Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Compatibilitate PMR-uri

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Compatibilitate PMR-uri

Deschid acest topic in speranta gasirii unui raspuns la intrebarea: PMR-urile sunt compatibile intre ele sau nu?Trebuie sa fie acelasi model si acelasi producator?
    Am achizitionat mai demult un PMR Cobra model MT975.Are doar 6 canale dar are raza cea mai mare de acoperire adica de 12km in conditiile "cele mai" ideale.
    Este compatibil oare cu celelalte PMR-uri oare?Sau aceste walkie-talkie-uri trebuie sa aiba ceva specificatii anume sa fie compatibile?
    Voi ce PMR-uri aveti?Tot asa putine canale au?
    Sunt cumva si modele care comunica si cu CB-urile?
    Ultima editare de Astral; 11.sep.2013, 23:41.
    Urasc gropile ca mi se varsa berea.

Re: Compatibilitate PMR-uri

Banda PMR 446 MHz are 8 canale analogice (ecart de 12,5KHz), 16 canale digitale (FDMA, ecart 6,25KHz) si alte 8 canale digitale (TDMA, ecart 12,5KHz).
    Statiile PMR portabile au ori 8 ori 16 canale in functie de standardul pe care il folosesc. Ca doua statii PMR sa poata comunica intre ele, este necesar, in primul rand, sa foloseasca acelasi standard.
    Deorece numarul de canale se poate dovedi insuficient in anumite situatii, multi producatori ofera suplimentar posibilitatea codarii transmisiei, astfel incat, doua statii pot comunica intre ele doar daca au setate acelasi tip de codare si acelasi cod.
    In cazul Cobra MT975, ai la dispozitie un total de 121 Privacy Codes (in doua standarde). Si toate cele 8 canale

Ca sa imperechezi doua statii de la producatori diferiti ai nevoie sa setezi numai canalul (sa fie de acelasi tip, analog sau digital) si sa dezactivezi Privacy Codes.

Si NU, PMR nu poate accesa CB, sunt game de frecvente total diferite (446 MHZ fata de 27MHz).

Descarca manualul (daca nu-l ai) de aici:http://www.maplin.co.uk/cobra-mt975-...-radios-227299 si seteaza statiile corespunzator, dupa care incearca din nou comunicarea.
    It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER !

Comentariu

Am avut si eu problema asta de comunicare intre pmr-uri diferite si desi le potrivisem pe acelasi canal, nu a fost suficient si nu stiam ca mai sunt necesare si alte setari, dar Teddy a venit cu rezolvarea completa a problemei.

Multumim, Teddy !

Comentariu

Postat în original de Astral Vezi post
        Am avut si eu problema asta de comunicare intre pmr-uri diferite si desi le potrivisem pe acelasi canal, nu a fost suficient si nu stiam ca mai sunt necesare si alte setari, dar Teddy a venit cu rezolvarea completa a problemei.

Multumim, Teddy !
        Tin sa atrag atentia obligativitatii cunoasterii "sculei" din dotare pe baza manualului. Nu am studiat prea mult problema (nu m-a interesat in mod deosebit), dar, solutiile de "secretizare"(codare) a convorbirii pot sa difere de la producator la producator.
        Personal utilizez 4 PMR-uri identice analogice doar la pescuit pe malul Dunarii, unde distanta intre "pescari" poate fi destul de mare. Si nu m-a interesat foarte mult partea cu codarea-secretizarea convorbirii, in general e "liniste" in eter in zona aia.

Comentariu

Multumesc frumos de lamuriri Teddy.Informatiile sunt cat se poate de clare.
          Multumesc si de link-ul atasat,dar am manualul de folosire inca la Cobra,doar ca tre' sa-l rasfoiesc putin in cazul in care vreau sa ma,, imperechez'' cu alte PMR-uri.
          Doream doar sa aflu daca se pot sau nu interconecta intre ele daca sunt producatori diferiti,acum am aflat raspunsul.

@Astral : in legatura cu ce mi-ai scris aseara,adica citez: ,,Ooops.....esti pe forumul nostru din 2011 si inca mai confunzi CB cu PMR ?'' Raspunsul este: cred ca intrebarile mele au fost cat se poate de clare si nu cred ca reiese de undeva ca,confund CB-ul cu PMR-ul.Stiu foarte bine ce este fiecare in parte,deci nu am cum sa le confund si oricum nu cred,sincer,ca are vreo legatura cu data inscrierii mele pe acest forum.Sper ca nu te superi ca doar nici eu nu m-am suparat la cele scrise de tine,doar ca nu am inteles de unde ai dedus asemenea lucru.
          Am citit si cele 2 link-uri puse de tine.Multam'

PS:nu-mi dau seama de ce nu apare postul tau pe acest topic,de aceea am pus in ghilimele si te-am citat.Ca doar nu e nici mp.Poate e SF

Comentariu

Ca sa-ti satisfac vigilenta, iti pot spune ca intr-adevar am sters postarea mea pe care ai retinut-o foarte bine din simplul motiv ca la recitirea postarii tale mi-am dat seama ca intelesem gresit ultima fraza......Iar ulterior, am vrut sa revin si sa-ti arat un model de CB care poate comunica cu PMR....
            Ultima editare de Astral; 12.sep.2013, 14:53.

Comentariu

Postat în original de lee99 Vezi post
              Am achizitionat mai demult un PMR Cobra model MT975.Are doar 6 canale dar are raza cea mai mare de acoperire adica de 12km in conditiile "cele mai" ideale.
              Cobra 975 cu 12km nu am auzit si nici nu cred.
              Nu uita ca statiile PMR, legal au doar 500mW. Unele care sunt pe piata se vand cu puteri marite si pot avea o emisie mai buna.
              Cea mai mare distanta certificata cu un set de PMR-uri, de care stiu eu, a fost 10 km pe camp, cu doua Midland HP450 de la o firma de paza, dar care aveau 5W putere.
              "Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford

Comentariu

Postat în original de atar Vezi post
                Din pacate este unul din subterfugiile comune atat producatorilor cat si comerciantilor. Si se bazeaza pe "faimoasa" fraza:"The maximum range is up to 12KM with an open flat ground with no obstructions; with obstructions the range gets reduced"
                Din pacate, majoritatea cumparatorilor citesc numai prima parte a frazei... restul este trecut cu vederea de toata lumea

Comentariu

Postat în original de atar Vezi post
                  Nu uita ca statiile PMR, legal au doar 500mW. Unele care sunt pe piata se vand cu puteri marite si pot avea o emisie mai buna.
                  Cea mai mare distanta certificata cu un set de PMR-uri, de care stiu eu, a fost 10 km pe camp, cu doua Midland HP450 de la o firma de paza, dar care aveau 5W putere.
                  Pai uite aici daca nu crezi : http://www.domo.ro/Bricolaj_&_Electr...=520360931a248

Daca te uiti la specificatii ai sa observi ca are puterea de emisie legala de 500mW asa cum ai mentionat si tu,deci nu este ,,hack-uit''.Eu nu am spus ca l-am probat si ca ar ,,bate'' la distanta declarata de producator de 12 km si asta in conditiile cele mai ,,ideale'' - cum am mai mentionat in postul #1.

Postat în original de teddybear Vezi post
                  Din pacate este unul din subterfugiile comune atat producatorilor cat si comerciantilor. Si se bazeaza pe "faimoasa" fraza:"The maximum range is up to 12KM with an open flat ground with no obstructions; with obstructions the range gets reduced"
                  Din pacate, majoritatea cumparatorilor citesc numai prima parte a frazei... restul este trecut cu vederea de toata lumea
                  Bineinteles ca producatorii promit marea cu sarea si stiu ca pentru a avea acoperirea cea mai buna trebuiesc niste conditii ideale:,,open flat ground with no obstructions''-daca-mi dai voie sa te citez.Eram si sunt si acum constient de acest aspect,dar ce era sa fac sa cumpar cel mai ieftin model?Nu,am cumparat cel mai scump dintre cele care erau (l-am achizitionat din Media Galaxy parca cu 320 ron,daca nu gresesc) cu raza cea mai mare.

Comentariu

Postat în original de lee99 Vezi post
                    Nu,am cumparat cel mai scump dintre cele care erau (l-am achizitionat din Media Galaxy parca cu 320 ron,daca nu gresesc) cu raza cea mai mare.
                    Tu n-ai absolut nici o vina, scula e buna! S-o folosesti sanatos si sa te bucuri de ea.
                    In ce priveste perfomantele reale... hai sa discutam totusi dupa ce iti faci propriile teste de "raza de actiune"

Tot ce-ti pot garanta in momentul asta este ca, in nici un caz, nu vei reusi sa comunici la frecventa asta, cu 0,5W la 12km!
                    Personal folosesc atat echipamente "de amatori" (cum este acesta) cat si echipamente profesionale de comunicatii si-ti pot spune ca, sub puterea de 2W am intampinat dificultati si la distante mai mici (cca 5km) in teren absolut plan si fara nici un fel de vegetatie sau constructii (practic, ne vedeam cu ochiul liber cu cel cu care corespondam). Nu spun care a fost distanta reala la care am putut comunica, te las pe tine s-o descoperi

Comentariu

de departe, cele mai bune statii PMR de astea ptr "profani" care le-am utilizat au fost un set de TopCom 9100 , in rest m-am mai jucat cu ceva Midland-uri si alte chinezareli...dar TopCom-urile au fost "za best" in liga de 0.5W putere... la vremea respectiva eu le-am luat din Metro, acum nu se prea mai gasesc (vezi link mai devreme)... daca iti iei certificat de radio-amator poti sa te joci in liga de PMR 5W cu anumite limitari...dar e alta viata, acoperire, calitate, etc... oricum ma gandeam sa-mi cumpar iar un set de TopCom9100 sa am in masina in caz ca ma intreaba cineva de sanatate, sa nu trebuiasca sa scot PMR-urile de 5W (nu, nu am autorizatie de radio-amator... ) si oricum astea sunt mai usoare si mai practice (mai mici si usoare) cand sunt cu nevasta in concediu prin strainatate, si ea e la raionul de bulendre si eu la raionul de electronice...
                      Ultima editare de l_stoian79; 18.sep.2013, 14:17.
                      "Explore.Dream.Discover."-Mark Twain
                      cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian
                      "my precioussssss" : http://picasaweb.google.com/stoian.l.m

Comentariu

Tot din astea am si eu, Topcom 9100, urmeaza sa-i verific setarile recomandate de @teddybear si sa vad daca ma aud cu celelalte mai low cost, Uniden.....

Comentariu

eu am impacat si capra si varza cu un Yaesu FT-60 (mobila "de mana"), un Yaesu 857d (mobila "de masina") cu o antena ATAS si un Sirio 5000 si astfel am si marele avantaj ca in coloana pot face retransmisie intre cb-uri si pmr-uri oricare ar fi ele :D (da mi-am luat si autorizatie de radioamator...))
                          GTC MotorSport - Aventura incepe cu noi !

Comentariu

Procesare...
                          X

Sqreen | Runtime Application Protection