Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Midland G7

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Midland G7

Salut! Am de ceva vreme 2 statii Midland G7 XT. Nu prea le-am folosit, pentru ca de obicei plec cu inca un amic in teren, si nu prea e nevoie de ele pe moto. Dar in week-end am strans o gaska mai mare, de vreo 20-25 de motoare, si am plecat spre Lacul Vulturilor. Acolo am descoperit cat de utile sunt, pentru ca pe o urcare mai abrupta, cei care erau mai incepatori in off-road, s-au blocat pe traseu, si ceilalti veneau peste ei. Asa ca o statie a ramas la baza, si eu cu cealalta eram aproape de varful urcarii, si confirmam bazei cand e traseul liber.
    Aseara am dat un search pe goagal, sa vad ce mai spune lumea despre ele, si am ramas uimit, ca cica sunt destul de bunicele. Eu le-am luat de la un magazin, fara sa stiu nimik, vroiam doar 2 statii sa comunic intre 2 mashini pe drumul spre mare. Am gasit pe un forum mai vechi o discutie, prin care se explica ca se pot modifica, astfel incat puterea lor sa creasca la 3W. Spuneau ca nu bat la distanta mai mare, insa se aud foarte clar. Si spuneau ca cea mai buna metoda, este configurarea 1 1 1 a jumperilor de pe placa, adica toti deschisi, si au atasat imaginea cu ei. Am demontat statia si m-am uitat in ea. La mine toti jumperii aceia au o sarma lipita intre ei. Prin jumper deschis sa inteleg ca trebuie sa dezlipesc de pe placa legatura aceea? Ca nu prea ma pricep la electronica, si nu stiu ce inseamna jumper deschis... Multumesc.
    Never drive faster than your guardian angel can fly...

Re: Midland G7

jumper-ul, din ce am inteles eu, este, ca sa zic asa, ca o priza de perete, dar cu trei gauri in linie (sa zicem 1-2-3), cu un stecher cu doi pini. poti infige stecherul in pozitia 1-2, sau in pozitia 2-3.
    Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

Asa stiam si eu, de aceea intreb care e faza cu cele 3 fire. Probabil ca prin eliminarea lor se deschid sau inchid niste circuite. Dar vreau sa stiu sigur, sa nu ma apuc sa dezlipesc firele si sa bulesc statiile.
      http://www.forum.magazin-online.ro/viewtopic.php?t=535
      http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=246653

Comentariu

pai eu inteleg ca nu trebuie sa elimini nimic.

muti doar contactul dintre 1 si 2 intre 2 si 3.

in poza ta nu vad clar cum sunt lipite acele punti (in mod normal jumper-ul este cu soclu si stecher). mie tocmai mi-a tunat un prieten statia Jackson II de la 4 W la 40 W, si a umblat si la un astfel de jumper.

vezi daca pe placa, unde sunt lipite acele punti, mai ai cate o gaura alaturi, la fiecare.

de fapt, cred ca cel mai bine ar fi sa te consulti cu un electronist.
        Ultima editare de giorgel; 07.sep.2010, 13:48.
        Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

De unde e cumparata statia?
          A impresia ca e deja "modificata" in 3W.
          "Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford

Comentariu

Sunt cumparate de la Carrefour. Sa inteleg ca asa arata "modificarea" ?

Comentariu

Da. Si se pare ca a fost modificata inainte. Am mai intalnit asta la un set luat din DEDEMAN.

Comentariu

OK. Multumesc mult. Pentru un alan 42 ce antena de masina imi recomanzi? Am vazut ca e si una care se monteaza direct pe statie, si spun ei ca ii dubleaza puterea, dar cred ca in interiorul masinii ramane tot inutila.

Comentariu

@Boieru:
                  - Midland G7 am si eu si intr-adevar unele statii vin deja modificate. Insa nu te gindi ca de la 0.5W la la 3W merge de 6 ori mai departe, ci doar maxim dublu.
                  - tot Alan 42 am si eu si sint deja in al treilea an cu Midland S9 cu suport magnetic. Cind am luat antena nu aveam 4x4, deci am un suport de 12cm care zboara foarte usor de pe plafon in padure. Iti recomand unul de 18 cm sau macar de 16
                  Puterea ramine tot aia, insa eu la Alan 42 am cumparat o antena de 60 de cm din Anglia ca sa o pot folosi si in regim mobil, nu doar portabil. Bate cam 5km asa, oricum e bine fata de 200m cu antena stock
                  Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Comentariu

Nu ma asteptam la modificari spectaculoase. Chiar am spus mai sus, ca am citit pe forumul unde am gasit detaliile depste modificare, ca nu se mareste distanta, ci se imbunatateste calitatea sunetului pe emisie-receptie. Si m-am gandit sa incerc modificarea, dar se pare ca e gata modificata.
                    Alan-ul o sa il folosesc in mashina de zi cu zi, adica un Mercedes C270, ca sa nu mai cotizez la radare, si pe motocicleta. Cand o sa imi iau si mashina de off-road, o sa pun pe ea o statie fixa, cu antena cu prindere serioasa, nu cu talpa magnetica. Faza e ca pe Mercedes nu prea as vrea talpa magnetica, sa stau mereu cu firele pe mashina. As cauta un suport mai elegant, prins bine in plafon, cu gaura pentru cablu de antena. Si la masina ma gandisem la o statie micuta, pe care sa o maschez in scrumiera, pentru ca nu sunt fumator si o tin degeaba, dar apoi am descoperit Alanu-ul si am decis ca e cea mai buna varianta, pentru ca pot sa iau statia oriunde cu mine, mai ales pe moto.

Comentariu

E buna ideea ta cu statie fixa pe masina de off-road, dar la cite iesiri fac eu, merge si asta magnetica.
                      Gaura aia in plafonul de la Mercedes trebuie facuta foarte profi, ca altfel vei avea infiltratii de apa, plus ca s-ar putea sa ai probleme cind vei vrea sa vinzi masina.
                      Alan-ul poti sa il folosesti si pe molocicleta cu hands free, insa nu stiu ce randament va avea statia, avind in vedere ca nu ai plan de masa.
                      Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Comentariu

Va rog sa renuntati la Off-topic.
                        Exista un topic deschis pentru Alan42, si s-a discutat si acolo despre utilizarea pe motor.

Comentariu

Procesare...
                        X

Sqreen | Runtime Application Protection