Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila


Ninja

Postări Recomandate

Am cumparat vineri doua Alan 42 Multi - statii CB portabile, pentru a le folosi la o deplasare in strainantate, cu niste prieteni care nu au statie CB "fixa" pe masina.

 

Surpriza a fost enorma cand le-am incercat astazi - conectate la bateria masinii cu adaptorul livrat si folosind antena din pachet - nu bat mai mult de 150-200m!!!

Mi se pare incredibil pentru ca am folosit anterior niste walkie-talkie de la TTi cu care am vorbit din masina la distante de 2-3 km si nu ma asteptam la asa ceva!

Am lasat una din statii sa scaneze canalele - sa vedem daca prinde ceva, NIMIC (ma rog, poate pentru ca e duminica nu se joaca lumea la butoane:) )

Am verificat sa nu fie trecute pe low power - nu erau. Am verificat sa fie ambele in aceeasi banda de frecventa - ambele in EC. Ne-am jucat pe mai multe canale- aceeasi distanta incredibil de mica.

 

De la ce poate fi problema? Avand in vedere ca raza lor declarata de acoperire este undeva intre 3-5 km, chiar cu ecranarea pe care o da masina, tot ar fi trebuit sa bata macar 1km daca nu mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

Daca nu conectezi si o antena exterioara ,la alan 42 , nu o sa obtii nimik.Este absolut normal pentru o statie de unde scurte( banda de 10m ), habitaclul masinii functioneaza ca o "cusca faraday".Pmr-ul de care vorbesti ca bate 2 Km merge pe frecventa de 466 mhz , unde UHF, cu lungime de unda mult mai mica(~50cm) si nu sant afectate asa dee rau.

pentru alte nelamuriri mai avem pe aici radioamatori care pot sa te lamureasca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

Nu vreau sa contrazic, dar le-am incercat si afara din masina, cu acelasi rezultat. Le-am incercat si cu acumulatori - 100m bataie.

Dupa parerea mea (de novice, e adevarat) nu se poate ca o statie care debiteaza 4W in FM si 1W in AM sa nu bata macar la limita razei vizuale.

Nu are sens sa produca si sa vanda astefel de statii - care sunt denumite portabile- daca nu fuctioneaza decent cu antena din dotare.

Am vazut pe un alt forum ca cineva a vorbit intr-adevar cu ele la 4-5 km distanta cu antena proprie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

In interiorul masinii nu vei emite mai mult de cateva sute de metri, maxim 1km fara antena exterioara.

Ciudat e ca nu lucreaza afara. 5km e mult, dar 2-3 tot merge.

Vezi si ce tensiune ai avut la alimentare. Multi fac greseala si folosesc 6 acumulatori. Vezi ca trebuie 8. De asta ai 2 carcase, una pt. acumulatori si una pt baterii. Bateriile au 1,5V iar acumulatorii 1,2V. Dar chiar si asa 100m e prea putin.

Undeva e o problema.

In ceea ce priveste distanta, mai importanta e antena decat puterea.

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

Salut,

Irinia sortii face ca astazi si eu sa fi cautat sa achizitionez o statie portabila Alan 42 in ideea ca este mai usor de utilizat atunci cand este "montata" pe o masina de tura.

Intrebarea mea este daca merita sa achizitionaz acest model? Poate sa-mi recomande cineva un produs similar, adica tot o statie portabila?

 

@ninja: de unde ai achizitionat statiile? eu am gasit in Bucuresti si vrea sa evit sa dau banii pe ceva nefunctional

 

multumesc,

Andrei

Range Rover Classic V8

The Dakar; a challenge for those who go - a dream for those who stay behind / Thierry Sabine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

Eu am dus frumos statiile inapoi la magazin si mi-au fost returnati banii, fara extra comentarii. Din acest punct de vedere, jos palaria.

Nu recomand nimanui aceste statii, nu pot fi numite nici macar gadgeturi, iar performantele lor declarate pe siteuri sunt niste minciuni ordinare.

