Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Walkie-talkie

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Walkie-talkie

Intre discutiile serioase despre statii vin si eu cu o intrebare( tampita poate ) cu scuzele de rigoare dar nu ma pricep.
    Am si eu un set de statii cobra micro talk Mt 550.

Intrebarea mea este daca aceste tiripliciuri pot intra pe fregventa statiilor mai serioase.

Multumesc anticipat
    Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...

Re: Walki talki

Buna intrebarea , am si eu la servici un set , am pus ochii pe ele , dar chiar daca merg pe frecventa respectiva , cred ca oricum trebuie antena exterioara si din ce am vazut eu nu au mufa de conectare.
    Isuzu Trooper 97, 3200cc , 180cp.

Comentariu

Salut,
      intreb asta pentru ca pe data de 20 decembrie am sa merg in coloana, si marea majoritate au statii profi, eu am tiripliciurile astea.
      O sa-mi iau la un moment dat una mai de soi.

Nu cred ca este nevoie de antena exterioara tinand cont de faptul ca se va merge oarecum in coloana, astea mici bat 2-3 km incarcate bine.

intrebarea este: se pupa lugimea de unda cu cea a statiilor profi?

Comentariu

waqlkie talkie mici nu merg pe frecventa libera (CB - citizen band) ca cele de pe masini.
        Exista statii CB mobile daca vreti.

Comentariu

Postat în original de ionut73
          waqlkie talkie mici nu merg pe frecventa libera (CB - citizen band) ca cele de pe masini.
          Exista statii CB mobile daca vreti.

Hai ca m-ai linistit!

Multam!

Comentariu

PMR acronim Personal Mobile Radio freecventa 446 Mhz (unde ultrascurte ) standardul nu permite atasarea de antene exterioare ,raza de actiune 1-3 km
            CB Citizen's Band 27 Mhz (unde scurte ) banda foarte pacatoasa cere atentie mare la montajul si acordul antenelor pentru obtinerea de performante .in conditii normale , camp deschis poti sa vorbesti lejer la 10-40 km .in conditii speciale de propagare , ude reflectate multiplu etc ai sansa sa te auzi la peste 1000 km
            concluzia nicci o sansa sa amesteci cele doua standarde

Comentariu

Am inteles, am tot navigat pe aici prin aceasta sectiune si constat ca ce mi-ar trebuii este o statie alan 42.

Multumesc pentru explicatie!

Comentariu

Postat în original de dankrp
                alan 42 am luat si eu 2 bucati cu antene de la geppe, sunt excelente
                recomand cu caldura.
                se aud prea incet, asta e principalul lor dezavantaj.

Comentariu

Mai trebuie cumva si un amplificator ?

Sefu Gepetto, nu mai ai vre-o 3 bucati ratacite p-acolo ?

Edit!
                  P.S. Parca nu-mi vine sa le iau asa de oriunde.

Comentariu

Alan 42 au un difuzor doar de 1 W. Nu prea ai ce sa-i faci.
                    Daca vrei o receptie calumea va trebui sa folosesti alta antena decat cea cu care vine ea echipata sau o antena auto externa.
                    "Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford

Comentariu

mai sunt si alte statii de ex. DANITA 3000 MULTINORM si au dif bun plus ca au si dif extern care se prinde de centura de siguranta cu un clips si atunci chiar auzi bine

Nu merita staie portabila in CB ca e incomod cu ea plus ca nu are raza buna de acoperire fara o antena exterioara.
                      O portabila e mai scumpa fata de o mobilacare nu mai ai nici grija incarcarii.

Comentariu

danita 3000 este statie mobila , mirciulica vroia portabila

Comentariu

nu merita portabila am avut si e foarte slaba

Comentariu

Am un portabil Intek H520, cam distorsioneaza vocea receptionata, de multe ori nu aud clar si nici la putere de emisie receptie nu e foarte tare. Cand am intrebat daca pot sa-i pun amplificator raspunsul a fost ca sunt mult mai sensibile si se pot arde usor daca antena nu este bine calibrata. Avantajul lui este ca il pun in ce masina vreu, doar cablu de antena trebuie sa am trasa in rest mut si antena si statia. Interesant ca antena a fost acordata pe Terrano , dar cand montez pe Jimny parca parca am receptie mai buna, se pare ca acolo ii convine mai mult locul , e drept e si mai sus adica prins pe portbagaj, la Terrrano pe bullbar.
                            Suzuki Jimny 1,3, an1999
                            Nissan Terrano II, 2,7 TDI, an2001

Comentariu

1. pe bara in fata are alt plan de unda si nu merge bine dar daca e pusa sus pe plafon e mai buna propagarea si are o receptie mai clara
                              2. statia mobila se poate muta de pe o masina pe alta simplu. Alimentarea ei o fai de la bricheta masinii cu mufa de bricheta, statia are un consum foarte mic si este suficienta alimentarea de la bricheta. Eu am asa si o mut pe ce masina vreau.
                              3. Antena exista si cu talpa magnetica dar nu e indicat sa o pui pe plafon din cauza crengilor care o doboara, eu o montez pe capota masinii asa o si vad.

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection