Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Antena comuna ?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Antena comuna ?

Doua statii CB pot functiona la receptie cu aceeasi antena ? Dar in cazul in care una e FM si cealalta AM ?Sint probleme de acord cu antena , de luat in considerare , insa functionarea e posibila ?
    Stiu ca majoritatea statiilor CB au scanare pe doua canale , stiu ca se nasc intrebari inutile ' la ce-ti trebuie ' ....
    Ultima editare de cos; 09.apr.2010, 10:06.
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Re: Antena comuna ?

La receptie se poate in principiu. De emis insa nu poate emite decat cate una.
    Nu exita diferente de acordare. Acordarea se face in functie de frecventa nu de modulatie.
    "Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford

Comentariu

Scanarea a doua canale (dual watch) mi se pare o functie foarte utila.De exemplu daca am iesi la o tura mai multe masini am sta pe canalul 16,dar cat timp suntem pe sosea putem trage cu urechea si pe 22.
      0744616745

Comentariu

Salutare!

Pe mine m-ar interesa daca pot inlocui antena radio a masinii cu o antena de CB, pe care sa o folosesc si pentru receptia radio. Exista filtre/splitere care sa permita acest lucru? E fezabila ideea?

Multumesc!
        ... BRAKES ARE FOR PUSSIES !..

Comentariu

exista aceasta posibilitate.

Daca cauti pe net la accesorii CB gasesti cu siguranta spliterul respectiv.
          Poti incerca si la MondoPlast pe Sos Alexandriei.

Succes
          Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi.

Comentariu

Pt. JOLLY ROGER

Exista un asemenea splitter pentru antena CB, este produs de ZETAGI model DX 27 (Atentie exista si varianta pentru TAXI), si costa cam 70 lei.
            Fișiere atașate
            De ce sa bei si sa conduci ? Mai bine fumezi si zbori !!!

Comentariu

Procesare...
            X

Sqreen | Runtime Application Protection