Este posibil sa functioneze mai bine cu o antena externa CB, dar atunci dispare portabilitatea, si ele sunt vandute ca statii portabile. Sunt lucrate cu picioarele, desi sunt facute in Malaesya nu in China. Una dintre cele doua pe care le-am cumparat avea un fir de par in interiorul displayului, cealalta avea zgarieturi pe carcasa. NU aruncati banii pe asa ceva! Sunt luate tot de la un magazin din Bucuresti, pentru fair play nu dau numele - oricum nu magazinul e de vina pentru cum sunt facute si ce pot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

Eu folosesc de ceva timp Alan42 si sunt destul de multumit, dar nu maxim. Ca si statie portabila este zero, PMR-urile sunt incomparabil mai bune, mai ales in locatii ecranate, cum ar fi in masina, sau printre cladiri. Eu am facut chiar un test comparativ intre PMR-uri Alan G7 si CB Alan 42 si pot spune ca in conditiile de mai sus, PMR-urile sunt net superioare. In camp deschis sunt cam la fel, poate chiar mai bune Alan 42, dar cu conditia sa fie camp deschis, situatie in care nu prea se regaseste un utilizator de asa-ceva. Cit priveste conectarea la o antena externa, performantele lui Alan 42 sunt identice cu ale oricarei statii pentru aceasta frecventa, avantajul fata de acestea fiind dat de dimensiunile reduse si de posibilitatea de a putea fi mutata cu usurinta de pe o masina pe alta. Un produs similar cu Alan 42 este Intek H-520, care dispune de un display mai mare si mai multe functii, dar performantele sunt identice, iar din punct de vedere constructiv, prefer oricand Alan-ul. Ca si concluzie, pentru vorbit intre doua masini fara a mai instala antene, sunt mult mai bune PMR-urile, se aud mai clar, nu au squelch, sunt mai mici, mai usoare, mai simplu de folosit. Creed ca un pic de documentare prealabila ar fi ajutat la o achizitie mai potrivita in acest sens, statia Alan 42 nu are nici o vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

Foarte bine punctat comentariul lui suzuker. Ca statie portabila, eu zic portabila deoarece o poti muta foarte usor de pe o masina pe alta, 42-ul folosit cu antena exterioara, este o statie CB decenta si fara a-ti face probleme de genul unde o montezi. Cu antena proprie, nu te poti lauda ca ai statie pe masina. Nu-i fac reclama, dar maine trebuie sa-i cumpar si la fiica-mea una.

Rubicon 2.8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

Daca ai gasi tot timpul pe cineva care sa explice asa de simplu si clar ceea ce a explicat Suzuker, ar fi bine. Eu am orbecait pe internet - evident nu unde trebuia- si nu am gasit aceste informatii. Am constatat insa ca exista probabil 3 sau 4 firme care comercializeaza astfel de echipamente si care au invadat internetul cu zeci de site-uri care te conduc la aceleasi adrese - desteapta treaba.

Dau exemplu textul de prezentare pentru Alan 42:

 

Statie Radio cb 27 mhz, Midland Alan 42 , pentru Autoturisme si Dube in special. Statie Radio de dimensiuni mici . Acesta statie radio cb se poate conecta si la o antena montata pe exterior cu montura fixa sau magnet sau poate functiona foarte bine cu antena cb proprie. Cu antena ei distanta de lucru este de 3-5 km, cu antena montata pe autovehicul( montura fixa sau magnet ) bate 10-15 km. Este prevazuta din fabrica cu adaptor pentru mufa de bricheta de 12v .

Generalitati statie cb portabila , statie tir portabila Alan 42

Canale 40 AM/FM

Gama de frecventa 26.965 - 27.405 MHz

Controlul frecventei PLL

Tensinue de alimentare13.2 Vdc ± 15%

Dimensiuni 70(W) x 140(H) x 30(D)mm

Greutate 220gr

 

Acest text se regaseste pe aproape toate aceste site-uri. Ce intelege un incepator/nestiutor citindu-l? Mie corect mi s-ar fi parut sa te intrebe vanzatorul: ce vrei sa faci cu ele? Uite aia si aia vreau. Nu sunt bune pentru aia dar sunt bune pentru cealalta. Dar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

Depinde de vanzator :wink:

Ce ma surprinde e ca una avea un fir de par la ecran si cealalta era deja zgariata. Sigur erau noi?

Foarte corect ce spunea Suzuker, ce ar mai fi de adaugat e ca exista antene after-market pentru ele, mai lungi si cu un usor castig in performante. Suzuker chiar avea una asa.

Nu am fost niciodata adeptul portabilelor, si am mai spus-o de cateva ori.

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

Ninja scrie "Daca ai gasi tot timpul pe cineva care sa explice asa de simplu si clar ceea ce a explicat suzuker, ar fi bine."

Acesta este scopul, idealul unui forum care se respecta.Restul e cancan. Scuze ptr. of !

Rubicon 2.8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

Depinde de vanzator :wink:

... ce ar mai fi de adaugat e ca exista antene after-market pentru ele, mai lungi si cu un usor castig in performante. Suzuker chiar avea una asa.

...

antena aftermarket aduce un castig substantial, dar asta e valabil tot pentru exterior, in plus, dupa ce i-am pus antena asta, statia arata asa:

http://a.imagehost.org/0357/alan_42.jpg

 

In alta ordine de idei, despre portabile s-a mai discutat pe forum in topicul asta http://forum.club4x4.ro/viewtopic.php?f=82&t=7833 , asadar Ninja, daca aruncai un ochi pe forum, cred ca te lamureai cum sta treaba cu portabilele CB

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

Ce poveste nefericita :roll: Totusi nu imi vine sa cred ca iti bateau doar 200m.. eu am una care o tin de backup, dar de cele mai multe ori mi se intipla ceva cu statia mobila si ajung sa o folosesc pe asta mica, si m-am descurcat de fiecare data.. chiar si cu antena ei din masina poate sa bata cam 1km, iar cu antena externa, merge ca orice alta statie de 4w. Singura problema mi s-a parut difuzorul ei, abia se aude, dar daca ii pui unul extern, calitatea audio este f. buna.

In alta ordine de idei, gindidu-ma cum ati reusit sa comunicati la numai 200m, vreau sa intreb cum ati actionat squelch-ul ? ca daca il dai la maxim, evident ca nu mai receptionezi nimic. Iar daca erau defecte, ma gindesc ca aveau ceva la antena.... le-ati probat pe vreuna cu antena externa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

@ tudop

 

Le-am incercat cu squelch-ul activat doar cat sa nu se auda fasaitul acela, probabil cam 1/3 din cursa potentiometrului. Le-am incercat langa parcul Herastrau, pe soseaua Nordului, o masina la restaurantul de langa ambasada chineza si una in apropiere de Tratoria Il Calcio - la aceasta distanta nu se "prindeau" una pe cealalta. Am folosit varianta de alimentare de la bateria masinii - cablul care mai are si o conexiune pentru o antena externa. NU le-am folosit decat cu antenele din dotare. Difuzorul este intr-adevar slab, dar tinand statia langa ureche in pozitia de emisie, cu volumul dat la maxim este acceptabil.

 

Admit ca o parte din vina pentru problema imi apartine, pentru ca nu m-am documentat suficient inainte de a le cumpara si am avut asteptari care nu aveau nici o legatura cu ce puteau statiile respective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

@ tudop

 

........ .. Am folosit varianta de alimentare de la bateria masinii - cablul care mai are si o conexiune pentru o antena externa. NU le-am folosit decat cu antenele din dotare. Difuzorul este intr-adevar slab, dar tinand statia langa ureche in pozitia de emisie, cu volumul dat la maxim este acceptabil.

