Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

montaj 2 antene

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• montaj 2 antene

Am tot cautat pe aici si nu am gasit un topic despre asta si-mi cer scuze moderatorilor daca gafez.

Dilema este asa: Cum se pot monta 2 antene pe 1 bucata statie.
    Sunt plusuri ? Dar minusuri?
    Exista stati speciale care pot face asta?

multumesc anticipat tutror
    Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...

Re: montaj 2 antene

Exista un sumator special pentru asa ceva.
    Prea multe nu stiu sa-ti spun pentru ca nu am testat niciodata,exista totusi o distanta minima la care se pot monta pentru a functiona corect,nu stiu exact care este dar am sa ma interesez.
    0744616745

Comentariu

In teorie s-ar putea monta, dar in practica nu prea pe o statie mobila. Mai mult nu vei avea nici un castig, iar costurile vor fi exorbitante vis-a-vis de aplicatia CB in sine.
      Daca ar fi viabila solutia s-ar folosi si in marina si in aviatie, etc., unde apliatiile radio au o alta insemnatate. Ori in practica, nu se foloseste solutia mai multor antene pt. statii mobile.
      Pentru statiile terestre insa este alta sitatie, si in special la armata poate ai vazut, unde se foloseau capurile de antene, dar si acolo povestea e lunga.
      "Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford

Comentariu

Stiu si eu cite ceva despre antene sinfazate , insa nu-i vad rostul in CB . Ba da , psihologic - si asta e cel mai important .
        Cum se spunea mai sus , costurile a doar doua antene depaseste una de calitate ; nu mai calculam si altele .
        ... sa fim corecti pana la capat !
        Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Se poate monta 2 antene pe aceeasi statie.
          exista un distribuitor de semnal ptr antene, lucru ce favorizeaza montarea celor 2 antene.
          mai greu este sa le reglezi pe cele 2 antene.
          am vazut montate astfel de 2 antene pe cateva camioane, clar exista un castig insa acest castig nu justifica munca si investitia.
          In viata este bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.
          OMUL DE ONOARE DOAR O VORBA ARE.

Comentariu

Un articol pe aceasta tema scris de un radioamator (Alex Farkas YO5AMF), gasesti la :
            http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=333

P.S. Am vazut pe camioanele de la Renault Magnum, montate cate 2 antene !
            Ultima editare de eddy71; 10.apr.2010, 21:35.
            De ce sa bei si sa conduci ? Mai bine fumezi si zbori !!!

Comentariu

Intreb asta pentru ca am vazut pe un camion in trafic si pe o celebra toyota rosie de pe aici de pe forum.

Initial am avut impresia ca 2 antene mai mici sunt mai eficiente decat una lunga.
              Din site-ul dat de Eddy ( multam ) inteleg ca totusi nu-s asa de scurte.

Poate totusi este un coleg ce a folosit chestia asta mai mult timp si ne poate da mai multe detalii.
              Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...

Comentariu

Procesare...
              X

Sqreen | Runtime Application Protection