Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Harti pe mobil

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Harti pe mobil

Harti offline, toata RO: satelit, 10.000, Turistice
    pe orice mobil cu GPS: iPhone, iPad, Android, Nokia
    si orice device Garmin (capabil sa afiseze harti)
    pentru orientare offroad (4×4, MTB, trekking).

Sincere multumiri celor care au calibrat hartile 10.000!
    Cine are hartile 1:25.000 pt toata RO il rog sa ma contacteze.

Dupa ce ati pus hartile pe mobil puteti lasa aici un feedback.

Succes.

HARTI_PE_MOBIL_v4.pdf
    Harti_pe_mobil_v4.pdf

ARHIVE:
    Harti_pe_mobil_Arhive v4.pdf

SCREENSHOTS:
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	iPad satelit.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	227,0 KB 
ID:	1017354Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	iPad 100k.jpg 
Mărime:	204,7 KB 
ID:	1017357Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	iPad Turistica.jpg 
Mărime:	221,6 KB 
ID:	1017356Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	iPad terrain.jpg 
Mărime:	94,7 KB 
ID:	1017358Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	MOBAC Creare atlas.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	156,1 KB 
ID:	1017359Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	iPhone Explorer Windows.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	42,4 KB 
ID:	1017355

Tutorial iPad: http://www.youtube.com/watch?v=Jq6C1FVxqTo
    Ultima editare de catalin74; 05.oct.2011, 08:23.

Re: Harti pe mobil

Felicitari pentru topicuri in primul rand

Am o intrebare, cu ce aplicatie as putea naviga pe sursele de GE offline cu ajutorul unui laptop? Stiu ca topicul se refera la mobile asa ca scuze pentru off.

Aaa si inca o intrebare, ce tableta Android mi-ai putea recomanda?
    Va salut !
    Omoroka`s Offroad- YouTube

Comentariu

Postat în original de omoroka Vezi post

Am o intrebare, cu ce aplicatie as putea naviga pe sursele de GE offline cu ajutorul unui laptop? Stiu ca topicul se refera la mobile asa ca scuze pentru off.
      Prima solutie ce mi-a venit in gand:
      MOBAC poate genera harti [PNG+MAP] pentru Ozi Explorer (selecteaza tip atlas: OziExplorer)
      Se va genera cate un set [PNG+MAP] pentru fiecare nivel de zoom selectat.
      In mod normal ai nevoie de un singur nivel de zoom, cel mai detaliat pentru ca Ozi stie sa faca zoom out/in.

Am testat pt zona Parang, MOBAC a generat pt zoom 15 un PNG de 300MB si s-a incarcat in Ozi in 5-10 sec. fara probleme.
      Daca deranjeaza dimensiunea PNG poti experimenta sa-l convertesti in JPG dar cred ca se va incarca mai greu in Ozi.

OziExplorer se poate conecta via bluetooth la un GPS extern si ar trebui sa te pozitioneze pe harta (voi incerca maine, nu am GPS-ul extern la mine).

Ozi a fost gandit pt editare map/track/waypoint, mai putin pt afisare/navigare.
      Ideal ar fi o aplicatie care sa folosesca o structura de tile-uri de tip z/x/y.png care se poate genera cu MOBAC pentru zone mari (RO).

Comentariu

Nu stiu cum e pretul dar cred ca cea mai buna optiune ar fi Samsung. Ei au fost primii care au scos un tablet Android si in mod sigur vei avea suport adecvat (firmware update cativa ani buni - cel mai important aspect).

Am vazut TELEFONUL Samsung Galaxy S II si are ecran f. mare si luminos, cred ca ar putea concura cu un tab... Dar asta e impresia mea, eu sunt orientat spre MTB si mers pe jos pe munte.

Comentariu

Felicitari pentru topic!

Inteleg din PDF ca pentru iPhone nu prea sunt solutii (simple), asa e?

Comentariu

Postat în original de MihaiB Vezi post
            Felicitari pentru topic!

Da, la iphone nu e totul asa de simplu.
            Voi incerca sa configurez un iphone sa vedem cum merge, se pare ca sunt destul de multi care vor harti pe iphone.

Nu inteleg de ce, pt ca iphone nu este un telefon offroad (nu poti schimba bateria, e fragil-iphone4, in soare ecranul nu mai e prea vizibil, e greu, etc)...dar e f. popular...

Daca nu vrei sa aloci 100-150 Euro pt un Android (Motorola Defy-waterproof/shockproof) poti incerca Pathaway astfel:
            -Jailbreak (in Safari: jailbreakme.com)
            -instalezi un browser de fisiere pe PC/iphone
            -localizezi folderul Pathaway si apoi folderul cache (Google)
            -suprascrii in folderul cache gasit atlasul generat cu MOBAC pt pathaway.

Asta e doar teorie, vom vedea in practica daca-l pacalim...

Comentariu

Mersi de raspuns. Daca faci un test, asteptam cu interes rezultatul.

Cat despre iPhone:
              - nu e telefon offroad, insa cam niciunul nu e. Totusi, nu traim doar in offroad :)
              - poate ca el e destul de fragil, insa cu o husa adecvata devine mult mai rezistent. Eu am o carcasa LifeProof, care e rezistenta la apa, nisip, zapada, etc. Testata :)

Comentariu

Mihai,

Pathaway nu ruleaza pe iPhone decat de la 4.0 in sus.
                Eu am acces la un iPhone3 cu 3.x si nu-l pot modifica (nu e al meu)...

In Installous nu apare Pathaway asa ca trebuie cumparata din AppStore (varianta light = 6 euro).

Am gasit un browser de fisiere cu care am reusit sa vad pe PC toate fisierele de pe iphone:
                http://www.macroplant.com/iphoneexplorer/

Ce zici, cumperi Pathaway ca sa testezi?
                Eu tre sa mai astept pana prind un iphone4...

Comentariu

Cat despre iPhone:
                  - nu e telefon offroad, insa cam niciunul nu e. Totusi, nu traim doar in offroad :)
                  - poate ca el e destul de fragil, insa cu o husa adecvata devine mult mai rezistent. Eu am o carcasa LifeProof, care e rezistenta la apa, nisip, zapada, etc. Testata :)
                  Am tot respectul pentru iphone. El a deschis calea pe care merge Android-ul acum.

Comentariu

Postat în original de catalin74 Vezi post
                    Ce zici, cumperi Pathaway ca sa testezi?
                    Eu tre sa mai astept pana prind un iphone4...
                    Eu am iPhone 4. Da, pot sa cumpar Pathaway. Nu as vrea insa sa fac jailbreak, insa o sa verific daca e neaparat nevoie.

Ce ar trebui sa fac de fapt? Sa cumpar pathaway si sa copii hartile (cele de 12 GB) in folderul de harti al pathaway? Sau nu am inteles corect?
                    Ultima editare de MihaiB; 14.sep.2011, 17:02.

Comentariu

Eu am iPhone 4. Da, pot sa cumpar Pathaway. Nu as vrea insa sa fac jailbreak, insa o sa verific daca e neaparat nevoie.

Ce ar trebui sa fac de fapt? Sa cumpar pathaway si sa copii hartile (cele de 12 GB) in folderul de harti al pathaway? Sau nu am inteles corect?
                      Mai stai un pic... Am cumparat eu si voi scrie un tutorial...
                      Nu e nevoie de jailbreak. Se foloseste aplicatia pe PC: iphone Explorer

Comentariu

E simplu si pt iPhone. Vezi Harti_pe_mobil_v2.pdf
                        Ultima editare de catalin74; 15.sep.2011, 14:55.

Comentariu

Am testat iPad2 si tot ce pot sa spun e: Excelent!
                          Nu o spun doar pt harti, ci la modul general.

Am instalat Pathaway LE si am testat in birou. Pe teren cu creare de track-uri, rute si waypoints n-am avut timp dar nu cred ca sunt probleme.
                          Hartile se copiaza relativ usor. Singura parte proasta e ca nu suporta harti jpeg (create cu optiunea Recreate in MOBAC) ci doar PNG si de aici harta 100k pt toata RO are 4,3GB in loc de 2GB cat ar fi jpeg.
                          Harta satelit (google hybrid) e nativ jpeg (nu e modificata in MOBAC) si e afisata corect (toata RO 1,8GB).

Aaa... si nu are SD card :-( si nici bateria inlocuibila

Screenshots si update instructiuni la zi pe hartipemobil.wordpress.com

Comentariu

O sa incerc si eu, pentru iPhone...

Am vreo 8Gb disponibili, asa ca pot copia PNG-urile - sunt cele care in fisier apar la sectiunea "Sursa 1: 1 0 0 . 0 0 0 pentru MOBAC 4.2GB" sau trebuie sa instalez MOBAC si sa fac eu hartile, pe baza acelor surse?

Comentariu

O sa incerc si eu, pentru iPhone...

Am vreo 8Gb disponibili, asa ca pot copia PNG-urile - sunt cele care in fisier apar la sectiunea "Sursa 1: 1 0 0 . 0 0 0 pentru MOBAC 4.2GB" sau trebuie sa instalez MOBAC si sa fac eu hartile, pe baza acelor surse?
                              Daca vrei hartile gata generate le poti copia pe cele din sectiunea ATLAS - iPhone. Sunt generate pt toata RO.

Daca vrei sa le generezi tu (specific, pe anumite zone ca sa ocupe mai putin spatiu) va trebui sa folosesti MOBAC cu sursele dorite copiate din sectiunea Surse. Utilizarea MOBAC e simpla.

Daca nu poti instala Pathaway pe iPhone (nu ai cont pe appstore de ex.) da-mi pm cu adresa de email.

Comentariu

Procesare...
                              X