re: Doresc sa achizitionez o statie CB. Ce-mi recomandati?

Postat în original de caesar1 Vezi post
    Cine ma consiliaza si pe mine sa-mi cumpar o statie ,mica ,mobila,fara antena externa,gen telefon mobil,ca iau radar dupa radar?
    Fara antena externa nu ai ce sa iei.
    Daca vrei o statie corecta, ia un Alan 42 sau 52.
    Antena te sfatuiesc sa fie de minim 1m daca vrei sa fii cat de cat multumit, optim 1,5m.
    "Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford

Comentariu

Postat în original de atar Vezi post
      Fara antena externa nu ai ce sa iei.
      Daca vrei o statie corecta, ia un Alan 42 sau 52.
      Antena te sfatuiesc sa fie de minim 1m daca vrei sa fii cat de cat multumit, optim 1,5m.
      parerea mea dar e doar ceea ce am constatat eu este ca in interior un alan 42 cu antena ei daca nu o tii pe bord sau in spate la luneta si o pui sa spun intre scaune sau in buzunatul de la usa e cam inutila nu prea prinde nimic plus ca daca stai cu squelchul mai jos e zgomot de te capiaza :) daca vrei sa ai ceva portabil foloseste=o cu incredere dar cu antena exterioara parerea mea e cea mai buna solutie.

Comentariu

De Anytone AT-5289 ce parere aveti,a folosit cineva?

Comentariu

doar pentru ecou și roger beep nu merită să dai bani in plus
          să nu mai zic că o să enervezi pe cei cu care o să discuți... :)
          www.calauzaoffroad.ro/

Comentariu

Postat în original de dacuBurebista Vezi post
            doar pentru ecou și roger beep nu merită să dai bani in plus
            să nu mai zic că o să enervezi pe cei cu care o să discuți... :)
            Da ecoul si bipul cred ca se poate scoate.Nu as vrea sa deranjez ca si pe mine ma deranjeaza chestia asta.

Comentariu

Hhm nu stiu ce sa aleg Midland Alan 42 sau 52.Am o antena ML 145.Ideea este ca eu mut statia (acum am un Maxon CM10) de pe o masina pe alta si cu una din astea mi-ar fi mai usor.42 din ce am citit da rezultate bune cu antena exterioara.Diferenta de pret pe un site vad este este mica de vreo 50 ron.Ma gandesc ca cu ML 42 in teren daca vrei sa dirijezi pe cineva o poti face prin statie mai simplu.
              Inca ceva dupa ce o imperechez cu antena ii fac si o calibrare?
              Ultima editare de Caphonne; 24.mar.2013, 15:57.
              Dacia Duster 4x4
              Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

DE banii de Alan 52 , cumperi doua :
                http://magazin-statiiradio.ro/statii...h-automat.html

Mai pui 200 Ron , 100 de diferenta si 100 de antena si ai statie. Nu este o solutie sa tot muti statia , sa iei si sa pui mufele la fiecare utilizare . Nu-s asa fiabile cum sunt prezentate de producatori , cel putin pe conectica. Pentru convorbiri cu alti colegi de off-road sau comunicatii cu portabile in iesiri outdoor, sugerez PRM-uri in 446 Mhz.

Uite cate statii ai la jumatate din pretul unui Alan 52 ( primele expuse ) :
                http://magazin-statiiradio.ro/statii...cb-mobile.html
                Cateva sunt si format 1 DIN , sau exista masca in acest format pentru ele , deci se monteaza definitiv in bord , ceea ce este ,din punctul meu de vedere, cel mai
                ergonomic si potrivit loc pentru o statie. Am folosit putin si am vazut la cativa prieteni Alan 42. Dupa cateva luni de folosinta zici ca au ani de utilizare. Faptul ca nu-s fixe le face sa se balangane si sa se frece de multe chestii din masina pe care le pui.
                Eu as lua si alte optiuni in considerare.

Comentariu

Nu ai inteles.Am deja o statie Maxon CM 10 cu antena ML 145.Pe asta mi-e greu sa o mut si nu din cauza mufei de alimentare sau a mufei de antena ci din cauza prinderii ei pe suport.Suport care la 4x4 nu i-am gasit un loc ok.Nu dau bani am un cupon care trebuie sa-l valorific.Cred ca aleg ML 42.
                  Dacia Duster 4x4

Comentariu

Ia-ti un 52 si gata. Pentru teren folosescte un PMR
                    Daca ai deja antena si a fost reglata, nu mai umbli la ea.
                    Antenele se calibreaza in functie de masina, nu de statie.
                    Despre fiabilitate, ce sa zic? Folosesc un 42 din 2008. Acelasi. A fost foit de sute de ori de pe o masina pe alta, si nu are nici o problema tehnica. Din cand in cand mai refac lipiturile la mufa de conectare. Mai cedeaza in timp cablul, cam atat.

LE. Daca ai gasit 42 doar cu 50 ron mai scump decat 52, atunci merita diferenta
                    Ultima editare de Astral; 25.mar.2013, 18:37.

Comentariu

Diferenta este de 50 ron adica ML 42 este 541 ron iar ML 52 este 499 ron.Multumesc de raspuns.
                      Dacia Duster 4x4

Comentariu

Am un drum maine pana'n Bucuresti si la intoarcere (daca ma mai tin puterile) iti spun daca face fata noua mea portabila (o copie mai ieftina dupa midland alan 42 - oricum toate-s china).

Comentariu

Booon.
                          Statia este Thunder CBH-01 si e o copie fidela dupa Midland Alan 42 Multi. Pret: 370 RON, din GL, cu un an garantie.
                          Antena folosita: Avanti Unico.

Statia s-a descurcat mai mult decat onorabil. Receptie buna, Tx bun si clar. N-am ajustat poarta de sunet (squelch) prea des, sau ma rog, mai mult decat era de asteptat.
                          Avantaje clare fata de o statie obisnuita: dimensiunea similara cu a unui microfon cu controale de volum si squelch pe el. Dupa indelungi studii de ergonomie a utilizarii, am agatat statia pe piept, de centura de siguranta.
                          Perfect, totul la indemana, auditie si comunicare facila.
                          Dupa o jumatate de ora de emisie cu intermitenta, deabia era putin mai calda decat in mod normal.

Concluzie (subiectiva, deh e prima mea statie): ergonomie 9, portabilitate 10+, performate comparabile cu statiile mobile - 9.
                          Pret: 10.

Cu bateria de 6 acumulatori si antena inclusa (cam 20 cm) statia nu bate mai departe de 1-2 km in linie dreapta, si maxim 500 m in oras. Dar asta e alta poveste.

Comentariu

• Re: Sfat achizitie STATIE RADIO

Salutare domnilor.Ca sa nu mai deschid inca un subiect incerc aici cu o intrebare cu toate ca postul este cam vechi sper sa primesc vreun sfat.Fiind proaspat posesor de Freelander m-am hotarat sa il dotez cu o statie cb deoarece mcv-urile sunt tot mai dese.Va rog o parere pentru un incepator intr ale cb ului

1.President TRUMAN ASC cu Antena CB President ALASKA, 150cm
                            2.Maxon cm70 cu antena Sirio super carbonium 27
                            3.STORM DEFENDER II cu antena ML145

V-am prezentat pachetele de mai sus pentru ca astea am considerat eu ca ar fii mai bune din ce am mai citit pe alte forumuri si pentru ca toate 3 se incadreaza cam in bugetul de 500 de lei pe care il pot acorda acestei achizitii.

Ultima editare de selberg; 26.mar.2013, 16:36.
                            Mindru posesor de Landy 2.0di "50 years of Land Rover"

Comentariu

Postat în original de selberg Vezi post
                              Salutare domnilor.Ca sa nu mai deschid inca un subiect incerc aici cu o intrebare cu toate ca postul este cam vechi sper sa primesc vreun sfat.Fiind proaspat posesor de Freelander m-am hotarat sa il dotez cu o statie cb deoarece mcv-urile sunt tot mai dese.Va rog o parere pentru un incepator intr ale cb ului

V-am prezentat pachetele de mai sus pentru ca astea am considerat eu ca ar fii mai bune din ce am mai citit pe alte forumuri si pentru ca toate 3 se incadreaza cam in bugetul de 500 de lei pe care il pot acorda acestei achizitii.

Varianta 1 fara nici un dubiu

Comentariu

Postat în original de selberg Vezi post

folosesc de vreo doi ani un storm defender
                                știi care e singura ei problemă? cifrele care luminează canalul sunt atăt de puternice că am lipit un scoci mat peste ele :)
                                altfel e perfectă!
                                www.calauzaoffroad.ro/

Comentariu

Procesare...
                                X