..

Ai avut un pic de noroc,Cand se conecteaza adaptorul de masina antena proprie nu mai are efect decit eventual sa f..ti statia .

Chiar si scrie pe undeva in manualul de utilizare asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

Am fost la Baia Mare. Pe sau in masina mi-am luat 42-ul cu antena exterioara magnetica, fixata pe mijlocul capotei motorului. In asa zisa caravana a bucurestenilor nu au fost probleme de emisie-receptie. Pe traseu, in munti , lucrurile au stat putin altfel, dar se pare ca probleme au avut colegii. Surpriza, o mare surpriza am avut-o duminica la plecare. Fiind singur, o setez pe 22. La 19 km de Baia Mare spre Dej, incepe un dialog foarte interesant: ba te-ai scult, hai sa vedem cine mai e pe felie,... mergem sa vedem si noi trialul?Si mai vorbesc ei ce mai vorbesc si intru si eu in vorba si le spun unde e trialul.Mi-au multumit, deci m-au auzit . Si-i intreb unde sunt . Erau simplii turisti cu statiile pe 22, nu aveau habar de 16,Erau la Suior, locul de cazare al participantilor la eveniment. Pe sosea distanta intre mine si ei de cca.50 km. Pe scurtatura ceva mai mica, dar suficienta. Probabil si plafonul de nori foarte jos a favorizat transmisia. Lui fiica mea i-am luat si ei una si din comoditate nu si-a montat antena exterioara si am putut conversa pana in 200m, fiind in masini.

Rubicon 2.8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

Eu m-am jucat un pic cu un Alan 42 si cu o alta statie portabila, insa nu-mi mai aduc aminte numele (nu era Intek si nici TTI, in orice caz). Le-am incercat si cu antena exterioara (la vremea aia niciuna nu era calibrata!), pe masina, si fara. Cu antena a mers pana in 4-5 km (pe centura Buc). Fara antena, ne auzeam pana in 1,5-2 km.

Frate-meu si-a luat Alanul, eu nu am luat-o pe cealalata (prea era marca nashpa - nu gasisem mai nimica nici pe net). Acum cred ca o sa-mi iau si eu un Alan 42.

“E mult mai usoara dezintegrarea unui atom decat a unei prejudecati” - Albert Einstein
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

am si eu o rugaminte si sper sa nu se supere nimeni ca am postat aici,am primit o statie portabila albrecht AE 2200 si are antena ei dar nu bate distanta mare si as vrea sa pun o antena externa dar am inteles ca trebuie un adaptor antena ,acum daca poate sa ma ajute cineva de unde pot sa cumpar acel adaptor sau daca are cineva de vinzare.Am cautat pe net dar nu am gasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

Am cumparat vineri doua Alan 42 Multi - statii CB portabile, pentru a le folosi la o deplasare in strainantate, cu niste prieteni care nu au statie CB "fixa" pe masina.

 

Surpriza a fost enorma cand le-am incercat astazi - conectate la bateria masinii cu adaptorul livrat si folosind antena din pachet - nu bat mai mult de 150-200m!!!

Mi se pare incredibil pentru ca am folosit anterior niste walkie-talkie de la TTi cu care am vorbit din masina la distante de 2-3 km si nu ma asteptam la asa ceva!

 

Nu e nici o problema, e normal. In CB marimea conteaza ;) Statiile TTi merg undeva pe la 400 Mhz, deci antena pe care o folosesc poate fi mult mai mica.

Mai cumpara si niste antene de minim 1.5m cu montura magnetica si o sa vezi diferenta de performanta

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

Eu folosesc de ceva timp Alan42 si sunt destul de multumit, dar nu maxim. Ca si statie portabila este zero, PMR-urile sunt incomparabil mai bune, mai ales in locatii ecranate, cum ar fi in masina, sau printre cladiri. Eu am facut chiar un test comparativ intre PMR-uri Alan G7 si CB Alan 42 si pot spune ca in conditiile de mai sus, PMR-urile sunt net superioare. In camp deschis sunt cam la fel, poate chiar mai bune Alan 42, dar cu conditia sa fie camp deschis, situatie in care nu prea se regaseste un utilizator de asa-ceva.

 

Ai dreptate, dar din nou avem acelasi vinovat: antena. Nu vrei sa stii cit de bine poate functiona un G7 cu antena cu suport magnetic de 40-50 cm (varianta ilegala din pacate). Eu la Alan-ul meu am cumparat o antena portabila de 60 cm, ca aia stock (20 de cm) cred ca au dat-o sa nu arzi finalul daca emiti fara antena :P

Cu antena asta de 60 cm am vorbit in conditii de munte si relief accidentat la 4-5 km (statia se alimenta din pack-ul de 8 acumulatori, deci vreo 10V, deci putere de emisie undeva pe la 3W), ceea ce nu cred ca o sa reusesti cu niste PMR-uri.

 

Later edit: recordul personal cu Alan 42 stock, este de 50 de km, cu masina pe loc (motor oprit) , la cimpie. Antena este Midland S9.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

Eu am dus frumos statiile inapoi la magazin si mi-au fost returnati banii, fara extra comentarii. Din acest punct de vedere, jos palaria.

Nu recomand nimanui aceste statii, nu pot fi numite nici macar gadgeturi, iar performantele lor declarate pe siteuri sunt niste minciuni ordinare.

Este posibil sa functioneze mai bine cu o antena externa CB, dar atunci dispare portabilitatea, si ele sunt vandute ca statii portabile. Sunt lucrate cu picioarele, desi sunt facute in Malaesya nu in China. Una dintre cele doua pe care le-am cumparat avea un fir de par in interiorul displayului, cealalta avea zgarieturi pe carcasa. NU aruncati banii pe asa ceva! Sunt luate tot de la un magazin din Bucuresti, pentru fair play nu dau numele - oricum nu magazinul e de vina pentru cum sunt facute si ce pot.

 

Comentariul meu vine cam tirziu, dar Alan 42 e practic cea mai buna statie portabila pe care o poti gasi. Mai ai o singura varianta, Intek 520, dar care e mult mai insesibila. Eu am statia de aproape 2 ani de zile si sint extrem de multumit de ea pentru ca o pot plimba pe mai multe masini si o pot folosi in regim de statie portabila. Insa din nou: antena face diferenta!

 

Later edit: suzuker, de unde ai luat antena ta, aia din poza?

Eu am luat-o din UK de la Thunderpole.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

Iertati-mi off-ul, dar vreau sa ma lamuresc! Am inteles ca tot ce trece de 4W e ilegal (nu de alta dar nu vreau sa am probleme cu organele :grin: ) Mai e vre-o problema daca statia are 4W si iti pui amplificator ( de 100 sa zicem....)?

Vitara 1.6 8v `92 / 2 usi

Skoda Octavia II 2.0 TDI 140CP :y

Opel Agila 1.2 16v(nebune) 2002 - (Bestia nevestei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

Later edit: suzuker, de unde ai luat antena ta, aia din poza?

Eu am luat-o din UK de la Thunderpole.

De la Gepetto, pe vremea cind se ocupa cu antene si statii.

 

@kaesar: :ha: Reciteste intrebarea si o sa razi si tu :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu Alan 42 Multi - CB portabila

 

Iertati-mi off-ul, dar vreau sa ma lamuresc! Am inteles ca tot ce trece de 4W e ilegal (nu de alta dar nu vreau sa am probleme cu organele :grin: ) Mai e vre-o problema daca statia are 4W si iti pui amplificator ( de 100 sa zicem....)?

 

Strict legal da. Mai ia in calcul ca un amplif de 100W suge si el ceva curent (~ 10A).

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare