Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

aparat foto pt iesiri


Postări Recomandate

toti avem nevoie, intrebarea este care este cel mai bun compromis

ori il cumparam unul performant, semiprofesional (sau chiar profesional) care sta cuminte in geanta profi in masina, si dureaza 5 minute sa il iei sa faci o poza, cu mari precautii (deh, e sensibil si scump), fara sa ne gandim ca e si mare si greu, ori luam unul mic si comod de folosit si care face poze medii, dar care e aoproape de tine si mereu gata de treaba

personal am ales un olympus allweather, desi acum au o linie mai desteapta care fotografiaza la 3 m sub apa

calitatate buna a pozelor, viteza mare de reactie (de cand il iei in mana pana face prima poza maxim 2 sec), si foarte rezistent la socuri, praf, apa, noroi (la Niagara numai eu faceam poze, restul au strans aparatele sa nu se buleasca de tot)

cu toate astea, saptamana trecuta, din senin, aparatul refuza sa mai reactioneze, parca nu mai ar avea baterie

am tot incercat...nu stiu ce sa ii fac si o sa mai uit dupa altceva

voi ce aveti si ce folositi, sau ce neajunsuri aveti cu ele

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: aparat foto pt iesiri

 

Fujifilm Finepix S5700...ieftin si destul de robust,a luat o gramada de trante in masina,l-am ales tocmai ca este mai maricel si nu genul celor ''poket'' ,calitatea pozelor destul de buna (eu le pozez direct pe 800x600)...dar subit a suferit un atac de display si nu mai afiseaza...avantajul e ca are si posibilitatea de a poza ''clasic'' cu aparatul la ochi...deci nu prea o sa il repar repede - mai degraba mai cumpar unu tot acest model de care eu personal sunt multumit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aparat foto pt iesiri

 

Ca si in alte domenii si aici se aplica (macar partial) "the bigger - the better" - adica un obiectiv cu lentila cat mai mare pentru lumina cat mai multa si un zoom maricel e mai bine. Zoom-ul de 3X care e aproape "omniprezent" la compacte e insuficient iar dimensiunile obiectivului nu permite cantitate suficienta de lumina. Eu personal am tot un Fujifilm Finepix S5700 care merge brici. Destul de robust, zoom optic 10x, obiectiv bunicel - binenteles raportat la pretul de circa 600RON-pachet complet. Parerea me e ca nu merita sa investesti 1000 epuroi intr-un aparat de fotografiat care poate va face baie la a doua sau a treia iesire, cand nu mai esti asa atent la el ca-n prima zi.

Parerea mea :ft!

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aparat foto pt iesiri

 

Nu-i chiar usor, ma bate pe buca de fiecare data cand o iau pe coclauri cu ''doiu'', dar... il folosesc masiv din 2006, si pana acum nu m-a dezamagit...

Are o gramada de functii preselectate, dar cea mai interesanta mi se pare cea ''manuala''... cu care daca ai rabdare, ies oaresce chestii...

Se numeste Panasonic DMC FZ50, zoom optic 12x, lentile Leica, 10.1 Mpix,... senzor de tremurici de dimineata:x, si alte chestii interesante.

http://www.dpreview.com/news/0607/06071905panasonicfz50.asp

Si un rezultat, asa, in graba barcii...cu scuzele de rigoare pentru ''off imagine'':grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aparat foto pt iesiri

 

ori il cumparam unul performant, semiprofesional (sau chiar profesional) care sta cuminte in geanta profi in masina, si dureaza 5 minute sa il iei sa faci o poza, cu mari precautii (deh, e sensibil si scump)

 

Aparatele semiprofesionale sunt weather sealed. La fel lentilele.

Timpul de reactie la un SLR de cand il iei de pe bancheta pana faci poza este sub 0.5 secunde.

Aparatul meu a fost aruncat de copilot intr-un sant cu noroi si inca functioneaza (dupa reparatii care au costat ~ 1/10 din valoarea aparatului). Nu cred ca o sapuniera poate fi reparata cu 20-50 ron :-)

Aparatele profesionale (nu 'semi) nu se strica daca le scapi de pe elefant, daca le ploua cu galeata, etc.

 

Singurul dezavantaj este ca sunt mari si grele fata de sapuniere.

 

In schimb, focusul rapid si abilitatea de a face poze in conditii de lumina proasta (in padure, innorat, etc) nu exista in masura comparabila la sapuniere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aparat foto pt iesiri

 

Si eu detin s5500 de la fuji si un canon eos rebel T1i, dar de fiecare data cand fotografiez outdoor din masina sau barca am o oarecare jena ...

 

Cumnata-miu mai avea ceva spre rugged (in sensul ca avea granituri pe la toate capacelele) de la olympus.

 

Cred ca daca o sa ma hotarasc si eu sa iau ceva special pentru iesiri,

o sa ma orientez spre ceva de genul asta:

 

http://panasonic.net/avc/lumix/compact/ts2_ft2/tough.html

-------------------------------

Suzuki Samurai 1.3 '91 - vacante

Ford Focus 1.8 TDDI 2001 - weekend

Volkswagen Polo 1.6 - munca

Glastron V142 & Yamaha 60 4Timpi - numai pe apa!

--------------------------------

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aparat foto pt iesiri

 

@soimu` .... in aceeasi dilema sunt si eu ..... as vrea ceva de genu semiprofesional , un compact ....

 

.... Canon Power Shot SX210 IS .... imi cam face cu ochiu ... sincer nu stiu ce sa aleg ....

 

.... rog pe maestrii fotografi .... sa ma ajuta sa aleg un model compact ...buget alocat max 1500 RON...

 

Multumesc ...

Club Sportiv x3m

Valcea

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aparat foto pt iesiri

 

@soimu` .... in aceeasi dilema sunt si eu ..... as vrea ceva de genu semiprofesional , un compact ....

 

.... Canon Power Shot SX210 IS .... imi cam face cu ochiu ... sincer nu stiu ce sa aleg ....

 

 

 

 

Daca tot ai pomenit de Canon, iti recomand G10....e cu wide-angle....

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aparat foto pt iesiri

 

Ma bag si eu in seama :grin: Detin de iarna trecuta un Nikon L100 semiprofesional luat tot asa pachet complet cu geanta originala ,4 acumulatori cu incarcator care sunt excelenti tin de te plictisesti sa tot faci poze ,eu am dat pe el 899 intre timp a mai scazut ceva la pret,aici puteti vedea detalii mai amanuntite http://www.price.ro/preturi_nikon_coolpix_l100_184150.htm

si ceva poze care le am prin calculator daca vreti va mai pun altele maine deoarece le am pe hdd extern

Ori gasim un drum, ori facem unul ...:lr :cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aparat foto pt iesiri

 

Cum nu putem spune care masina e mai buna si mai buna la fel nici despre aparatele foto nu putem face o afirmatie in acest sens.

 

Fiecare aparat are dezavantajele si dezavantajele lui. Foarte important e domeniul si modul in care sunt folosite.

 

Mai departe o sa incerc sa raspund la cateva intrebari generale astfel incat decizia de a achizitiona un aparat sau altul sa fie luata mai in cunostinta de cauza.

 

1. Pretul este important?

 

Da. in acest domeniu (inca) pretul se regaseste deplin in calitate. Mai scump = mai bun.

 

2. Ce intelegem prin calitate la un aparat foto?

Prin calitate la un aparat foto se intelege: fiabilitatea mecanicii si a materialelor din care este construit, acuratetea lentilei, rezistenta lentilei in timp, etc. Toate acestea se regasesc in pret.

 

3. Care sunt avantajele unui aparat compact ?

- este mic

- este usor (sunt totusi cateva exceptii, exista si compacte de marimea si greutatea D-SLR- urilor, deci, atentie)

- simplu de utilizat

 

4. Care sunt dezavantajele unui parat compact ?

- datorita senzorului mic atunci cand trebuie sa lucreze cu ISO 200 sau mai mare apare zgomotul de imagine (puricii aceia care fac ca o poza sa arate prost sau fara detalii). Aparatul lucreaza cu ISO 200 sau mai mare in conditii de lumina insuficienta (padure, nori, seara, etc).

- daca vrei sa lucrezi pe MANUAL este imposibil sau foarte dificil. Pana intri in meniu sa faci reglajele intra soarele in nori, pleaca subiectul, te plictisesti, etc.

- la marea majoritate nu se poate monta blitz extern.

 

5. Care sunt avantajele unui D-SLR ?

- Datorita senzorului mai mare aparatul ofera imagini de calitate si atunci cand lucreaza la lumina mai slaba (padure, nori, seara, etc).

- Face poza instant.

- Vezi muuult mai bine subiectul

- Se poate opta pt. un obiectiv sau altul in functie de nevoi

- Se poate utiliza precum un compact folosind funcia AUTO sau alte programe

- Pe MANUAL se utilizeaza foarte usor si rapid. Are butoane dedicate pt. reglaje deci nu e nevoie sa navighezi prin meniu.

- Se poate monta blitz extern.

- Are multe alte optiuni extrem de folositoare dar lista e prea lunga ca sa le enumar aici

 

6. Care sunt dezavantajele unui D-SLR ?

- E mare si greu (atentie! exista si compacte mari si grele)

 

In concluzie principalul dezavantaj al compactelor este ca sunt mari sanse sa scoata poze slabe dpdv calitativ daca lumina nu este suficienta pentru a lucra cu ISO 50 – 100 si este aproape imposibil de folosit pe modul MANUAL. Marele avantaj consta in faptul ca sunt mici si usoare (marea majoritate). La D-SLR principalul dezavantaj este dat de greutate si marime.

Mai trebuie stiut ca:

- un obiectiv fix ofera o imagine calitaiv mai buna decat un obiectiv cu zoom;

- cu cat obictivul are un zoom mai mare cu atat sunt sanse mai mari ca obiectivul sa ofere o imagine mai slaba;

- este important ca aparatul sa aiba acumulatori propii (dedicati) deoarece ii ofera mult mai multa autonomie;

- brand-uri des folosite de profesionisti : Leica, Yashica, Mamia, Haselblad (astea sunt infernal de scumpe), Nikon, Canon, Fuji (astea sunt mai accesibile);

- Un site care mi se pare bine structurat si unde puteti compara aparatele foto si vedea preturile din Ro mi se pare a fi al celor de la F64 (nu le dau site-ul pt. a nu se considera reclama) sau http://www.dpreview.com/ (aici gasiti rewiew-uri bine facute ale aparatelor foto).

 

In concluzie cine nu are nevoie de functia MANUAL, face poze ocazional la cate o iesire si vrea un aparat care sa nu-l incomodeze la purtat e indicat sa-si ia un compact. Referitor la brand, ma repet: mai scump = mai bun (in cele mai multe cazuri). Cine vrea sa-si creasca sansele de a face poze ok in orice conditii de lumina trebuie sa se indrepte spre un D-SLR. La D-SLR-uri, daca le scot din calcul pe cele extrem de scumpe (Leica, Yashica, Mamia, Haselblad), merg pe mana lui NIKON si CANON.

 

Sper ca am reusit sa-i lamuresc cat de cat pe cei care sunt in cautarea unui aparat foto.

 

Imi cer scuze fata de cei care se pricep la foto. Probabil ca i-am cam plictisit cu expunerea mea.

 

Acest text este adresat celor care au mai putine cunostinte despre tehnica foto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aparat foto pt iesiri

 

eu am un olympus e410 dublu kit intradevar nu este profesional si nu se compara cu un nikon dar isi face treaba bine il am de 2 ani jumate si sunt multumit de el ,atasez niste poze recente facute :grin: la vremea respectiva nu aveam bani de nikon ,apropo este cel mai usor slr dar obiectivele sunt foarte scumpe

suzuki samurai 92

golf plus cross 08

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aparat foto pt iesiri

 

Eu am un Nikon D80 DSLR cu 2 seturi de lentile un 18-55 si un 70-300 si inca doua "sapuniere". un Panasonic Lumix si un Fujifilm Finepix Z.

Ca sa sintetizez putin ce zicea colegu @akita daca vrei calitate foarte buna a pozelor si foarte multe optiunii cumperi un DSLR (care bineinteles costa mult),in cazul in care te multumesti cu o calitate a pozelor corespunzatoare cumperi un aparat normal(care costa mai putin).

Cred ca pana la urma totul se limiteaza la buget,ai bani mai multi iei un DSLR,ai bani mai putini iei un aparat normal.

"Planning is bringing the future into the present so that you can do something about it now."

-- Alan Lakein

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aparat foto pt iesiri

 

http://www.panasonic.ro/Produse/Camere-foto/Dmc-tz8-k/1273.html

 

eu asta folosesc.... ma rog un model mai vechi: tz5. are doar 8 megapixeli si il am de trei ani, folosit la greu, purtat mereu in geanta de nevasta ca avem copii care trebuiesc fotografiati, si dus in toate excursiile pe munte. am gasit ceva husa rezistenta din care se scoate rapid cand ai nevoie. tine foarte mult acumulatorul, are butoane programabile pentru mai multe presetari. eu sunt foarte multumit de el, si daca as ramane fara el as lua unul asemanator.

luat de pe cel.ro cu 950 ron. tz 8e 1100. se mai poate gasi si tz5 dar e la acelasi pret si nu merita.

vitara 92, 1,6, 8v, gpl, at
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aparat foto pt iesiri

 

Eu am un Nikon D80 DSLR cu 2 seturi de lentile un 18-55 si un 70-300 si inca doua "sapuniere". un Panasonic Lumix si un Fujifilm Finepix Z.

Cred ca pana la urma totul se limiteaza la buget,ai bani mai multi iei un DSLR,ai bani mai putini iei un aparat normal.

 

Mai tine si de comoditatea omului . Nu toti vor sa tina ditamai caramida sa faca 2 poze la un gratar sau o onomastica. Mai e si cazul celor care au bani de un D-SLR dar nu sunt pasionati de tehnica foto si iau in aceeasi bani ceva compact.

 

Oricum, variante sunt destule. :h5

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aparat foto pt iesiri

 

............

Cred ca pana la urma totul se limiteaza la buget,ai bani mai multi iei un DSLR,ai bani mai putini iei un aparat normal.

 

Tragi prea usor concluzia asta......

Eu cand mi-am luat Canon G9, acum doi ani, si m-a costat 18bulioane, crede-ma, aveam sa pun si restul de vreo inca 10 sa iau un DSLR, dar am preferat sapuniera, din motive de volum si usurinta in manipularea aparatului.....

Nu contest superioritatea unui DSLR, dar prefer sa scot maximum dintr-o sapuniera decat sa folosesc un DSLR pe auto.......consider ca pt un DSLR iti trebuie ceva mai multe cunostinte despre arta foto decat sunt eu dispus sa ma incurc.....

Mai corect spus ar fi asa : vrei ceva suficient de bun, anytime-anywhere iei un compact, iar daca vrei sa faci performanta, treci la DSLR........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aparat foto pt iesiri

 

vrei ceva suficient de bun, anytime-anywhere iei un compact, iar daca vrei sa faci performanta, treci la DSLR........

 

 

daca vrei calitate foarte buna a pozelor si foarte multe optiunii cumperi un DSLR (care bineinteles costa mult),in cazul in care te multumesti cu o calitate a pozelor corespunzatoare cumperi un aparat normal(care costa mai putin).

 

in principiu cam asta am spus si eu....

"Planning is bringing the future into the present so that you can do something about it now."

-- Alan Lakein

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aparat foto pt iesiri

 

Cel mai complet in explicatii a fost Akita, cinste lui :)

 

- am ales DSLR pentru motivele cuprinse in postarea lui, la care am adaugat dorinta mea de a putea folosi obiective diverse, un blitz mai rasarit, filtre, practic de a diversifica oferta aparatului cu add-onuri in limita bugetului alocat.

- am ales Nikon pentru ca am avut bafta sa prind oferta

- am ales D40 pentru ca atat am putut sa imi permit la acel moment(e totusi doar hobby, nu profesie, iar leafa mea nu e fara numar din pacate)

- in timp am adaugat la obiectivul standard 18-55 un Nikon 55-200 cu stabilizator si un obiectiv fix Nikon G de 50 cu f1.4, plus un blitz SB 622.

 

Din cate se vede nu am ales anume, Nikon D40 a fost mai degraba o nimereala, dar nu imi pare rau deloc pentru ca am avut bafta unei solutii excelente. Un profi o sa spuna ca D40 e fratele vitreg al familiei Nikon, si are motive justificate sa zica asa, dar amatorul de mine este foarte multumit. Nici nu cred ca la nivelul meu "merit" cave mai profesional, imi doresc sa ma ridic macar la nivelul pachetului asta.

 

Am aparatul de 2 ani si ceva, si nu a fost iesire 4x4, oricat de scurta sau apropiata, in care sa nu iau geanta cu mine. Cat era doar aparatul cu obiectivul standard era usor, acum e ceva mai greu sa umblu ca melcul cu casa dupa mine, dar nu as renunta pentru nimic in lume. La iesirile moto se intampla sa nu vreau sa risc (desi am facut multe sute de kilometri cu aparatura in tankbag), situatie in care folosesc telefonul Samsung S5600 care are o camera decenta, mult peste primul meu aparat digital (un Mustek de 3 Mp).

 

Avantaje Nikon fata de un Canon EOS 450D al fiica-mi:

- coloritul imi pare mai viu, dar pot fi subiectiv;

- modul de utilizare imi pare mai prietenos, imi permite setari suplimentare si in modurile automate, in timp ce EOS permite reglaje doar in modul manual(iar pot fi subievctiv, fata zice ca Nikonul e cel aiurea in meniuri :)).

- obiective mai usor de gasit si mai accesibile nitel ca pret fata de echivalentele Canon (de asta m-am lovit recent cautand un obiectiv fix si aici nu sunt subiectiv)

 

Recunosc insa ca EOS ma bate in mod obiectiv la alte cateva capitole, ceea ce e normal pentru ca EOS 450D e superior si considerabil mai scump ca micutul D40.

Editat de f_zoltan
Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare