Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Apelare 112 in afara ariei de acoperire?


pinti

Postări Recomandate

Re: Apelare 112 in afara ariei de acoperire?

 

Intrebare se poate apela 112 daca ne aflam in afara ariei de acoperire(nu am semnal la GSM)?

 

daca ai semnal macar intr-una din retele de telefonie (nu neaparat cea la care ai abonament) da

 

 

din cauza asta si scrie pe ecran "Emergency call only"

 

 

daca nu ai semnal in niciuna din retele ... evident, nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Apelare 112 in afara ariei de acoperire?

 

Intrebare se poate apela 112 daca ne aflam in afara ariei de acoperire(nu am semnal la GSM)?

 

Nu poti suna daca nu ai semnal de la nici o retea de telefonie mobila. Pt cazurile astea sint bune statiile radio.

 

Sau un telefon prin satelit :grin:

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Apelare 112 in afara ariei de acoperire?

 

Este vreun canal de urgenta , in radio ?

Stiu ca se infiintase ceva......

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Apelare 112 in afara ariei de acoperire?

 

Canalele de emergency in CB sunt 9 si 19. Este bine sa nu le folositi pentru traficul curent.

73 de adi - yo2bt ...altfel spus - TOATE CELE BUNE :hi

ORCA - Off Road Club Arad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Apelare 112 in afara ariei de acoperire?

 

Functioneaza acest canal 19 si in Romania? Eu tare am impresia ca nu asculta nimeni... Poate stie cineva mai bine, dar, din cate am discutat cu pompieri si politisti, nu...

 

A mea statie, are un buton rosu sub care scrie Emergency. Cind il apas, sare direct pe 19. Ceva protocoale internationale sunt; acuma ca nu le asculta ai nostri ... Oricum, politisti primesc directionarea de la un dispecerat, dispecarat care asigura monitorizarea. Mai mult ca sigur ca majoritatea politistilor nu stiu in ce mod a fost primit apelul.

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Apelare 112 in afara ariei de acoperire?

 

Da, absolut, protocoale internationale exista, sunt convins, DAR, din cate stiu, ai nostri nu stau pe acest canal si nici nu ar lua, deocamdata, in serios solicitarile, caci stim si noi ce spiritual e romanul si cum "pune" el bombe peste tot. Deci, practic, pe teritoriul patriei noastre... nu prea ai ce face cu el. Poti doar spera sa te auda altcineva...

"Umblati cu bine!"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Apelare 112 in afara ariei de acoperire?

 

Canalul de urgenta este bun. Ar ajunge direct la cel care te intereseaza(salvare/pompieri/politie)

Insa daca esti intr-o zona cu posibilitatea de a comunica in CB si sunt ascultatori , cred ca te-ar ajuta ca "releu" pt a transmite un mesaj urgent catre un telefon mobil sau catre servicile de urgenta in cazul in care la tine nu este semnal GSM.

Bine.. nu 10 din 10 .. dar macar jumatate... or fi

... undeva, candva, altundeva...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare