Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

performante obtinute cu statia din dotare


suzuker

Postări Recomandate

Propun un topic in care cei care doresc, pot impartasi performantele obtinute cu statiile mobile, dar pe care i-as ruga sa detalieze cite ceva si despre echipamentul folosit, locatie, conditii meteo, locul de montare al antenei, SWR sau alte detalii care ar putea parea interesante. Eu nu ma pot lauda cu mai mult de 30Km obtinuti la campie, deoarece folosesc o antena modesta pe care am preferat-o datorita lungimii (Sirio Carbonium 27). Am dat in ea cu statia Alan 42 legata la un amplificator de vreo 100W, antena fiind montata in bara fata, cu doar vreo 20cm deasupra plafonului.

Foto: antena in cauza, dar montata pe vitara, cu talpa magnetica (performante foarte slabe).

http://h.imagehost.org/0225/antena_mea_sirio_27.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: performante obtinute cu statia din dotare

 

Eu am o statie Team de care nu am auzit, cu afisaj stricat nu vad pe ce canal ma aflu, dar stiu ca are 5w si o antena Midland lunga cu talpa magnetica pe care o tin pe singura portiune cu tabla pe care o are freelanderul in 2 usi, intre trape si hardtop, in dreptul tetierei..

Recordul l-am obtinut luni cand am coborat Transfagarasanul catre Sb, eram la acel rond(eram pe 16), am numarat canalele pana la 22 si am cerut o proba sa fiu sigur. Mi-a raspuns unul de la Balea Lac si mi-a cazut fata.. l-am mai intrebat o data... Il auzeam super clar. Nu stiu ce distanta e, dar stiu ca e..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: performante obtinute cu statia din dotare

 

Alan 42 stock (nici macar deschise toate cele 400 de canale) + antena Midland S9 (1.6m) + o masina cu plafonul mare (nu jimny) si antena acordata.

Record personal: 50 de km la cimpie, cu masina oprita si motorul oprit (putere de emisie 3,5W).

Mai am o antena Albrecht Handhelp luata de aici: http://www.thunderpole.co.uk/midland-42-essentials.html

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: performante obtinute cu statia din dotare

 

Din varful Parangului Mic am conversat cu un tip din Ciuperceni, si amandoi ne receptionam foarte bine unul pe altul. Nu m-am lamurit daca era Ciuperceni la sud-vest de Targu Jiu (estimez la 70 de km de mine in linie dreapta) sau Ciupercenii de Oltet, aproape de Polovragi(la 55-60 km). E mai probabil ca a fost prima varianta, ca intre mine si Ciupercenii de Oltet era o mare parte din masivul Parang, chiar daca eram la cam 2000m altitudine. Vremea era perfecta, nici un nor pe cer. Statia e TTI TCB 660, antena Sirio Performer 1000 de (2 m), montata pe partea laterala a Samuraiului.

 

Cu o alta ocazie, la Ursici, am discutat, si Bullbar si eu, cu grupul cu care trebuia sa ne intalnim. Noi eram la circa 30 km de Calan (distanta pe drum) in muntii Orastiei, iar ei ziceau ca sunt la randul lor pe la vreo 10 km de Calan in sens opus, undeva intre Calan si Hunedoara. In linie dreapta estimez cam 30-35 km.

 

Ca receptie am auzit pe unii mult mai departe, ca sus in Ranca ii auzeam mai bine pe bulgari decat il auzeam pe Bullbar (el avea antena desurubata si nu stia:) ) Bulgarii aia cred ca au statii tare puternice, ca nu scapi de ei ca de raia capreasca, si parazitau taman canalul 16. Nu am incercat sa si vorbesc cu ei, imi uitasem dictionarul acasa.

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: performante obtinute cu statia din dotare

 

Bulgarii aia cred ca au statii tare puternice, ca nu scapi de ei ca de raia capreasca, si parazitau taman canalul 16. Nu am incercat sa si vorbesc cu ei, imi uitasem dictionarul acasa.

Am inteles ca pe frecventa aia e o statie de taxiuri din Ruse. Ii auzeam si duminica de la Calugareni.

 

 

On-topic: N-am facut proba in camp deschis niciodata, dar conversez cu Babone dintr-o parte in alta a Bucurestiului (din Ghencea la Piata Delfinului) fara nicio problema.

Statia este Midland Alan 8001, antena Sirio 4000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: performante obtinute cu statia din dotare

 

O transmisie buna tine de mai multi factori:

Puterea statiei ....cu cat mai mare cu atat mai buna

antena calibrare+pozitionare.....un SWR cat mai mic, spre 0 si pozitionare , cat mai aerisita si pe cel mai inalt punct al caroseriei

conditii meteo cer senin si noapte, este cel mai bine, este liniste in frecventa si se propaga bine undele

obstacolele dintre antene si Inaltimea.....in oras scade distanta de comunicare, in camp deschis....este ff bine, iar daca unul dintre vorbitori se afla in varful muntelui....acela are acoperire ff mare.

 

 

In cazul meu performantele au fost:

 

In camp deschis ....de la Carrefour militari la Metro Pitesti...in unda directa.

In regim de propagare....din Danemarca la Suceava... (propagarea este un fenomen din ce in ce mai des intalnit...ceea ce nu inseamna ca este bine.)

 

De pe dealul Moraresti (pe dealu negru, traseul pitesti-rm valcea) pana la Caineni mari...aprox. 80 km pe valea oltului.

 

 

dotari:

 

 

Statie TEAM

Microfon cu ecou si amplificator de modulatie TEAM

Antena President Colorado

Amplificator de 150watts

SWR 1.3

 

bafta si ne auzim in eter :D

In viata este bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

OMUL DE ONOARE DOAR O VORBA ARE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: performante obtinute cu statia din dotare

 

Ca receptie am auzit pe unii mult mai departe, ca sus in Ranca ii auzeam mai bine pe bulgari decat il auzeam pe Bullbar (el avea antena desurubata si nu stia:) ) Bulgarii aia cred ca au statii tare puternice, ca nu scapi de ei ca de raia capreasca, si parazitau taman canalul 16. Nu am incercat sa si vorbesc cu ei, imi uitasem dictionarul acasa.

 

S-ar putea sa fie un dispecerat de taxi. Daca te duci prin nord o sa-i auzi pe ucraineieni. Astia emit cu sute de W lejer :ce

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: performante obtinute cu statia din dotare

 

ceea ce auziti voi in limba slava, si de sex feminin ....este Natasha de la o firma de taxi din Moscova.....ne cauzeaza mari probleme pe propagare.

In viata este bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

OMUL DE ONOARE DOAR O VORBA ARE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: performante obtinute cu statia din dotare

 

Statia Intek 520 - antena Sirio 5000 turbo de 195 cm montata pe portbagajul de pe plafon + amplificator de 100W de emisie si receptie. Maximum am reusit cam 60 de km acu doi ani La Gura Humorului cand am ramas dejantat pe munte fara semnal la mobil la 3 noaptea. Am Vorbit cu un sofer de tir care dupa cum am inteles de la el era cam la 60-65 km de noi, l-am rugat sa sune la organizatori si asa am luat legatura cu ei sa trimita ajutor. Daca nu batea statia atata inoptam pe munte. Eram cu Bogdan4x4 (Dumnezeu sa-l odihneasca in pace) , Cristiblondu si Orlando.

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: performante obtinute cu statia din dotare

 

Statie Jopix Omega -Zolameister.......si Goganu....nu stiu ce statie are....dar noi eram undeva in zona Poiana Sarata iar Goganu cu gasca sus pe partia Sorica in Azuga......si ne-am conversat bine mersi tare si clar... :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: performante obtinute cu statia din dotare

 

Statie Jopix Omega -Zolameister.......si Goganu....nu stiu ce statie are....dar noi eram undeva in zona Poiana Sarata iar Goganu cu gasca sus pe partia Sorica in Azuga......si ne-am conversat bine mersi tare si clar... :grin:

Offtopic: Vedeti acum ce bine e ca ne-am ales canalul 16 pt comuniicatie intre offroadisti? :h5

Ontopic: cam citi km ati estimat ca era intre voi in linie dreapta? (Goganu ce statie ar putea sa aiba... o zdreanta :ha: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: performante obtinute cu statia din dotare

 

Cu un Albrecht 6690 si cu antena Sirio 4000 , aud de pe dealul de langa Zalau ( 600 m altitudine ) fara probleme , pe cei de la intrarea in Cluj dinspre Oradea ("colegu' vezi ca ai radar la Floresti !" sau "nunta mare la Gilau" :grin: ) Sunt vreo 70 km in linie dreapta. Antena e cu talpa magnetica si o tin pe mijlocul pavilionului.

P.S.In Romania sunt permise amplificatoarele ?

0745634366
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: performante obtinute cu statia din dotare

 

P.S.In Romania sunt permise amplificatoarele ?

Nu. Nicaieri nu sunt permise amplificatoarele.

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: performante obtinute cu statia din dotare

 

Cu un Albrecht 6690 si cu antena Sirio 4000 , aud de pe dealul de langa Zalau ( 600 m altitudine ) fara probleme , pe cei de la intrarea in Cluj dinspre Oradea ("colegu' vezi ca ai radar la Floresti !" sau "nunta mare la Gilau" :grin: ) Sunt vreo 70 km in linie dreapta. Antena e cu talpa magnetica si o tin pe mijlocul pavilionului.

P.S.In Romania sunt permise amplificatoarele ?

 

Interesant ar fi sa vezi daca te aud si ei. De receptionat, receptioneaza toate. La urma urmei, pe receptie functioneaza exact ca si un radio. Tiristii mai mult ca sigur ca sunt dotati cu amplificatoare, microfoane cu ecou etc. Este un nene, pe numele lui Jean de la Moraresti (parca) undeva prin zona Dealu' Negru intre Rm. Valcea si Pitesti. Toti tiristii il cunosc. Pai l-am receptionat pe omul ala, pina la intrarea in Sibiu, si putin dupa. Sunt convins ca nu are in dotare doar o statie de 4w :grin:

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: performante obtinute cu statia din dotare

 

Intr-adevar , am tot incercat sa ma fac auzit de cei de la intrarea in Cluj si nu mi-au raspuns...

In schimb am comunicat foarte bine cu un amic cu acelasi tip de statie dupa ce ne-am despartit la Scrind-Frasinet , el a luat-o spre Bologa , iar eu spre Margau - Huedin si ne-am auzit pana am ajuns amandoi la E60 desi erau intre noi o gramada de dealuri.

0745634366
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare