Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Conectarea proiectoarelor

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Conectarea proiectoarelor

Pentru cei care au nevoie, postez aici schema de conectare corecta a proiectoarelor pe masina. Nu faceti improvizatii la instalatia electrica pt ca acestea pot provoca incendii.

Nici un proiector nu este indicat ca sa se alimenteze si sa se comande direct ci doar prin intermediul unui releu simplu bobina/contact.

Schita de mai jos respecta configuratia acestui tip de releu respectiv numarul fiecarui contact.

Indicatorul este optional si consta ori intr-un bec de bord de 12V(24V), ori intr-un LED inseriat cu o rezistenta de ~ 600 de ohmi la o instalatie de 12V sau 1,2 KOhmi la o instalatie de 24V.

In cazul unei instalatii de 24 de volti, atentie ca si releu sa lucreze la 24V. Pe fiecare releu scrie tensiunea de lucru.

Este indicat ca alimentarea intrerupatorului sa se faca de pe panoul de sigurante sau de oriunde din alta parte unde gasiti 12V (sau 24 de volti dupa caz) doar cand este pus contactul.
    In felul acesta , nu riscati ca sa uitati proiectoarele aprinse cand opriti motorul si plecati de la masina.

Cablurile pe care le folositi sa fie de minim 2,5mm. Respectati culorile rosu pentru plus si negrul pentru traseele de masa.

De asemena folositi papuci de calitate bine sertizati pe cabluri.

Nu neglijati de asemenea siguranta. Este obligatoriu de pus. la magazinele de produse electronice gasiti toate piesele necesare (releu, intrerupator, soclu pentru siguranta, cabluri si papuci. Pentru releu, gasiti si soclu cu 4 sau 5 fire in care intra releul direct.

Model de soclu pentru siguranta:

Spor la treaba.

Re: Conectarea proiectoarelor

Mai sunt si tauni d-astia ca mine.

Ce stie sa faca papucul din centru releului? Se mai poate alimenta ceva de acolo?

Multumesc anticipat.
    Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...

Comentariu

Postat în original de mirciulica Vezi post
      Mai sunt si tauni d-astia ca mine.

Ce stie sa faca papucul din centru releului? Se mai poate alimenta ceva de acolo?

Multumesc anticipat.
      Pe 87A exista un circuit normal inchis si care se deschide atunci cand actionezi butonul de alimentare a releului. Este pentru alte tipuri de aplicatii.
      Daca te uiti pe prima poza, pe releu este schitata configuratia acestuia.

In cazul de fata, 87A nu se foloseste. Se pot utiliza si relee care nu au acest contact.

Am vazut si relee de tipul acesta care aveau 87A legat impreuna cu 87 pt comenzi suplimentare.

Comentariu

Lamurit!

Multumesc
        Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...

Comentariu

Comentariu

cum se spune "mura'n'gura"explicita
            Suzuki Vitara 94,1.6,8v cabrio

Comentariu

Postat în original de mirciulica Vezi post
              87a poate fi folosit, de exemplu, pentru a transforma alte lumini in DRL-uri: cand pui contactul se vor alimenta. Cand cuplezi proiectoarele, se vor stinge.
              Aro 10.4 DR, 1995, Renault F8Q248 1.9D, 65CP

Comentariu

Foarte frumos explicat si desenat. Acolo unde nu este necesar sa se foloseasca papucii (cuplaj permanent Y-ul ce duce plus la proiectoare) e foarte indicat sa se cositoreasca firele inainte de a fi izolate cu banda.
                Eu am avut un simptom foarte ciudat la o masina: se auzea comanda de inchis/deschis usi in functie de ce gropi traversam
                Instalatia alarmei a fost luata la puricat si s-au descoperit niste fire care intre timp (7 ani) oxidasera si faceau contact cind vroiau ele si mai ales cind nu vroiau. Atentie, caci toata instalatia era (este) in habitaclu. Pentru niste fire de proiectoare (care sint in afara, deci mai expuse) oxidarea poate fi mai rapida.
                Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Comentariu

Buna seara,

super explicatia, exact ce cautam

Mai vin cu o intrebare: acel releu il pot gasi pe alta masina? Sau cum se cheama(poate are o denumire ceva) sa il caut la magazin.

Multumesc!
                  Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*
                  "A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire."

Comentariu

Acel releu il gasesti la toate masinile, la faruri, la aeroterme, dezaburiri lunete, etc. Toti consumatorii "lacomi" de curent au alimentarea trecuta prin relee. Contactul releului este mult mai "sanatos" si suporta curenti mari.
                    De obicei este bine sa cunosti ce consum are instalatia (aparatul) care vrei s-o (sa-l) alimentezi si sa vezi daca contactele releului respectiv suporta acest curent. Daca contactele releului suporta un curent mai mic decat consumatorul atunci este nasol si la prima actionare s-ar putea sa se lipeasca intre ele eventual sa se topeasca.
                    Ultima editare de mac01; 19.apr.2012, 02:35.

Comentariu

Postat în original de 4L Limited Vezi post
                      Buna seara,

super explicatia, exact ce cautam

Mai vin cu o intrebare: acel releu il pot gasi pe alta masina? Sau cum se cheama(poate are o denumire ceva) sa il caut la magazin.

Multumesc!
                      Releele sunt uz general si le gasesti la magazinele de piese auto.
                      Nu stiu de vreo denumire specifica. Practic sunt relee de comanda.

Legat de amperaj, cele uzuale rezista cam la 30 de amperi. Unul de genul acesta duce pana la patru proiectoare de cate 55W.
                      Pentru consumatori mai mari sau mai multi, exista si relee de genul acesta de putere mai mare. Pana la 50A din cate stiu eu.

Tensiunea de lucru si amperajul la care rezista sunt inscriptionate in clar pe carcasa releului.

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	51417929_1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	24,5 KB 
ID:	890947

Comentariu

Postat în original de Max Vezi post

Legat de amperaj, cele uzuale rezista cam la 30 de amperi. Unul de genul acesta duce pana la patru proiectoare de cate 55W.
                        Pentru consumatori mai mari sau mai multi, exista si relee de genul acesta de putere mai mare. Pana la 50A din cate stiu eu.

Tensiunea de lucru si amperajul la care rezista sunt inscriptionate in clar pe carcasa releului.

[ATTACH=CONFIG]137608[/ATTACH]
                        Exista si relee (dedicate auto) cu contacte care rezista la 40A(gama LD), 50A (gama FRC2), 70A (gama FRC3) si 150A(gama FRC6). Pentru exemplificare:http://www.tme.eu/ro/katalog/#id_cat...=914%3A4156%3B. Cele mai intalnite au cate un singur contact "normal deschis" dar se gasesc si din cele care au contacte "normal inchis"+"normal deschis", unul din pini fiind comun (pinul 30).
                        La ultimile doua, insa, pinii ( picioarele) contactelor necesita papuci mai mari (9,5mm) sau socluri cu astfel de papuci.
                        Evident, exista si relee mai "potente" (ca cele de bujii incandescente) dar alea fac parte din alta gama si au alte dimensiuni. In plus, contactele lor sunt pe surub.

O zi buna
                        It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER !

Comentariu

foarte bun si explicit postul!O intrebare am totusi-ce e de facut daca doresc sa leg proiectoarele pe faza lunga a masinii?
                          Cand m-am trezit azi dimineata,mi-am dat seama ca sunt mai batran cu o zi!-nu e nimic,voi compensa prin comportamentul meu copilaresc... MASINI: Toyota Rav4 d-cat,Aro M461 '71 l27d,Jeep cherokee '94 4 l high output

Comentariu

Postat în original de bob_cox Vezi post
                            foarte bun si explicit postul!O intrebare am totusi-ce e de facut daca doresc sa leg proiectoarele pe faza lunga a masinii?
                            In acest caz, piciorul cu nr. 85 de pe releu il legi la firul de faza lunga la mufa farului.

In imagine ai o vedere din spatele becului dinspre conector. Piciorul din stanga este cel cu faza lunga. Tragi un fir de pe acel picior pana la pinul 85 de pe releul proiectoarelor.

Ultima editare de Max; 03.mai.2012, 22:44.

Comentariu

Postat în original de Max Vezi post

[ATTACH=CONFIG]137608[/ATTACH]
                              EXACT!

Releul se alege în functie de aplicatie, curent, clasa de protectie (ex. waterproof, mediu coroziv, mediu exploziv)/sau nu, marime, forma, etc. Pt. exemplificare o lista cu date tehnice ( în josul listei sînt tabele cu date tehnice ) :

http://www.hella.com/produktion/Hell...is_D_TT_14.pdf

Ah..., si exista (pt. cine înca nu stie), relee electronice, asa numitele Solid State Relais, care nu mai au piese mecanice, ci cupleaza si decupleaza prin semiconductori. Nu scot sunete, scîntei si nu intra apa în ele.

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	417YgbibEXL._SL500_AA300_.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	14,3 KB 
ID:	891795
                              Ultima editare de Patrolator; 04.mai.2012, 20:07.
                              Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...
                              http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ
                              http://www.youtube.com/watch?v=Tfcjb_sTa30

Comentariu

Procesare...
                              X