Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Vreau o statie CB. Ce-mi recomandati?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Re: Vreau o statie CB. Ce-mi recomandati?

Eu o sa-mi cumpar jucaria asta :
    http://www.emag.ro/statie-radio-cb-a.../pd/DQK4LYBBM/
    dar nu de la e-mag, ci direct de la meseriasul care face si montaje si reglaje. Mi-a recomandat-o, e cea mai mica de pe piata ca si dimensiuni (cautam ceva foarte mic, pentru cine intereseaza) si in plus, se poate aduce pana la 20 W
    Deocamdata am luat antena
    Chestia e ca sunt foarte multe modele pe piata, insa nu toate sunt fiabile. El ocupandu-se si cu service-ul si garantiile, stie ce probleme au unele modele, din pacate unele defecte nu se pot remedia, motiv pentru care nu recomanda ceva prost ca se intorc tot la el la service
    4x4MANIA is where we are !!!

Comentariu

eu am un Alan100 de aproape 5 ani si nu a sughitat niciodata. puctul slab la ea e mufa microfonului unde intra in statie, unde firele din mufa microfonului sunt foarte sensibile, se mai dezlipesc etc.
      in schimb, statia isi face treaba foarte bine si nu s-a stricat pana acum. e imperecheata cu o antena ML145 de 160cm din ziua in care am luat-o.

Comentariu

Postat în original de stelea Vezi post
        Eu o sa-mi cumpar jucaria asta :
        http://www.emag.ro/statie-radio-cb-a.../pd/DQK4LYBBM/
        dar nu de la e-mag, ci direct de la meseriasul care face si montaje si reglaje. Mi-a recomandat-o, e cea mai mica de pe piata ca si dimensiuni (cautam ceva foarte mic, pentru cine intereseaza) si in plus, se poate aduce pana la 20 W
        Deocamdata am luat antena
        Chestia e ca sunt foarte multe modele pe piata, insa nu toate sunt fiabile. El ocupandu-se si cu service-ul si garantiile, stie ce probleme au unele modele, din pacate unele defecte nu se pot remedia, motiv pentru care nu recomanda ceva prost ca se intorc tot la el la service
        Am asa un feeling ca meseriasul ala ti-o da la un pret mult mai bun ca Emag...
        Toyota LJ 70
        Transsylvania Off Road Club
        www.helpdani.eu

Comentariu

Cred ca pana la urma o sa iau astea:

Antena CB Sirio Megawatt 4000 PL 149 Lei
          Baza magnetica Sirio Mag 145 PL 18cm 129 Lei
          Statie radio CB Albrecht AE 4200 RO ASQ 7548A 379 Lei

Pot sa le vad personal la magazinul cbmania de pe Eminescu. Despre antena stiu ca e buna, mi se pare foarte scump cablu si suportul magnetic, dar imi trebuie.
          Pe 23 plec in concediu si am nevoie de statie. Albrecht asta are 2 setari, 4W si 16W, deci ar trebui sa fie ok si pe coclauri.

Comentariu

Postat în original de Hyadum Vezi post
            ... magazinul cbmania de pe Eminescu. Despre antena stiu ca e buna, mi se pare foarte scump cablu si suportul magnetic, dar imi trebuie.
            De colo mi-am luat eu Maxonul si antena de atunci, dar si antena pe care o folosesc acum cu Alan42 Multi. Cere-le sa-ti calibreze antena, merita.
            Cat despre suportul magnetic, ia-l pe "ala scump". Chiar daca magnetul era mai mare la chinezarie decat la Midland, Midlandul face priza mai buna, are talpa de cauciuc mai moale si flexibila, comparativ cu chinezaria care era aproape un plastic semirigid. Diferenta de pret dintre chinezarie si o antena ca lumea (gen Midland, Sirio, etc) se vede in diferenta de calitate, si merita banii in plus pentru alea bune.
            Tot aia de pe Eminescu ziceau ca aduc Maxon sub brand propriu, le zicea ceva cu B... dar vad ca acum nu le mai au in oferta...

Comentariu

Cred ca pana la urma o sa iau astea:

Antena CB Sirio Megawatt 4000 PL 149 Lei
              Baza magnetica Sirio Mag 145 PL 18cm 129 Lei
              Statie radio CB Albrecht AE 4200 RO ASQ 7548A 379 Lei

Pot sa le vad personal la magazinul cbmania de pe Eminescu. Despre antena stiu ca e buna, mi se pare foarte scump cablu si suportul magnetic, dar imi trebuie.
              Pe 23 plec in concediu si am nevoie de statie. Albrecht asta are 2 setari, 4W si 16W, deci ar trebui sa fie ok si pe coclauri.
              Statia aceasta o folosesc si eu, imperecheata cu aceiasi antena si pot spune ca este o combinatie foarte buna. Difuzorul intern este unul de foarte buna calitate, iar operarea foarte simpla.
              Pentru prosti prietenia e o utopie, mereu anacronica, suspecta si ineficienta, cand nu se descopera interesul ei(Radu Cosasu)

Comentariu

Ok multumesc de raspunsuri

Comentariu

Ok multumesc de raspunsuri
                  Ia-o si pe asta in considerare :
                  http://www.evomag.ro/AUTO-Statii-aut...aign=ff7b92e96

Ea vine setata in cei 4W legali, dar daca vrei o poti seta la 15W.
                  Ultima editare de Astral; 15.dec.2015, 00:27.

Regulament

Comentariu

Am fost la CB mania, si am aflat ca nu au nici Albrecht AE 4200, cu toate ca aparea in stoc pe site. Dupa ceva discutii cu oamenii de acolo (care btw sunt foarte amuzanti si transparenti pana la aroganta), am vazut ca nu prea au statii fixe, si din cauza consolei centrale care se continua cu schimbatoarele nu as avea cum sa o pun undeva usor accesibil. Pana la urma am luat o statie Midland Alan 42 Multi, portabila. In rest am luat antena Sirio 4000, si un suport magnetic din cel mai are, de 18cm. Nu am apucat sa fac teste decat cu ei, dupa ce au calibrat antena.

Comentariu

Ce am putea sa mai spunem ? Sa o stapanesti sanatos .
                      Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.

Comentariu

Multumesc. O sa revin cu impresii despre statie+antena dupa sarbatori, sa apuc sa o folosesc si pe strada si pe munte.

Comentariu

Vei fi multumit de ea; e fiabila, versatila si chiar face ceea ce spune. Inainte de cumparare am testat-o si comparat-o in teren cu alte 3 statii si am ales-o fara ezitare.
                          Acordul cu antena e esential.
                          Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !

Comentariu

Multumesc. O sa revin cu impresii despre statie+antena dupa sarbatori, sa apuc sa o folosesc si pe strada si pe munte.
                            S-o folosesti cu....folos !

Pentru impresii, an gasit topicul dedicat acestei statii :
                            http://forum.club4x4.ro/showthread.p...t=midland+alan

Regulament

Comentariu

Vreau sa iau de la cineva o statie Cobra 150 GTL , e deja modificata cu puterea pana la 50w (nu ma intereseaza ca nu e legal)
                              e vorba de aceasta statie
                              https://bellscb.com/products/tenmete...ra_150_gtl.htm
                              Ce parere aveti? Merita... m-ar costa undeva pe la 500 lei pe net le-am vazut cu preturi cuprinse intre 100 si 350$, evident toate second ca am impresia ca nu se mai fabrica de o bucata buna de vreme
                              Mercedes G Wolf 461 300GD
                              Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Comentariu

Total inutila in masina . Prea mare , o multime de functii pe care nu le utilizezi . Este genul de statie pe care o cumpara pasionatii ca baza ( fixa ) cu alimentari si antene speciale . Cei 50 de Watti nu valoreaza nimic in infotrafic . Te intereseaza sa te auzi tu dar sa nu ii auzi pe ceilalti ? Exceptand situatia in care o pui intr-un bus sau un camion , pentru masina 4x4 sau turism nu merita . Acum ca ai studiat-o , incearca sa-i gasesti imaginar un loc in masina . Dupa aceea fa un alt exercitiu . Incearca sa iti imaginezi cum ar sta in aceeasi masina un President Thomas sau un CRT Mini , de 10 x 10 cm . Crezi sau nu , tot aia fac toate trei .
                                Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.

Comentariu

Procesare...
                                X