Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Walkie-talkie


mirciulica

Postări Recomandate

Intre discutiile serioase despre statii vin si eu cu o intrebare( tampita poate ) cu scuzele de rigoare dar nu ma pricep.

Am si eu un set de statii cobra micro talk Mt 550.

 

Intrebarea mea este daca aceste tiripliciuri pot intra pe fregventa statiilor mai serioase.

 

Multumesc anticipat

Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Walki talki

 

Buna intrebarea , am si eu la servici un set , am pus ochii pe ele , dar chiar daca merg pe frecventa respectiva , cred ca oricum trebuie antena exterioara si din ce am vazut eu nu au mufa de conectare.

Isuzu Trooper 97, 3200cc , 180cp.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Walki talki

 

Salut,

intreb asta pentru ca pe data de 20 decembrie am sa merg in coloana, si marea majoritate au statii profi, eu am tiripliciurile astea.

O sa-mi iau la un moment dat una mai de soi.

 

Nu cred ca este nevoie de antena exterioara tinand cont de faptul ca se va merge oarecum in coloana, astea mici bat 2-3 km incarcate bine.

 

intrebarea este: se pupa lugimea de unda cu cea a statiilor profi?

Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Walki talki

 

PMR acronim Personal Mobile Radio freecventa 446 Mhz (unde ultrascurte ) standardul nu permite atasarea de antene exterioare ,raza de actiune 1-3 km

CB Citizen's Band 27 Mhz (unde scurte ) banda foarte pacatoasa cere atentie mare la montajul si acordul antenelor pentru obtinerea de performante .in conditii normale , camp deschis poti sa vorbesti lejer la 10-40 km .in conditii speciale de propagare , ude reflectate multiplu etc ai sansa sa te auzi la peste 1000 km

concluzia nicci o sansa sa amesteci cele doua standarde

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Walki talki

 

Alan 42 au un difuzor doar de 1 W. Nu prea ai ce sa-i faci.

Daca vrei o receptie calumea va trebui sa folosesti alta antena decat cea cu care vine ea echipata sau o antena auto externa.

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Walki talki

 

mai sunt si alte statii de ex. DANITA 3000 MULTINORM si au dif bun plus ca au si dif extern care se prinde de centura de siguranta cu un clips si atunci chiar auzi bine

 

Nu merita staie portabila in CB ca e incomod cu ea plus ca nu are raza buna de acoperire fara o antena exterioara.

O portabila e mai scumpa fata de o mobilacare nu mai ai nici grija incarcarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Walki talki

 

Am un portabil Intek H520, cam distorsioneaza vocea receptionata, de multe ori nu aud clar si nici la putere de emisie receptie nu e foarte tare. Cand am intrebat daca pot sa-i pun amplificator raspunsul a fost ca sunt mult mai sensibile si se pot arde usor daca antena nu este bine calibrata. Avantajul lui este ca il pun in ce masina vreu, doar cablu de antena trebuie sa am trasa in rest mut si antena si statia. Interesant ca antena a fost acordata pe Terrano , dar cand montez pe Jimny parca parca am receptie mai buna, se pare ca acolo ii convine mai mult locul , e drept e si mai sus adica prins pe portbagaj, la Terrrano pe bullbar.

Suzuki Jimny 1,3, an1999

Nissan Terrano II, 2,7 TDI, an2001

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Walki talki

 

1. pe bara in fata are alt plan de unda si nu merge bine dar daca e pusa sus pe plafon e mai buna propagarea si are o receptie mai clara

2. statia mobila se poate muta de pe o masina pe alta simplu. Alimentarea ei o fai de la bricheta masinii cu mufa de bricheta, statia are un consum foarte mic si este suficienta alimentarea de la bricheta. Eu am asa si o mut pe ce masina vreau.

3. Antena exista si cu talpa magnetica dar nu e indicat sa o pui pe plafon din cauza crengilor care o doboara, eu o montez pe capota masinii asa o si vad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Walki talki

 

Mobilitatea poate fi aceasi si la una portabila si la una mobila , daca doresti folosirea numai pe autoturisme si nu la plimbare pe bvd.

In plus , este avantajul financiar , cu 500 lei cumperi si statie(mobila) buna si antena buna in timp ce statiile portabile sunt numai ele in jur de 500 lei(la unele am impresia ca pe langa antena iti mai trebuie si microfon).

Plus avantajele performantelor , expuse de colegi.

Ce ziceti , am zis bine :ha: ? :h5

Isuzu Trooper 97, 3200cc , 180cp.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Walki talki

 

Cel mai mult depinde de ce vrei sa faci cu statia si ce pretentii ai de la ea.

Din experienta, cei carora le-am vandut Alan 42 mai devreme s-au mai tarziu au renuntat la ele.(drept e ca am vandut numai 3 in 1,5 ani, desi am pe stoc mereu, dar prefer sa recomand una fixa decat mobile.)

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Walki talki

 

@gepetto nu vreau sa te contrazic ci doar sa te completez. PMR-urile sunt si in 433 mhz. Eu am o pereche motorola din state, ceva mai vechi adica au vreo 5 ani. Completarea pe care am facut-o este doar ca o paranteza pur si simplu pt informare.

 

Acum legat de CB-uri (ca vad ca in aceasta directie a deviat topicul) portabile. Eu am 2 alan 42, una a mea una a tatalui meu. Eu mi-am luat-o de mai bine de un an, si cand a vazut tata cat de utila este pe sosea( CH 22) a vrut si el o jucarie asemanatoare, asa ca i-am luat identic.

 

La inceput am avut antene scurte 60 sau 66 cm nu stiu exact. acum am unele de 155. Pt masina de strada folosesc un magnet si o pun pe mijlocul plafonului pe patrol i-am montat prinderea originala pe bara fata.(@gepetto prinderea este tip fluture, exista alt fel de prindere mai sigura cu care sa nu fiu nevoit sa dau antena jos cand las masina pe undeva ?) Norocul meu este ca bara, partea din mijloc este de fier. Nu i-am facut cu adevarat o proba sa vad la ce distanta se aude de pe bara dar e super ok pt offroad. Pe plafon se aude la distante suficiente, din nou nu pot sa dau distante exacte, pt ca difera foarte mult in functie de relief.

 

Acum despre statie avantaje si dezavantaje, din punctule meu de vedere.

 

Avantaje:

-se leaga la bricheta si la antena exterioara deci nu am grija incarcarii si am si antena externa

-este mica si transferabila usor de pe o masina pe alta

-nu este necesara nici o modificare \ adaptare a bordului sau a altei componenye pt a o monta

 

Dezavantaje

-se incinge si cum eu o tin pe picior e deranjant

-se aude destul de incet,(in patrol am rezolvat treaba cu un microfon care se infige in ea si are si un mic difuzor, acest microfon este mic si usor de tinut in mana si l-am prins cu un suport special de parasolar. este asemanator cu cele de la schi pt cartele tragi de el vorbesti apoi revine la pozitia initiala, ambele luate de la gepetto, iar statia sta undeva pe langa cotiera prinsa cu un colier de plastic)

-este destul de scumpa, cu banii dati pe un alan 42 se pot lua statii fixe mult mai destepte.

 

Ok astea ar fi parerile mele despre statie ca si utilizator actual. Daca vreti o sa pun si niste poze cu statia asa cum sta ea in patrol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Walki talki

 

433 mhz standard LPD ( low power device ) valabil doar in anumite tari europene ca frecventa publica

ca idee in SUA frecventa de 446 mhz nu este considerata publica .atentie deci cand cumparati din state diverse scule ( Cb american nu are decat AM )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Walki talki

 

Am avut o portabila Midland Allan 95 plus,400 ch,de care am fost foarte multumit,am vandut-o unui amic si imi pare f rau dupa ea ,dar nu mai vrea sa mi-o dea innapoi.Desi era cam mare,nu era incomoda deloc , auzeam si eram auzit f bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare