Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Statii radio de grup


koais

Postări Recomandate

Salutare!

 

Va rog mult sa ma ajutati. Lucrez intr-un santier/centrala electrica, cu urmatoarele caracteristici:

 

Distanta de la baraci pana la cladirea in care se desfasoara activitati de mentenanta si reparatii e de ~1km.

Cladirea cu pricina este plina de metal, tevi, circuite electrice de mica, medie si inalta tensiune si alte elemente ce ar putea bruia semnalul.

Suprafata toatala e de ~2km patrati.

Nu am nevoie ca statiile sa fie cerificate Ex

 

Am nevoie de 6+ statii care mi-ar facilita comunicatia intre baraci si oamenii din centrala in decursul lucrarilor de mentenanta deoarece semnalul GSM este extrem de slab sau inexistent.

 

Ce mi-ati recomanda la un buget rezonabil.

 

Multumesc anticipat,

Mihai

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Statii radio

 

Da, PRM profesionale.

Trebuie sa reziste in conditiile de mai sus date, adica praf si umeazala, poate WD40 :grin:

 

In site exista si o alta retea de la Motorola si as dori foarte mult ca ce comunicam intre noi sa nu poata fi interceptat.

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Statii radio

 

Salut Koais

din ce am inteles de la tine rezulta astea :

 

1) Iti trebuie ceva de calitate si putere minim 5W pt a funtiona in conditiile descrise.

2) Trebuie sa ne spui exact modelul statiilor Motorola folosite de "ceilalti" pentru a sti ce sa-ti recomandam ca sa indeplinesti cerinta "ce comunicam intre noi sa nu poata fi interceptat de ei"

3) Daca vrei ceva ce nu poate fi ascultat de nimeni -> iti trebuie statii foarte scumpe - care codeaza semnalul inainte de a-l emite mai departe (similar ci principiul de functionare GSM).

 

dupa ce ne dai detaliile astea putem sa-ti recomandam ceva.

bafta!

still not black enough
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Statii radio de grup

 

Sunt super ok, doar ca disponibilitatea la ele lasa de dorit.

 

Din acest motiv am si dezactivat anuntul, dupa ce am vandut cateva, am avut din nou cerere, dar furnizorul nu a putut onora comanda.

 

Voi lua din nou legatura cu el.

Poate, poate reusim sa facem rost de cateva seturi.

 

Norbi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Statii radio de grup

 

Salut

 

-pentru cei amatori de 5X BAOFENG BF-888S UHF 400-470Mhz Radio + earpiece (transport free cu posta normala = 109 $ / set de 5 buc) puteti comanda de aici :

http://www.409shop.com/409shop_product.php?id=107191&option=32792

 

eu am luat multe chestii de la acest magazin online si mereu au avut pe stoc.

 

-pt. koais :

1) acele motorole sunt deja programate sa mearga pe anumite frecvente (pe care trebuie sa le afli de la inamic), statiile ce le vei cumpara trebuiesc programate sa mearga pe alte frecvente.

2) statiile se pot programa usor, iti trebuie doar cablu USB de la ele si un soft care vine cu statia cand o cumperi (un CD) sau pe care-l gasesti la magazin pe site.

3) partea proasta e : daca inamicul afla frecventele folosite de tine la statiile noi -> poate programa motorolele astfel incat sa poti fi ascultat de la ele, bine..asta implica rea vointa dar cum eu nu-l cunosc ti-am expus si aceasta posibilitate ca sa stii la ce te poti astepta.

4) daca iti asumi riscul de la punctul (3) cauta niste statii VHF de minim 5W la magazinul din Hong-Kong prezentat de mine in acest post si nu uita sa comanzi si un cablu USB (e de ajuns un singur cablu cu care le vei programa pe toate).

5) daca vrei neaparat sa nu poti fi ascultat cauta statii fabricate de "iCOM" , modelele ce au si modul de codare transimise (voice scramblers).

 

bafta!

 

p.s. cele mai ieftine de 5W la frecventa sugerata de mine (cu sanse mari sa nu fie pe aceeasi frecventa ca motorolele) sunt astea : http://www.409shop.com/409shop_product.php?id=123830

Editat de gigipunga
still not black enough
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Statii radio de grup

 

Transceivere care să aibă implementate soluţiile de codare CTCSS sau DCS îţi pot asigura o minimă protecţie faţă de urechi răuvoitoare, din categoria celor "neşcoliţi". Disponibile atât pentru banda CB cât şi PRM, în parametrii acceptaţi şi care, date fiind detaliile de bruiaj/ecranare arătate, ar putea face faţă cu brio solicitării tale.

Într-adevăr, cu cât mai de firma (Icom, Yaesu, Kenwood, Motorola, etc) cu atât mai fiabile, dar şi Baofeng-ul are recenzii bune/foarte bune. Totuşi, nu alea de 109 dolari 5 la kil...

 

L.E. - o altă sursă de inspiraţie rapidă, cu excepţia olx-ului sau similare, este site-ul radioamatorilor, rubrica vânzări. Chiar am văzut nişte Wouxun, dealtfel bine cotate şi ele.

Editat de pmstancu

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Statii radio de grup

 

Salut

 

-pentru cei amatori de 5X BAOFENG BF-888S UHF 400-470Mhz Radio + earpiece (transport free cu posta normala = 109 $ / set de 5 buc) puteti comanda de aici :

http://www.409shop.com/409shop_product.php?id=107191&option=32792

 

eu am luat multe chestii de la acest magazin online si mereu au avut pe stoc.

 

-pt. koais :

1) acele motorole sunt deja programate sa mearga pe anumite frecvente (pe care trebuie sa le afli de la inamic), statiile ce le vei cumpara trebuiesc programate sa mearga pe alte frecvente.

2) statiile se pot programa usor, iti trebuie doar cablu USB de la ele si un soft care vine cu statia cand o cumperi (un CD) sau pe care-l gasesti la magazin pe site.

3) partea proasta e : daca inamicul afla frecventele folosite de tine la statiile noi -> poate programa motorolele astfel incat sa poti fi ascultat de la ele, bine..asta implica rea vointa dar cum eu nu-l cunosc ti-am expus si aceasta posibilitate ca sa stii la ce te poti astepta.

4) daca iti asumi riscul de la punctul (3) cauta niste statii VHF de minim 5W la magazinul din Hong-Kong prezentat de mine in acest post si nu uita sa comanzi si un cablu USB (e de ajuns un singur cablu cu care le vei programa pe toate).

5) daca vrei neaparat sa nu poti fi ascultat cauta statii fabricate de "iCOM" , modelele ce au si modul de codare transimise (voice scramblers).

 

bafta!

 

p.s. cele mai ieftine de 5W la frecventa sugerata de mine (cu sanse mari sa nu fie pe aceeasi frecventa ca motorolele) sunt astea : http://www.409shop.com/409shop_product.php?id=123830

 

Salut

 

Daca tot ai comandat, ne spui si la noi pretul transportului pana in RO si un termen de livrare ?

 

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Statii radio de grup

 

salut, cu posta normala = 0 lei, exista si posibiliate de transport cu dhl/fedex etc, cand dai comanda poti selecta tipul/pretul transportului.

durata medie a transportului gratuit cu posta= 4 saptamani

dhl/fedex = 2 saptamani maxim.

still not black enough
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Statii radio de grup

 

salut, cu posta normala = 0 lei, exista si posibiliate de transport cu dhl/fedex etc, cand dai comanda poti selecta tipul/pretul transportului.

durata medie a transportului gratuit cu posta= 4 saptamani

dhl/fedex = 2 saptamani maxim.

 

Okidoki

 

Merci de info.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare