Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

SONIM XP-3 Waterproof


Miron

Postări Recomandate

In sfarsit a aparut telefonul rezistent cu adevarat la apa! Este net superior fata de prima varianta, are un blindaj de 1 mm pe capacul bateriei, ca un scut Asfir pentru telefoane. Meniul mult mai simplu si mai "user friendly", waterproof 30 minute la un metru adancime, teoretic poti telefona de sub apa (chiar merge, l-am testat) butoanele foarte bine pozitionate, se pot tasta si cu manusi (cand te troliezi) are o forma ergonomica si super grip, cand il ti in mana simti ca e o scula profi. Nu are nici o legatura cu primul model Sonim XP-1. Are si o lanterna in partea de sus, de fapt un led foarte puternic care merge si sub apa, de fapt toate butoanele merg si sub apa! L-am cumparat cu 299 Euro TVA inclus.

1.JPG.1cdfd9d7160d7854848665b232d01e3c.JPG

2.JPG.ec0b961a9c562c2049fb4044b6cca5e2.JPG

3.JPG.cefa3cc4bcd58dcf68a53ff2a6da6bc7.JPG

4.JPG.c23823326232737459ca825ec3c6141a.JPG

5.JPG.2fff18d7b177cce6dffc39c71805ba52.JPG

6.JPG.ba6e1bc298b2239414eef0186c0f617e.JPG

7.JPG.1e5308fbd30bf4b77de2cccbb1e250cd.JPG

8.JPG.0357656f9da9da9a071b82c90aa032aa.JPG

9.JPG.d084857b6e9a4ca619edf2345b53bcea.JPG

91.JPG.36a56c601a40fa531f0009d23d567c8c.JPG

92.JPG.318f25cad10af2bd13cd51607ca31d8a.JPG

93.JPG.a4c5b6621386fc95e63593c0c38fa27e.JPG

DSCF4900.JPG.665d9efc93c11cc5206a29a20388c7fd.JPG

Do everything prepared!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: SONIM XP-3 Waterproof

 

MAI BUN CA PREZERVATIVUL NU-I NICI UNUL .... si vb ..disponibil oricand .... cam toata lumea are sub moketa masini cate o mica cutiutza ...

 

 

:h5 ce le stii tu pe toate :ha: :ha: :banana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SONIM XP-3 Waterproof

 

teoretic poti telefona de sub apa (chiar merge, l-am testat) .

 

misto scula

Doar de curiozitate - tu cum vorbesti sub apa? :ha:

 

Nu vorbitorul e sub apa, ci telefonul. De exemplu esti la balta si astepti un telefon important. Ai avea chef sa faci o baie , dar nu poti din cauza apelului asteptat. Dar daca ai SONIMU` il agheti la git (cu o "sufa" micuta sau de un masiv "lantoc" de aur) sau il bagi la slip, si inoti frumos cu headset-ul blutooth original (si el este WATERPROOF) pina cind te apeleaza, si-atunci raspunzi lejer si-ai inbinat utilul cu placutul (si cu "placutul" ma refer si la balaceala si la faptul ca toti care te-au vazu sint pe spate).

PATROLATOR

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SONIM XP-3 Waterproof

 

MAI BUN CA PREZERVATIVUL NU-I NICI UNUL .... si vb ..disponibil oricand .... cam toata lumea are sub moketa masini cate o mica cutiutza ...

 

E clara treaba, dar cind te vede sotia cu mobilu`-n "balon" ce-i spui?

"GOOD VIBRATION"

Editat de Patrolator

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: SONIM XP-3 Waterproof

 

de vorbit sigur nu a vorbit .dar de ascultat poti asculta linistit. :h5

 

Este cam greu sa te gaseasca releele, mai exact nu ai semnal, nici GPS, nici GSM sub apa.

 

 

slp Hai sa-ti spun o poveste doua cu relee:

1.

Anu`trecut coborind de pe Transalpina printr-un defileu f.f.ingust si cu pereti f.f. inalti (GPS-ul a pierdut de citeva ori semnalul) incepuse sa se intunece asa ca am tras la primul un pension intilnit. Aveam "satelit" in camera, care din cauza pozitiei geografice deosebite, functiona cu intreruperi. Bun is dupa dus, coborim la cina, pe terasa pensionului si eu scot "Sonimu`" (pe atunci aveam inca Sonim-ul vechi XP1) sa telefonez, la care toti clientii casei plus ospatarul, incep sa-mi spuna sa-mi economisesc energia, pt. ca singurul loc din zona cu "semnal" e "in fundul gradinii intre mar si capita de fin" (vreo 70m de la masa mea). Ei si eu ce fac? ma duc acolo? NU! Pun Sonimu`pe masa il dau pe "tare" si telefonez linistit cu prietenii din Arad. Toti din local au spus ca asa ceva acolo nu au mai pomenit.

2.

Cladirea firmei in care lucrez (Continental Safety Engineering International GmbH) este ecranata din cauza aparaturii sensibile pe care o folosim. In subsolul ei sint vestiarele noastre. In vestiare avem dulapuri metalice. Intru-un asemenea dulap nu functioneaza nici macar telefoanele "fixe" fara fir ale firmei. Dar Sonimu` o face si inca foarte bine. Am testat personal si cu XP1 si cu XP3.

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SONIM XP-3 Waterproof

 

de vorbit sigur nu a vorbit .dar de ascultat poti asculta linistit. :h5

 

Este cam greu sa te gaseasca releele, mai exact nu ai semnal, nici GPS, nici GSM sub apa.

 

 

slp Hai sa-ti spun o poveste doua cu relee:

1.

Anu`trecut coborind de pe Transalpina printr-un defileu f.f.ingust si cu pereti f.f. inalti (GPS-ul a pierdut de citeva ori semnalul) incepuse sa se intunece asa ca am tras la primul un pension intilnit. Aveam "satelit" in camera, care din cauza pozitiei geografice deosebite, functiona cu intreruperi. Bun is dupa dus, coborim la cina, pe terasa pensionului si eu scot "Sonimu`" (pe atunci aveam inca Sonim-ul vechi XP1) sa telefonez, la care toti clientii casei plus ospatarul, incep sa-mi spuna sa-mi economisesc energia, pt. ca singurul loc din zona cu "semnal" e "in fundul gradinii intre mar si capita de fin" (vreo 70m de la masa mea). Ei si eu ce fac? ma duc acolo? NU! Pun Sonimu`pe masa il dau pe "tare" si telefonez linistit cu prietenii din Arad. Toti din local au spus ca asa ceva acolo nu au mai pomenit.

2.

Cladirea firmei in care lucrez (Continental Safety Engineering International GmbH) este ecranata din cauza aparaturii sensibile pe care o folosim. In subsolul ei sint vestiarele noastre. In vestiare avem dulapuri metalice. Intru-un asemenea dulap nu functioneaza nici macar telefoanele "fixe" fara fir ale firmei. Dar Sonimu` o face si inca foarte bine. Am testat personal si cu XP1 si cu XP3.

 

 

Inseamna ca Sonimul meu XP1 avea mai multe defecte pentru ca nu avea semnal mai bun decat un telefon obisnuit, in unele situatii avea chiar mai slab decat Nokia 6310i.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SONIM XP-3 Waterproof

 

Inafara de "calitatile" de semnal, mai are citeva "ATUURI" in plus fata de telefoanele "normale":

NU ARE CAMERA FOTO. Ceea ce permite folosirea lui in firme ca cea unde lucrez eu, adica cu protectie impotriva spionajului industrial ( nu este permis accesul cu aparat foto sau telefon cu camera).

Un lucru pe care il cunosc purtatorii de casca si manusi (moto, ATV,etc). Tu rulezi cu moto sau ATV si suna telefonul (sau vibreaza). Trebuie sa opresti, sa-ti scoti casca si manusile si de obicei pina raspunzi, celalalt s-a saturat si a si inchis. Cu Sonimu` n-ai treaba. Are volumul 110dB!!! si tastele deajuns de mari ca sa poti apasa cu manusi. Motocicleta mea are 95dB (limita maxima permisa in EU). Eu pot vorbi "liber", cu casca pe cap, pina la 40Km/h. Peste 40, nu ma mai aude interlocutorul din cauza vijiitului vintului (Sonim-ul are doua microfoane directionate pe 180°).

Si asta pe orice vreme, pe SKIJET, pe santier linga "picamer", in caiac sub cascada sau in furtuna de nisip.

Nu spun ca este perfect, spun doar ca este perfect PENTRU MINE.

 

 

Asa sta el la mine pe "motor"

Editat de Patrolator

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SONIM XP-3 Waterproof

 

BMW F650 :grin:

 

Am un rucsac pt rezervor pentru motorul asta. Complet si cu suport pentru harta si husa de ploaie.

Ai avea nevoie de el?

Mi-a ramas de la BMW-ul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SONIM XP-3 Waterproof

 

BMW F650 :grin:

 

Am un rucsac pt rezervor pentru motorul asta. Complet si cu suport pentru harta si husa de ploaie.

Ai avea nevoie de el?

Mi-a ramas de la BMW-ul meu.

 

 

Multumesc de intrebare, dar am si eu rucsac. L-am folosit numai de 2-3 ori, iar acum, de cind cu Patrolu`, motorul a "picat" pe locul II, deci sansele sa folosesc rucsacul de sa-l distrug (si sa-mi trebuiasca "rezerva") sint aproape ZERO. In orice caz, incearca sa-l vinzi, pt. ca face o gramada de bani (iti mai iei de el o sufa, un ochet, ceva...).

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare