Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

problema antena radio


RobertAmbrozie

Postări Recomandate

Este evident ca antenele nu raman montate permanent pe masina , mai ales cele cu talpa magnetica si mai ales cele de pe masinile care nu stau in curti , garaje, sau alte spatii protejate. Motivul ? Foarte romanesc si bucurestean : hotii si vandalii . Asa ca , dupa utilizare se demonteaza antena si talpa ei si se depoziteaza in masina . Bine , bine , dar antena nu se foloseste si nu se monteaza la loc zilnic , asa ca in masina este prezent permanent un spic de antena de 145-160 cm care nu are un loc al sau si sta fie prin portbagaj , fie pe banchete , unde chiar nu are loc, si devine chiar periculos ca varful antenei sa ajunga la nivelul ochilor pasagerilor ( baza ei ( bobina) este mai grea si antena are tendinta sa stea cu varful cat mai in sus ...! ) .

 

De aceea intreb : a gasit cineva solutie la problema asta ? A imaginat cineva un sistem de prindere a spicului antenei pe langa plafon ? Eu am o idee in acest sens dar mi-ar trebui un mester care sa confectioneze din tabla de inox ceea ce ii desenez eu.

FAIR WINDS !

Mitsubishi Pajero 3,2DiD 2005

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: problema antena radio

 

Robert,

Ai urmatoarele variante:

1.Se monteaza pe rama portbagajului sau undeva pe bara fata un soport. De cate ori lasi masina mai mult timp in parcare, desurubezi antena si o pui in masina

2.Iei o antena cu talpa magnetica care o pui pe plafon si la fel ori o desurubezi ori o iei cu totul si o bagi in masina

 

La varianta nr 1 ia legatura cu Didone care are un mic atelier de modelat si sudat fieratanii ... sau te poti duce in orice atelier mecanic care iti poate face asemenea operatiune. Suportul nu trebuie sa fie neaparat de inox ...Se poate si din tabla mai groasa care sa fie vopsita!

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: problema antena radio

 

Cand n-o folosesc, tin antena cu tot cu spic in lungul masinii, in spatiul dintre scaune si prag, varful spicului ajungand pana in fata, iar bobina in spate, intre bancheta si prag.

Sta pe partea soferului ca sa nu am grija ca eventualii pasageri calca pe ea etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: problema antena radio

 

cred ca sunt situatii cand unele antene ajung si la 200 cm deci atunci chiar ii o problema pentru lasat in masina,eu cred ca ai putea sa iti fac un fel de "acoperis" de explu poti sa pui pe bara si sa o deschizi cu un lacatel si in ea sa fie antena..

0720059999

0756545953

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: problema antena radio

 

Atentie! la Mondoplast, am impresia ca accesoriile se vand separat (cabluri, mufe, monturi).

ARO 244, an 1997, motor L25

ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: problema antena radio

 

Cand n-o folosesc, tin antena cu tot cu spic in lungul masinii, in spatiul dintre scaune si prag, varful spicului ajungand pana in fata, iar bobina in spate, intre bancheta si prag.

Sta pe partea soferului ca sa nu am grija ca eventualii pasageri calca pe ea etc.

 

Eu am o antena de 1,75 m, cu talpa magnetica, pe care am cumparat-o initial pt off road, insa cu noile radare are utilitate si pe GolfV(scurt). Antena incape foarte bine in portbagaj, fara sa deranjeze cu nimic si fara sa pateasca nimic. Se curbeaza dupa portbagaj, iar cand o scot e la fel de dreapta. Asa ca nu are nimic daca o pliezi in portbagaj.

_______________________________________________

Salutari de la Cluj!!!

 

Viteazul meu = Mitsubishi Shogun 3000 V6 '92

 

Cristian Farcas

YO5PKN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: problema antena radio

 

Am prins doua barbete (cable ties ) de minerele plafon de la pasageri spate si fata dreapta , prin care trece antena , iar bobina sta numai bine in minerul dreapta de la bancheta suplimentara ( locurile 6-7 ) , asta pina va avea niste suporti dedicati - doua bucse cu burete in interior , in care intra antena - dezavantajos ca trebuie sa o scoti prin tragere , ca dintr-o teaca , operatie posibila comod numai prin spate , deschizind sopronul la spate ; sau trei furcheti cu burete intre falci , arcuite ca o penseta pe inchis , astfel ca poti sa o ridici in sus si ai scos-o .Sexavantaj ca poate sa scape bobina la un hop mai serios , ca e mai grea , sarind in sus ....( conduc cam nesimtit ca ma maninca criza virstei a doua ...)

Antena e de 2 metri , trancanica e patrol LWB .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: problema antena radio

 

Si eu cred ca un furchet lat , din tabla de inox , cu burete intre falci este solutia fixarii bobinei in plafon , lateral spate , imediat deasupra geamurilor ....

 

Voi realiza un astfel de suport si va voi arata poze . Eu talpa magnetica ( 16 cm ) o tin cu cablul infasurat in buzunarul spatarului scaunului stg fata .

( astfel fac si magneto - terapie la coloana :y! ) Spicul antenei ma deranjeaza deocamdata , dar cu ajutorul vostru am gasit cateva solutii temporare , pana la producerea furchetului .

FAIR WINDS !

Mitsubishi Pajero 3,2DiD 2005

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: problema antena radio

 

Au mai aparut si niste antene care seamana foarte mult cu cele ce se pun de obicei din fabrica pe masinile mici.Pentru a ramane si cu receptia radio FM iata un model triband: FM radio/CB/GSM.Daca nu as fi radioamator sa am nevoie de antene mari,pentru asa ceva as opta.

 

http://www.sirioantenne.it/prodotti_ant.php?idc=1008171255&idg=1008171169&idp=128

 

Desigur ca,dupa legea lungimii,antena asta nu va avea aceleasi performante cu una de 1.8m.

0744616745
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare