Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Statie Midland Alan 42 ????

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Statie Midland Alan 42 ????

Linistit multumesc.
    Dacia Duster 4x4
    Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

Urmeaza sa-mi iau si eu un Alan 42. E ok o antena cu montura la streasina?
      Vitara 1.6i 8v '94
      Ex. Feroza 1.6i '92

Comentariu

alan 42 - intrebare

am un prieten care are o masina de lux (s63 amg) si ar vrea sa isi ia o statie..pe care sa o foloseasca si pe masina de teren..nelamurirea mea si a lui este daca poate folosi statia in masina cu antena ei..fara sa monteze una in exterior
        Ultima editare de DanT; 28.ian.2014, 19:53.
        0743380016 sau 0731443451
        I ♥ APUSENI

Comentariu

Re: alan 42 - intrebare

și pe urmă o să zică că e o stație proastă, că nu bate țâșpe kilometri...
          www.calauzaoffroad.ro/

Comentariu

Re: alan 42 - intrebare

In teren, in grup nu prea rasfirat, functioneaza multumitor. Am folosit si eu una cu imprumut pe la inceputuri, inainte sa-mi cumpar statie pe masina. Din ce am inteles, nu bate mai mult de 200m cu antena ei, din masina, motiv pentru care onroad devine aproape inutila, daca afli cu doar 200m inainte de radar ca risti sa-ti lasi permisul pe traseu. Ar merita o antena exterioara, macar de juma de metru.

Comentariu

Baietii care vand echipamente spun ca orice antena sub 1,5m este inutila, si tind sa cred ca asa e. Tinand cont ca o antena buna duce 600W constant, iar noi avem statii de 4W, va dati seama cat de slab este semnalul. Trebuie compensat cu lungime sau suprafata. Si eu am luat tot Midland Alan 42, dar nu am apucat sa fac proba decat de la 2m distanta, cand am calibrat antena (Sirio Megawatt 4000 PL de 2035mm).

Comentariu

Asa e . E inutila pentru ca n-ai putere sa-i dai ( ... la receptie e cu totul altceva )- se presupune ca oricum in CB sunt performante slabe si cel care emite are cei max 4W deci relativ aproape , asa ca la ce bun o cheltuiala inutila .

Insa , pe mine n-ai sa ma vezi cu antene mici si de buget si nici cu putere mica (chiar daca sunt un ascultator convins si emit de 30 de ori pe an in trafic ) . Statii de putere sunt mai multe decat ai crede ... e bine sa ai putere la emisie , chiar daca nu stapanesti toate variabilele . Aceasi parere am si pentru receptie si pentru asta am nevoie de o antena de calitate nu lipita cu superglue sau hot-melt si bine plasata pe masina . E adevarat ca sare din buget dar delimitarea e clara - jucarii de 300 ron all-inclusive sau ... sau nu ...
                ... sa fim corecti pana la capat !
                Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Eu am luat Alan 42ul luna asta la pr.special in Dedeman la 410. Pt ce am eu nevoie e indeajuns.

Comentariu

Sunt mare fan al stasiitol alan 42/52, cred ca am vreo 5 bucati .... F usor de folosit , usor de mutat de pe o masina pe alta ...
                    ing. Luigi PIRSU
                    www.nissan4x4.ro
                    service si tunning NISSAN
                    Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

ML 42/52 este foarte buna atat in masina cat si afara din masina.Eu o tin mereu in masina pe langa statia fixa, am folosit-o uneori doar cu antena ei mica si puteam sa comunic cu masina din fata.Din cate stiu exista pentru ea o antena mai lunga dar cam scumpa.
                      Dacia Duster 4x4
                      Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

Procesare...
                      X