Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce antena recomandati , prin padure

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Ce antena recomandati , prin padure

Postat în original de Yonutz Vezi post
    Pai eu pe acolo am reusit ...si n-am dat nici o gaura ca am descoperit un traseu de cabluri care mai suporta inca unul!
    Loc bun de statie in Y61 este imediat sub casetofon, daca ai acel compartiment cu clapeta!
    Acumaa...sa vedem daca lungimea cablului, din bord, pe traseul ce mi-l sugerezi, este suficienta. Acolo-i montata, in locul cutiei cu clapeta. Cu cateva modificari simple, am proptit-o tzapan! Alan 220 are dimensiunile unui casetofon, in pachetul de livrare continand 2 suporti de montare. Unul ca la orice statie, iar celalat precum o sina de casetofon pentru bord. Avand si difuzor frontal, este exact ce-mi trebuie!

Postat în original de atar Vezi post
    ..cele cu prindere magnetica nu se "calibreaza", tocmai pentru ca de cele mai multe ori li se schimba pozitia. (de obicei se monteaza pe plafon pe sosea, iar in off-road se muta pe capota).
    Pai as cam vrea sa scap de "talpa" asta...pune-o, scoate-o, mut-o...mi-am matuit vopseaua in locurile unde-o pun, mai ales pe sub parbriz si pe capota, deoarece aci se cam zdruncina, iar ca s-o pun sus, nu-mi ajunge cablul...
    Nu matale zisesi sa nu iau cablul ala mai lung, ca nu merge cu antena mea. Mai bine ti-l luam cu fortza si vedeam eu ce fac!! Chiar, as putea incerca sa pun un cablu mai lung?! In felul asta as putea s-o pozitionez sus, pe plafon, ca acolo-mi trebuie cel mai des. Pe capota o pun mai rar. Ce zici, imi dai un sfat!? Care-i lungimea maxima de cablu ce o pot pune intre antena si statie?! Cu un eventual "calibraj", va merge foarte bine...
    ..Si pentru amicul GPScu, spune cam ce solutzii ai, cu o antena ce sa nu se mai rupa!! (asta ca tot i-am umplut topicul si cu alte probleme...)

Sanatate!
    Sanatate si virtute, s-avem bani, s-avem ce....bea !!

Comentariu

Cablul ala e pentru prindere fixa nu pentru talpa magnetica.
      Talpa are cablul ei, care, cat e, asa ramane.
      "Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford

Comentariu

Postat în original de atar Vezi post
        "Rupi" sarma sau zona de baza cu bobina?
        Rup zona de imbinare intr-e bobina si sarma
        tel 0763325967

Club Sportiv x3m
        Valcea

Comentariu

Yonutz, tocmai azi, pe pipaite, am dat de manunchiul ala de fire, ce iese spre compartimentul motor...este exact ce-mi trebuie.Cat de curand, m-apuc de treaba...sa ma mai lase durerea asta de şale, ca m-am sucit si-s asa de-o saptamana...
          Multumesc de informatie, foarte utila, nici prin cap nu mi-a trecut sa incerc...."mai jos" !!!

Sanatate si virtute, s-avem bani, s-avem ce....bea !!

Comentariu

La Y61:

Pe dreapta, in compartimentul motor, la vreo 20cm. sub ABS, pe firewall e o para de cauciuc in care intra un manunchi de fire. Corespondenta in interior e sub torpedo (care trebuie scos), catre stalpul usii din dreapta.

Te poti intepa in para de cauciuc si sa bagi cablul pe acolo. Trebuie sa folosesti o remorca dinspre interior si multa "vasilica" la exterior (dinspre motor).

Prin manualele de service se recomanda folosirea unui segment de antena telescopica pentru mentinerea deschisa a gaurii pe parcursul operatiei, prin care te duci cu cablul, si pe care il recuperezi apoi prin interior (cauciucul ala e destul de afurisit, dar se inchide bine pe cablu).
            ... BRAKES ARE FOR PUSSIES !..

Comentariu

Procesare...
            X

Sqreen | Runtime Application Protection